هدف ایرنا گسترش اطلاع رسانی است. لذا انتشار این مطلب به معنای تائید محتوای آن نیست

کد خبر: 82417934 (5820936) | تاریخ خبر: 18/11/1395 | ساعت: 11:2|
نسخه چاپی | ارسال به دوستان

فراهم‌ کردن مقدمات مذاکرات ژنو؛ از آستانه تا ریاض

تهران- ایرنا- به گزارش وزارت خارجه قزاقستان، این کشور ششم فوریه میزبان دور دوم گفتگوهای آستانه درباره سوریه خواهد بود. این مذاکرات با حضور کارشناسان کشورهای عضو گروه عملیات مشترک یعنی ایران، روسیه و ترکیه برگزار خواهد شد.

مهدیه معدن نژاد کارشناس مطالعات خاورمیانه در ادامه این یادداشت که در روزنامه قانون منتشر شد، آورده است: استفان دی‌ میستورا، فرستاده ویژه سازمان ملل متحد درامور سوریه،پیش‌ تر گفته است نماینده سازمان ملل نیز در این نشست فنی که در آن مسائل مربوط به توافق سه ‌گانه روسیه، ایران و ترکیه مبتنی بر نظارت مشترک بر آتش‌بس در سوریه مورد بحث قرار خواهد گرفت، شرکت می‌کند.

دور اول گفتگوهای آستانه در 23 و 24 ژانویه با حضور نمایندگان تهران، مسکو و آنکارا، و هیات‌های نمایندگی دولت سوریه و مخالفان مسلح برگزار شد. در پایان این نشست که سفیر آمریکا در قزاقستان به عنوان عضو ناظر در آن حضور یافت، بیانیه‌ای سه‌جانبه به امضای ایران، ترکیه و روسیه رسید که به موجب آن درخصوص ایجاد سازوکاری برای حمایت از آتش‌بسی توافق شد که از 30 دسامبر و در پی توافق آنکارا بر سوریه حاکم است.

هرچند مخالفان مسلح سوریه درنشست پیشین تاکید داشتند که نقش ایران به عنوان «تضمین‌ کننده» آتش‌بس را نمی‌پذیرند؛ آن ‌ها درحالی ایران را همچنان یک طرف جنگ و نه به عنوان تضمین‌ کننده می ‌دانند که در تغییر رویکردی محسوس اعلام داشتند روسیه دیگر طرف جنگی محسوب نمی‌شود بلکه یک تضمین ‌کننده آتش ‌بس است. یکی از موضوعاتی که به طور خاص درمذاکرات پیش‌رو مورد بحث قرار خواهد گرفت، جستجوی راه ‌های تفکیک مخالفان میانه ‌رو از تروریست‌ های جبهة ‌النصره (جبهة فتح‌الشام) است.

داعش و جبهة ‌النصره که در فهرست تروریستی سازمان ملل متحد قرار دارند، تاکنون از هر سه آتش‌بسی که به ابتکار دولت ‌های فرامنطقه و منطقه‌ ای محقق شده است مستثنی شدند. از دیگر موضوعات مورد بحث طرف ‌های شرکت‌کننده، درخصوص نقش حزب دموکراتیک سوریه و شاخه نظامی آن یعنی یگان‌ های مدافع خلق است.

این در حالی ا‌ست که در پیش ‌نویس قانون اساسی که روسیه در دور قبلی مذاکرات در آستانه در اختیار هیات مخالفان مسلح قرار داد، از خودمختاری فرهنگی و برابری دو زبان عربی و کردی در مناطق کردنشین صحبت شده است. تاکید بر ضرورت پایبندی طرفین بر آتش‌بس از دیگر موضوعات مورد بحث در نشست آستانه خواهد بود.

با توجه به تلاش جدید ارتش سوریه برای تسلط دوباره بر «گردان موشکی» در شهرک حزرما در منطقه المرج واقع در غوطه شرقی دمشق و آغاز حملاتی مشابه در شمال شرقی غوطه، به نظر می ‌رسد که ترکیه به نمایندگی از مخالفان سوری که چنین تحرکاتی را نقض آتش ‌بس می ‌دانند، خواهان پایبندی دمشق به آتش‌بس باشد. اما احتمالا مهم‌ترین بخش گفتگوها به مساله جزییات کنفرانس ژنو که در 20 فوریه برگزار خواهد شد، اختصاص یابد.

«هیات عالی مذاکره‌کنندگان» نیز در 10 فوریه در مقر خود در شهر ریاض با هدف بحث درباره مسائل مربوط به مذاکرات ژنو و به‌طور خاص تعیین هیات مذاکره‌کننده‌ای که به نمایندگی از آن‌ها در این مذاکرات شرکت می‌کند، جلسه‌ای تشکیل می‌دهند.

پیش ‌تر مخالفان در واکنش به هشدار دی‌ میستورا مبنی بر اینکه اگر معارضان، هیات مذاکره‌کننده خود برای کنفرانس ژنو را تعیین نکنند او خود این کار را می‌کند، هرگونه تلاش برای مداخله در تشکیل این هیات را رد کردند.

ریاض حجاب ،مسئول هماهنگ ‌کننده در حساب توییتری خود در این ‌باره نوشت:« تعیین هیات مخالفان سوریه جزو اختیارات دی ‌میستورا نیست...مهم ‌ترین کاری که فرستاد سازمان ملل باید انجام دهد تعیین دستور العمل مذاکرات طبق بیانیه ژنو است». در این میان آنچه که حائز اهمیت است رویکرد دولت جدید امریکا نسبت به آینده سوریه است.

دونالد ترامپ تاکنون به انحای مختلف به مساله سوریه اشاره کرده است؛ از همکاری با مسکو در جنگ علیه داعش تا صحبت از ایجاد مناطق امن در داخل سوریه برای مردم. به نظر می‌رسد که کرملین نیز خواهان همکاری بیش ‌تر با واشنگتن است و علی‌رغم مخالفت ایران، از آمریکا برای شرکت در دور اول گفتگوهای آستانه دعوت کرد. برخلاف هیاهوهای اولیه رسانه ‌ای که نشان می‌داد دولت ترامپ خواهان همکاری با تهران و مسکو در سوریه است، رفتار او حاکی از تلاش‌ برای تحدید نفوذ ایران در سوریه است. در واقع برخلاف دولت اوباما که به اعتقاد منتقدان منطقه‌‌ای وی، نسبت به گسترش نفوذ ایران در منطقه و به‌هم خوردن موازنه قدرت به ضرر دولت‌های عربی بی‌توجه بود، به نظر می ‌رسد که دولت ترامپ با رویکردی تهاجمی‌تر به ایران و حامیان منطقه‌ای آن نگاه می‌کند.

علاوه بر آمریکا احتمالا شاهد فعال ‌تر شدن عربستان نیز در سوریه خواهیم بود. این فعال‌تر شدن می‌تواند به صورت همکاری با آمریکا در ایجاد مناطق امن در سوریه و همچنین حضور دوباره مخالفان سیاسی تحت حمایت ریاض و در راس آن «هیات عالی مذاکره‌ کنندگان» در مذاکرات صلح باشد. مخالفان، کرملین را به تلاش برای به حاشیه بردن گروه‌ های اصلی مخالفان سیاسی و در عوض، اعطای نقش به مخالفان سیاسی تحت حمایت خود متهم کردند.

*منبع: روزنامه قانون، 1395.11.18
** گروه اطلاع رسانی**9117**2002** انتشاردهنده: فاطمه قناد قرصی

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده: *  
پست الکترونیک:
نظر:
ارسال یادداشت:
 
کد امنیتی
ارسال