کد خبر: 82100275 (5370949) | تاریخ خبر: 15/03/1395 | ساعت: 12:54|
نسخه چاپی | ارسال به دوستان

فیلم مستندی درباره عباس یمینی شریف به نمایش در می آید

تهران- ایرنا- فیلم نغمه‌سرای کودکان ساخته‌ هومن ظریف که مستندی درباره‌ عباس یمینی‌شریف است، یکشنبه 16 خرداد به نمایش عمومی در می آید.

به گزارش روز شنبه گروه فرهنگی ایرنا، این مستند به مدت زمان 75 دقیقه، ساعت 17 درهشتمین برنامه از دوره‌ جدید کانون فیلم سینما حقیقت مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، روی پرده رفته و نقد و بررسی می‌شود.
نشست نقد و بررسی این مستند با حضور امید روحانی منتقد، هومن ظریف کارگردان و ناصر صفاریان کارشناس- مجری برگزارخواهد شد.
«نغمه‌سرای کودکان» به زندگی، آثار و جایگاه عباس یمینی‌شریف در ادبیات کودک ایران می‌پردازد و هنرمندانی نظیر پرویز کلانتری، انوشیروان روحانی، نیما پتگر، هوشنگ مرادی‌کرمانی، توران میرهادی، یحیی مافی، علی دهباشی، اسداله شعبانی، مصطفی رحماندوست، توراندخت مقومی‌تهرانی، نوش‌آفرین انصاری، محمد‌هادی محمدی، بیژن پیرنیا، فرشته و بهمن یمینی‌شریف در آن حضور دارند.
بر اساس گزارش روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، عموم علاقه مندان جهت تماشای این فیلم‌ مستند و شرکت در جلسه نقد و بررسی آن می‌توانند در زمان اعلام شده به سالن سینماحقیقت واقع در خیابان سهروردی شمالی، میدان شهید قندی، شماره 15، مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی مراجعه کنند.
شرکت در این برنامه برای عموم آزاد است.

** عباس یمینی‌شریف کیست
عباس یمینی‌شریف در سال 1298 در تهران دیده به جهان گشود. وی تحصیلات خود را در رشته ادبیات و آموزش کودکان به کمال رساند و نخستین سردبیر مجله های «بازی کودکان» و «کیهان بچه ها» و مؤسس دبستان های روش نو و از بنیانگذاران شورای کتاب کودک و برنده جوایز متعدد در ادبیات کودک بود؛ بیش از سی اثر به صورت شعر و داستان به چاپ رساند و آثار متعدد چاپ نشده ای نیز بر جای گذاشت.
یمینی‌شریف از شاعرانی است که در سراسر عمر پربار خود برای کودکان با زبان پاک و آهنگین شعر و ترانه سرود. او در خانواده ای که به شعر و ادب علاقه مند بودند رشد کرد و تحت تأثیر محیط ادبی با شعر بزرگان ادب فارسی از جمله حافظ، سعدی و مولوی آشنا شد و به سبب آشنایی خانوادگی با فرخی یزدی با شعر او انس و الفتی پیدا کرد.
یمینی‌شریف سرودن شعر برای کودکان را با تشویق استادان دانشگاهی به طور جدی ادامه داد و در سال 1321 نخستین شعر او در روزنامه ای به نام نونهالان برای کودکان و نوجوانان به چاپ رسیده و سپس اشعارش در مجله سخن چاپ شد.
در سال 1324 اشعار او وارد کتاب های درسی شد و تا کنون نیز زینت بخش این کتب است.
با توجه به اهمیت ادبیات کودکان که زیربنای تحولات ذهنی، فکری، اجتماعی و علمی آینده هر کشور است، یمینی‌شریف سعی کرد که ادبیات کودک را به خصوص در زمینه شعر به شکلی علمی و مطابق با روحیات کودکان با زبانی ساده و گیرا و خوش آهنگ تعالی بخشد.
باید توجه کرد ساختن اشعار برای کودکان که به ظاهر آسان می نماید کاری دشوار و حساس است و یمینی‌شریف در این زمینه کاملاً موفق بود. او شعر کودک را نه تنها از نظر لفظ، بلکه از حیث معنی و مضمون، ساده و گویا متناسب با فهم و تصور کودکان سرود. یمینی‌شریف با جدیت و پشتکار شعر کودک را از حالت ترجمه اشعار کودکان خارجی در آورد و به شکلی موزون و هماهنگ با روحیه و فطرت کودکان ایران سازگار ساخت.
وی با پیگیری و مداومت پنجاه ساله خویش توانست شعر و ادبیات کودکان را با زبانی شیرین و ساده، با مضمون هایی آموزنده و پاک، و قالب هایی مناسب و آهنگین رسمیت بخشد و راه را برای رهروان ادبیات کودک هموار سازد.
روز بیست و هشتم آذر ماه 1368، عباس یمینی‌شریف، شاعر و نویسنده کودکان ایران، دیده از جهان فرو بست؛ با درگذشت او ادبیات کودکان یکی از برجسته ترین خادمین خود را از دست داد. یمینی‌شریف از نادر پیشگامان ادبیات تاریخ معاصر کودکان است که تا چند روز پیش از مرگ خود عاشقانه به غنای این تاریخ افزود؛ و نیز وی از نادر کسانی است که با تاریخ حرفه خود عجین شده، با آن و به خاطر آن زندگی می کنند.
فراهنگ**9362**1724

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده: *  
پست الکترونیک:
نظر:
ارسال یادداشت:
 
کد امنیتی
ارسال