هدف ایرنا گسترش اطلاع رسانی است. لذا انتشار این مطلب به معنای تائید محتوای آن نیست

کد خبر: 82416289 (5818620) | تاریخ خبر: 17/11/1395 | ساعت: 9:46|
نسخه چاپی | ارسال به دوستان

تاریخ مصرف شعبده ترامپ

تهران- ایرنا- دونالد ترامپ، دوران ریاست جمهوری خود را توفانی آغاز کرده است. در دو هفته ای که او کلید کاخ سفید را از باراک حسین اوباما گرفته است، عملا به بخش بزرگی از شعارهای خود لباس اجرا پوشانده است.

در سرمقاله روزنامه «فرهیختگان» که روز یکشنبه منتشر شد؛ آمده است: صدور دستور فرمان خروج از معاهده ترانس پاسیفیک، تعطیلی نظام بیمه جامع موسوم به اوباماکر، آغاز ساخت دیوار مرزی با مکزیک، عدم مخالفت با شهرک سازی در مناطق اشغالی، دستور جلوگیری از ورود اتباع هفت کشور مسلمان از جمله ایران به خاک ایالات متحده و... از جمله این وعده ها است. اجرای این وعده ها بخش عمده ای از نخبگان ایالات متحده وغرب را به خشم آورده است و راهپیمایی ها و اعتراضات مدنی گسترده ای را در شهرهای مختلف جهان غرب به پا کرده است.

برخی رسانه های غربی پا را از این هم فراتر گذاشته اند وبا برشمردن اقدامات غیردموکراتیک و نامتعارف ترامپ، استیضاح را تنها راهکار نجات آمریکا و جهان از بلای این پوپولیست بدون شناسنامه ارزیابی کرده اند. بخش عمده رسانه های آمریکا و غرب نیز به صور گوناگون ترامپ وسیاست های او را به چالش کشیده و مخاطبان را به اعتراض علیه این اقدام تشویق کرده اند. قاعدتا با اتحاد نخبگان ایالات متحده، رسانه ها و بسیاری از صاحبان صنایع غربی باید مردم آمریکا که حدود دو ماه پیش ترامپ را به رقیبش یعنی هیلاری کلینتون ترجیح دادند، به صف مخالفان او می پیوستند، با این حال به رغم برخی نظرسنجی ها مبنی بر کاهش محبوبیت ترامپ، در عمل شاهدیم که تفاوت معناداری میان نتایج انتخابات و میزان حمایت های امروز از ترامپ ایجاد نشده است وکمتر تحلیلگری متصور است امروز ترامپ آرایی پایین تر از 3 هفته پیش دارد.

از این امر قابل تامل تر اینکه طبق نظرسنجی های هفته پیش، بیش از55 درصد شهروندان ایالات متحده از تصمیم ترامپ برای جلوگیری از ورود شهروندان هفت کشور مسلمان به این کشور استقبال کرده اند. پیش از این هم اعلام شده بود با وجود ادبیات به شدت ضدزن ترامپ، حدود 60 درصد بانوانی که در انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده شرکت کرده بودند به نامزد جمهوریخواهان رای داده بودند. با مداقه در نتایج این قبیل نظرسنجی ها می توان به این نتیجه کلی دست یافت که اکثریت مردم آمریکا در وجود ترامپ امیال و آرزوهای سرکوب شده خود را می بینند.

مردمی ساده دل که مشکلات اقتصادی خود را ناشی از ورود کالاهای چینی، کارگران غیرقانونی مکزیکی و تعرفه های پایین واردات محصولات تولیدی همسایه جنوبی می پندارند. در بخش امنیتی نیز بدون توجه به کنش های آمریکا در مناطق مختلف جهان، تصور می کنند با بستن مرزها به روی اتباع چند کشور مسلمان، سرزمینی امن تر خواهند داشت. سرزمینی که به سبب آزادی حمل اسلحه، جرایم مسلحانه به اخبار همیشگی رسانه های این کشور بدل شده است و اقدامات تروریستی داعش و گروه های افراطی نسبت به این حجم جرم، کوزه ای آب از یک دریا به شمار می رود.

در یکی از سکانس های فیلم سینمایی«نیکسون» اثرالیور استون، آنتونی هاپکینز که نقش ریچارد نیکسون رئیس جمهوری ایالات متحده را بازی می کند، خطاب به تابلوی جان اف کندی می گوید:«همه شهروندان آمریکایی تو را ستایش می کنند، اما هر روز که صبح از خواب بیدار می شوند و در آینه می نگرند من را می بینند.» اکثریت مردم آمریکا به ویژه طبقه متوسط این کشور، در انتخابات دو ماه پیش، پس از سال ها بدون تعارف های مرسوم به چهره ای رای دادند که از جنس خودشان است و بعید به نظر می رسد با اوراد روشنفکران، مصلحان و... از حمایت ترامپ دست بردارند.

با این حال نباید امید را از دست داد. اگر به تجربیات دهه های اخیر توجه کنیم و ظهور و افول پوپولیست های بدون شناسنامه را مورد بررسی قرار دهیم، در می یابیم که باطل السحر پوپولیسم و رسواکننده شعبده های این شیوه زمامداری، کارنامه آنهاست. وقتی طبقه متوسط آمریکا دریابد که شعارها و وعده های ترامپ در عمل موجب افزایش مشکلات آنها شده است، در اولین فرصت دست از حمایت او برخواهند داشت و آن روز فرصت مناسبی است برای بازگرداندن امور به ریل منطقی خود. در این فضا تنها باید امیدوار بود که این سیاستمدار تازه کار خطایی غیرقابل جبران انجام نداده و مصلحان جهانی را بیش از این به زحمت نیندازد.

*منبع: روزنامه فرهیختگان، 1395.11.17
**گروه اطلاع رسانی**9370** 9131** انتشار دهنده: شهربانو جمعه

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده: *  
پست الکترونیک:
نظر:
ارسال یادداشت:
 
کد امنیتی
ارسال