هدف ایرنا گسترش اطلاع رسانی است. لذا انتشار این مطلب به معنای تائید محتوای آن نیست

کد خبر: 82417884 (5820765) | تاریخ خبر: 18/11/1395 | ساعت: 10:32|
نسخه چاپی | ارسال به دوستان

تدابیر ضرب الاجل دولت یازدهم

تهران- ایرنا- یکی از مهم‌ترین مشکلات دولت آقای روحانی تا موعد انتخابات مساله رکود اقتصادی است. سرمایه‌گذاران که باید با سرمایه‌گذاری و گسترش بنگاه‌های اقتصادی علاوه بر ایجاد رونق مشکل بیکاری را حل کنند به دلیل تردیدی که در افق پیش‌روی کشور در برخوردهای هیجانی دولت امریکا می‌بینند، ممکن است با احتیاط بیشتری عمل کنند.

در نگاه سیاسی روزنامه «اعتماد» که به قلم یدالله طاهرنژاد عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران منتشر شد؛ آمده است: روی کار آمدن ترامپ می‌تواند این مشکل را در کشور تشدید کند. به همین خاطر کار دولت آقای روحانی برای غلبه بر رکود اقتصادی و بیکاری مشکل‌تر از گذشته خواهد بود. هر چقدر این مشکل گسترش پیدا کرده و طولانی شود، معضل بیکاری نیز جدی‌تر می‌شود. دولت آقای روحانی باید تدبیری برای حل مشکل رکود اقتصادی در ماه‌های باقی مانده از دولت یازدهم به کار گیرد. این تدابیر باید در حوزه اقتصاد و سیاست خارجی صورت گیرد تا شاهد رفع این مشکل در کشور باشیم.

دولت از طریق ایجاد سیاست‌هایی در سیستم بانکی کشور باید به یاری سرمایه‌گذاری داخلی بیاید و فضای سرمایه‌گذاری را برای ایجاد رونق تحریک کند. همچنین باید تعامل با کشورهای مختلف را بالا ببرد تا تحرکات اخیر دولت امریکا را کم‌اثر کند. اگر دولت بتواند به این دو حوزه به موازات هم رسیدگی کند، بخشی از افول انگیزه‌ها برای سرمایه‌گذاری که با روی کار آمدن ترامپ در حال شکل‌گیری است، می‌تواند از بین برود و انگیزه‌ها را برای سرمایه‌گذاری در کشور بالا ببرد که در نتیجه آن رفع مشکل بیکاری را نیز شاهد خواهیم بود. به هر حال برجام یک توافق بین‌المللی و مورد تایید شورای امنیت سازمان ملل است.

اقدامات اخیر امریکا نمی‌تواند تاثیر جدی بر فرآیند برجام برجای بگذارد. همچنان این توافقنامه به عنوان اهرم قدرتمندی در دست دولت آقای روحانی است که امروز بسیاری از معادلات بین‌المللی را تحت تاثیر قرار داده است. برجام ارتباط کشور را با دنیا روان‌تر و بهتر کرده است. لذا همچنان برجام برای دولت یک امتیاز بزرگ تلقی می‌شود. اگرچه ممکن است دولت ترامپ و تحولات اخیر این دولت کمی بر افکار عمومی و پایگاه رای آقای روحانی تاثیر بگذارد اما نمی‌تواند برکات و دستاوردهای برجام را که محصول کار ورزیده‌ترین تیم دیپلماتیک کشور و مورد تایید مقام معظم رهبری بوده از بین ببرد.

افکار عمومی همچنان بر سر موضع خود در سال ٩٢ باقی است. در این انتخابات مهم‌ترین مطالبه مردم افزایش روابط کشور با دنیا و تعامل و گفت‌وگو چیزی بود که مردم از رییس‌جمهور خود در این انتخابات مطالبه می‌کردند. امروز همچنان افکار عمومی همراه با این نگاه در دستگاه دیپلماسی و امیدوار به دستاوردهای برجام است. ممکن است موانعی در جهت تحقق دستاوردهای برجام وجود داشته باشد اما برجام به مسیر خود ادامه خواهد داد تا زمانی که دولت امریکا نیز مجبور به همراهی شود. کما اینکه در تحرکات اخیر امریکا اذعان دارند که کارهای‌شان ناقض برجام نیست.

این مساله نشان می‌دهد که آنها خودشان نیز نمی‌خواهند که لطمه‌ای به برجام وارد شود و ایران از پای میز مذاکره کنار برود. لذا با تمسک به سایر ابزار‌هایی که برای‌شان کارایی دارد، سعی می‌کنند ایران را تحت فشار بگذارند و اعمال تحریم کنند. به هر حال دولت آقای روحانی از ابتدای روی کار آمدن با مشکلات بسیاری رو به رو بود و رفع این مشکلات نیز زمانبر بود. به هر حال همه دولت‌ها نقاط قوت و ضعفی دارند و دولت آقای روحانی نیز از این مساله مستثنی نیست. لیکن عمده‌ترین مشکل کشور که می‌تواند برای پایگاه رای آقای روحانی در سال ٩٦ نیز مشکلاتی به وجود آورد رکود اقتصادی است. این معضل مردم را خیلی آزار می‌دهد. شاید جامعه به جایی برسد که بتواند تورم را بپذیرد اما تحمل این مشکل برایش سخت است.

رکود اقتصادی تاثیری مستقیم بر زندگی مردم دارد. مردم نمی‌توانند داد و ستد کنند؛ دارایی‌های‌شان قابل نقد شدن نیست؛ نیازهای‌شان به موقع تامین نمی‌شود و دارایی‌های‌شان را نمی‌توانند جابه‌جا کنند. از این‌رو دولت یازدهم در ماه‌های باقی مانده باید هرچه بیشتر تمرکز خود را برای رفع این مشکل بگذارد و اقداماتی ضرب‌الاجل در راستای حل آن انجام دهد.

*منبع: روزنامه اعتماد، 1395.11.18
**گروه اطلاع رسانی**9370** 9131** انتشار دهنده: شهربانو جمعه

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده: *  
پست الکترونیک:
نظر:
ارسال یادداشت:
 
کد امنیتی
ارسال

 

گالری تصاویر

پربیننده ترین ها

آذربایجان شرقی رتبه نخست پیش فروش ساختمان در کشور را دارد

وجود بیش از پنج هزار بنگاه معاملات املاک در تبریز/

آذربایجان شرقی رتبه نخست پیش فروش ساختمان در کشور را دارد

جدیدترین مطالب سایت

آذربایجان شرقی رتبه نخست پیش فروش ساختمان در کشور را دارد

وجود بیش از پنج هزار بنگاه معاملات املاک در تبریز/

آذربایجان شرقی رتبه نخست پیش فروش ساختمان در کشور را دارد

موضوعات مرتبط