هدف ایرنا گسترش اطلاع رسانی است. لذا انتشار این مطلب به معنای تائید محتوای آن نیست

کد خبر: 82416286 (5818600) | تاریخ خبر: 17/11/1395 | ساعت: 9:45|
نسخه چاپی | ارسال به دوستان

توسعه صنعت گردشگری از دالان امن برجام می گذرد

تهران- ایرنا- بسیاری از کارشناسان گردشگری را کلید طلایی اقتصاد ایران می دانند. علت این امر را باید در ظرفیت های طبیعی، تاریخی و فرهنگی کشور جست وجو کرد؛ زیرا، براساس گزارش سازمان جهانی گردشگری، ایران رتبه دهم جاذبه های تاریخی و رتبه پنجم جاذبه های طبیعی جهان را به خود اختصاص داده که این مهم می تواند سهم بسزایی در جذب گردشگر ایفا کند.

در یادداشت روزنامه «مردم سالاری» که روز یکشنبه به قلم مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی منتشر شد؛ آمده است: بااین حال، طبق آمار همین سازمان، در سال 2006 میلادی، 50هزار گردشگر خارجی از ایران بازدید کرده اند، درحالی که همین سازمان شمار بازدیدکنندگان از «شهر» دبی در سال 2007 را 15میلیون گردشگر اعلام کرده است. یک مقایسه ساده وضعیت نامطلوب گردشگری جهانی در ایران را برجسته تر نشان می دهد و آن اینکه دبی صرفاً شهری است بدون تاریخچه و فرهنگ شاخص، درحالی که ایران متشکل از 397 شهرستان، 1148 شهر و 2500 روستاست که هر کدام ریشه در تاریخی دارد که، با توجه به اقلیم متفاوت مناطق چهارفصل ایران، شاخصه های منحصربه فرد و باارزشی را از خود به نمایش می گذارند؛ اما، با وجود تمام این داشته ها، طبق اعلام WTCC با مقایسه وضعیت گردشگری در سال های 2014 و 2015 این صنعت به لحاظ کسب درآمد با رقم 1260میلیارد دلار، 5درصد رشد داشته که سهم ایران از آن 11میلیارد و 300میلیون دلار بوده و این رقم معادل یک هزارم درآمد گردشگری جهان است؛ ازاین رو باید دنبال علل شکوفا نشدن این ظرفیت ها در ایران بود.

اگرچه ریزنقش های بسیاری باعث این مسئله شده، به طور کلان دو عامل را می توان در دخیل بودن این وضعیت موردبررسی قرار داد: ابتدا بسترها و زیرساخت های موردنیاز صنعت توریسم، و سپس وضعیت ارتباطات بین المللی.
درخصوص وضعیت زیرساخت ها و بسترها سخنان بسیاری گفته شده و بر کسی پوشیده نیست که این مهم برای گردشگران ملاک ابتدایی انتخاب مقصد است، اما پیش از آن باید ارتباطات بین المللی را ارجح دانست، زیرا حتی اگر فرض کنیم جایگاه ایران در بحث زیرساخت ها بسیار نامطلوب است (که قطع ویقین این گونه نیست) باید به این نکته نیز توجه کنیم که بحث امنیت و نمود بیرونی وضعیت داخلی کشور و ارتباطات جهانی مقدم بر تمام ریزنقش ها و کلان نقش هاست. به هرروی، بسیاری از گردشگران جهانی به دنبال مناظر طبیعی بکری هستند که به واسطه صنعتی شدن توریسم دستخوش تغییرات نشده و از سوی دیگر، مدنظر گردشگران بین المللی میراث تاریخی و فرهنگی است، که این مهم در ایران اسلامی به وفور یافت می شود؛ پس باید نمود بیرونی وضعیت کشور را بر هر ملاکی مقدم دانست.

گاردین و نیویورک تایمز به عنوان شناخته ترین رسانه های جهان درخصوص علل ضعف ایران در صنعت توریسم می آورند: «بی خبر بودن سرمایه گذاران از زمینه های موجود در ایران و تبلیغات ضعیف و همچنین تنش های سیاسی با بعضی کشورهای غربی موانع رشد صنعت گردشگری در ایران است».
پس باید جایگاه بین المللی کشور را مهم ترین عامل در جذب گردشگر عنوان کرد؛ ازاین رو، باید «برجام» را کلید طلایی گشودن فضا دانست؛ زیرا با شکستن فضای ایران هراسی (منتج شده از فعالیتی 10ساله) در جهان، دور شدن سایه جنگ (به واسطه خروج نام ایران از ذیل بند 7 سازمان ملل)، و خارج شدن کشور از انزوای سیاسی و اقتصادی، می توان افق جدیدی را برای کشور متصور بود که تماماً حاصل سیاست خارجی دولت یازدهم است.

اکنون دنیای پس از برجام برای کشور تغییر کرده و ارائه بسته های سرمایه گذاری، معرفی داشته ها و ارائه ظرفیت ها امری است که ذوق سیری ناپذیر سرمایه گذاران بین المللی و به دنبال آن، توریست را در پی خواهد داشت.
سفر 141 تورلیدر جهانی از 21 کشور در سال اول عمر برجامْ نمودِ اولیه تغییر بازار گردشگری است که با ادامه ارتباط گیری جهانی می تواند بسیاری از ضعف های اقتصادی کشور را مرتفع و میل گردشگری منطقه را به سمت ایران تغییر دهد.

نیاز کشور به 200 هتلِ چهار و پنج ستاره باز شدن فضایی جدید را در ارتباطات جهانی نشان می دهد که، درصورت تقویت ناوگان هوایی و ارائه برنامه ریزی های مدون مطابق با وضعیت موجود و امکان سنجی، می تواند موتور محرک آینده کشور را در دست بگیرد، موتوری که سال ها در گرو نمودارهای متناوب قیمت نفت قرار داشت.

*منبع: روزنامه مردم سالاری، 1395.11.17
**گروه اطلاع رسانی**9370** 9131** انتشار دهنده: شهربانو جمعه

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده: *  
پست الکترونیک:
نظر:
ارسال یادداشت:
 
کد امنیتی
ارسال