هدف ایرنا گسترش اطلاع رسانی است. لذا انتشار این مطلب به معنای تائید محتوای آن نیست

کد خبر: 82416662 (5818632) | تاریخ خبر: 17/11/1395 | ساعت: 12:49|
نسخه چاپی | ارسال به دوستان

هنر مقابله با خودسری های ترامپ

تهران- ایرنا- اداره گمرک آمریکا براساس رای قاضی دادگاهی در «سیاتل»، دستور ضد مهاجرتی دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا را بی اثراعلام و به شرکت های هوائی و مهاجرتی ابلاغ کرد اتباع 7 کشوری که موقتاً برای 90 روز از ورود به آمریکا ممنوع شده اند، می توانند به این کشور سفر کنند.

روزنامه جمهوری اسلامی در شماره یکشنبه در سرمقاله ای، آورد: بلافاصله کاخ سفید ضمن رد این تصمیم، قاضی را به خاطر صدور این حکم مورد انتقاد قرار داده و اعلام کرد علیه این حکم خواهد ایستاد. ترامپ نیز در توئیت خود ضمن اهانت به قاضی فدرال، تصمیم خود برای مقابله با ادامه اجرای فرمانش را منعکس کرده است.

تا اینجای قضیه، تقابل نهادهای قدرت در آمریکا را می توان به وضوح رصد کرد.این پدیده که تضاد و تقابل به جای تعامل در ساختار حکومتی یک ابرقدرت را به نمایش می گذارد، قابل توجه است. از یکطرف رئیس جمهور آمریکا تصمیمی نسنجیده و بدون مطالعه می گیرد، مردم به خیابان ها می ریزند، التهابات به اوج می رسد، فرودگاه ها شاهد صحنه های غیرمنتظره ای هستند، اعتراضات به مراجع قضائی به نتیجه می رسد، یک قاضی در این زمینه حکمی صادر می کند، اداره گمرک آمریکا براساس این حکم، دستور ضد مهاجرتی ترامپ را باطل اعلام می کند، اما ترامپ هنوز هم دست بردار نیست و هشدار می دهد که بر تصمیم خود همچنان استوار است.

همین پدیده به خوبی نشان می دهد که دیگر آمریکا در قبال تحولات داخلی و مسائل پیرامونی، یکپارچه و یکدست نیست. در هیچ دوره ای از تاریخ معاصر آمریکا شاهد چنین تقابل، زورآزمائی و اعتراضاتی از نخستین روزهای به قدرت رسیدن هیچ رئیس جمهوری نبوده است.

این اعتراضات علیه ترامپ و مواضعش فقط محدود به آمریکا نیست بلکه امروزه حتی متحدان واشنگتن هم علیه ترامپ موضع گرفته اند و دیگران را هم به اتخاذ موضعی یکپارچه، محکم و بازدارنده علیه آمریکای ترامپ فرا می خوانند.

ترامپ در همین دوره کوتاه به خوبی نشان داده که به هیچ قاعده و قانونی پایبند نیست و خود را به اجرای هیچ یک از تعهدات آمریکا در هیچ زمینه ای، ملزم نمی داند. وی در طول تبلیغات انتخاباتی پیشنهاد خروج آمریکا از پیمان ترانس پاسیفیک را مطرح ساخت و در نخستین روزهای ورود به کاخ سفید هم آنرا عملی کرد. بدین ترتیب ترامپ نشان داده که به عنوان رئیس جمهور آمریکا به هیچ معیاری وفادار نیست و به راحتی تعهدات و پیمان های آمریکا و تصمیمات قبل از خود را زیر پا می گذارد.

اکنون دنیا، اعم از دولت ها و ملت ها باید متحداً و یکپارچه عمل کنند و با اتخاذ مواضع متین، منطقی، هوشمندانه و در عین حال تاثیرگذار به نصیحت زمامداران خودسر و بی منطق آمریکا بپردازند تا شیوه صحیح و انسانی برای زمامداری را فرا بگیرند و رفتارهای غیراصولی و غیر منطقی را کنار بگذارند.

