کد خبر: 80041988 (ایرنا) | تاریخ خبر: 25/12/1390 | ساعت: 16:58|
نسخه چاپی | ارسال به دوستان

افراد دمدمی مزاج مضطرب ترند

زنجان- یک روان شناس با بیان اینکه اضطراب رابطه مستقیمی با نوسانات خلق و خو دارد، گفت: افراد دمدمی مزاج معمولا مضطرب تر از سایر افراد هستند.

ˈاحسان فکورˈ، روز پنج شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، اظهار کرد: نوسانات خلق و خو که در اصطلاح عامیانه با عنوان ˈدمدمی مزاجیˈ شناخته می شود به معنی بالا و پایین شدن خلق و خو است.
وی، تغییرات هورمون های ˈدوپامینˈ و ˈسرتونینˈ، که از مهم ترین هورمون های تاثیر گذار در تغییر خلق افراد است، را از اصلی ترین عوامل تغییر نوسانات اخلاقی افراد دانست و ابراز کرد: تغییر ساعات بیولوژیک بدن ، تغذیه و محرک های عصبی نیز می تواند موجب تغییر خلق شود.
این مدرس دانشگاه، خاطر نشان کرد: افرادی که تحت عنوان افراد دمدمی مزاج شناخته می شوند معمولا به سرعت دچار نوسانات اخلاقی شده، گاهی خوش اخلاق و گاهی بد اخلاق هستند، برخی از این افراد به سرعت از تصمیماتی که اتخاذ کرده اند منصرف می شوند و عده ای از این گونه افراد نسبت به اطرافیان خود گاهی خوش بین و گاهی بدبین هستند.
فکور، یادآور شد: عدم تمرکز ذهنی در افراد دمدمی مزاج بیش از سایرین است و این گونه افراد از آرامش درونی کم بهره هستند.
وی، در خصوص نحوه رفع مشکل دمدمی مزاجی در افراد گفت: قدم اول برای رفع این خصوصیت منفی پذیرش مشکل است، مادامی که فرد قبول نکرده دمدمی مزاج است و نوسانات خلقی دارد نمی تواند این مشکل را مرتفع کند.
این روان شناس، ادامه داد: در صورتی که نوسانات خلقی با بیماری ها و مشکلات روانی دیگر توام نباشد امکان مرتفع شدن آن وجود دارد.
فکور، با اشاره به اینکه گذشته افراد دمدمی مزاج، خانواده و جامعه نیز در بروز و تشدید نوسانات خلقی تاثیر گذارهستند، گفت: رفتار و گفتار متناقض در جامعه و گذشته افراد نیز موجب بروز و تشدید نوسانات خلقی خواهد شد، برای مثال وقتی والدین یک فرد در برخورد با اطرافیان خود متناقض عمل می کنند فرد نیز پس از مدتی نسبت به جامعه دچار بدبینی و خوش بینی مقطعی می شود.
وی، با تاکید بر لزوم ریشه یابی نوسانات خلقی توسط مشاور، اظهار کرد: افراد دمدمی مزاج برای رفع مشکل خود باید نقاب ها را از چهره خود برداشته و برای حل مشکل خود روان شناس را یاری کنند.
این مدرس دانشگاه، خاطر نشان کرد: انسجام بخشی به فکر و هدفدار بودن موجب می شود فرد از نوسان در تصمیم گیری و برخورد بپرهیزد چرا که هدفمندی مانع از پشیمانی نسبت به تصمیمات اتخاذ شده خواهد شد.
فکور، با بیان اینکه رفع مشکل در افراد دمدمی مزاج باید در اسرع وقت انجام شود، ابراز کرد: نوسانات خلقی در سنین بالا نه تنها فرد دمدمی مزاج بلکه خانواده او را نیز با چالش مواجه خواهد کرد.
وی، همسویی بین افکار و رفتار خانواده و فرد را برای شکل گیری شخصیت سالم در جامعه ضروری دانست و خاطر نشان کرد: برای دستیابی به موفقیت در درمان افراد دمدمی مزاج باید تفاوت های شخصیتی افراد مد نظر قرار گیرد.
596/7324/245

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده: *  
پست الکترونیک:
نظر:
ارسال یادداشت:
 
کد امنیتی
ارسال