هنر دیپلماسی ایجاب می کند که در این مقوله، اگرچه باید واکنش ها متناسب با ابعاد فاجعه باشد ولی نباید تصمیم سازی ها و مواضع اتخاذ شده خارج از عرف، منطق و قانون باشد تا آنکه خود به معضل تازه ای در این مقوله و سایر مقولات مرتبط منجر نشود.

روشن است که نباید با ادبیات ترامپ و راه و روش وی، با او حرف زد. نباید واکنش ها در مقیاس جهانی علیه ساختارشکنی و تصمیمات غیرعادی و غیرمنطقی ترامپ از جنس همان تصمیمات و اقدامات باشد. چرا که اتفاقاً ممکن است هدف اصلی و انگیزه ترامپ و تیم اطراف ترامپ، دقیقاً تحریک مخاطبین و انجام اقدامات نسنجیده ای باشد که بهانه ای تازه به آنها بدهد که با تلاش برای یارگیری، دیگران را هم با تصمیمات ابلهانه ترامپ همراه سازد. در چنین شرایطی، عقل و منطق ایجاب می کند که افراد غیرمسئول از ورود به مسائلی که در قلمرو مسئولیت آنها نیست بپرهیزند و اعلام موضع و تصمیم گیری در این اقدام، رعایت شود.

لازم است همه چیز به دقت رصد شود اما نباید از نظر دور داشت که امروزه تصمیمات و اقدامات ترامپ، حتی درون جامعه و در ساختار قدرت آمریکا نیز واکنش های پردامنه ای را به دنبال داشته است. همین تقابل ممکن است سرآغاز حوادثی باشد که بسیاری از معادلات قدرت در آمریکا و حتی در محیط پیرامونی را تغییر دهد. ترامپ در دوران تبلیغات انتخاباتی شعارهای زیادی داده که اگر هر کدام از آنها عملیاتی شود، بسیاری از محاسبات و مناسبات قدرت در آمریکا و سایر کشورهای جهان به کلی درهم خواهد ریخت. از این دیدگاه کاملاً قابل درک و لمس است که نوعی تقابل جدی و حتی پرمخاطره با اهداف و برنامه های ترامپ درحال شکل گیری است که لغو فرمان ضد مهاجرتی ترامپ، نخستین مورد از این بابت است.

تا اینجای قضیه روشن شده است که درآمریکای ترامپ، هیچ پدیده اطمینان بخش و محرزی وجود ندارد مگر آنکه در معرض تصمیمات و اقدامات غیرمنتظره از جنس لغو یا ابطال قرار گیرد و حتی تصمیمات جدید ترامپ هم از این قاعده مستثنی نیست. اینکه تا چند روز قبل، خبری از تصمیم ضد مهاجرتی ترامپ نبود ولی امروز همان تصمیم لغو شده ولی باز هم به درستی معلوم نیست که ابطال تصمیم اخیر قاضی فدرال و اداره گمرک آمریکا چه زمانی صادر می شود یا نمی شود، معضل بزرگی است که ارکان ثبات و امنیت آمریکای مدعی ابرقدرتی را متزلزل نشان می دهد.

گویا قرار نیست این پدیده به زودی سامان بگیرد. درک ابعاد پیچیدگی ها و ظرافت های مسئله به هوشمندی بیشتری نیاز دارد و نحوه تعامل با این پدیده هم نیازمند تدبیر و مهارتی است که بدون آن ممکن است ما علیرغم میل باطنی خود به طور ناخواسته، در زمین دشمن و به نفع دشمن بازی کنیم.

*منبع: روزنامه جمهوری اسلامی 1395.11.17
**گروه اطلاع رسانی**2059**9131**انتشار دهنده: شهربانو جمعه

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده: *  
پست الکترونیک:
نظر:
ارسال یادداشت:
 
کد امنیتی
ارسال