هدف ایرنا گسترش اطلاع رسانی است. لذا انتشار این مطلب به معنای تائید محتوای آن نیست

کد خبر: 82419515 (5823055) | تاریخ خبر: 19/11/1395 | ساعت: 9:57|
نسخه چاپی | ارسال به دوستان

گردشگری سلامت را در یابیم

تهران- ایرنا- گردشگری سلامت به یکی از زیر مجمو‌عه های تخصصی گردشگری اطلاق می شود که ضمن ایجاد اشتغال می تواند منبع بسیار عظیمی از نظر در آمد زایی و ارز آوری برای کشور مقصد و میزبان باشد.با نگاهی گذرا به مفهوم گردشگری سلامت در می یابیم که گردشگری سلامت ، صنعتی جدید ولی با پیشینه ای قدیمی است.

در یادداشت روزنامه «تفاهم» که روز سه شنبه به قلم سیده مینا دیوبند منتشر شد؛ آمده است: بر اساس آمارها و گزارش های اعلام شده از سوی سازمان جهانی گردشگری ،گردشگری سلامت در بعضی از کشورهای جهان از جمله کوبا به دلیل دارا بودن آب و هوای بکر و همچنین سیستم های بهداشتی و خدمات پزشکی مناسب به یکی از مهم ترین مقاصد گردشگری سلامت تبدیل شده است و از این طریق توانسته است هزاران گردشگر از اروپا و کانادا و حتی خود آمریکا را جذب نماید‌. به همین دلیل است که بسیاری از کشورها با برنامه ریزی بلندمدت توانسته اند از ظرفیت های خود در زمینه گسترش این شاخه از گردشگری استفاده کنند وضمن ایجاد اشتغال و توسعه اقتصادی به موفقیت های زیادی در این زمینه نائل آیند.

تعریف ارائه شده از سازمان جهانی گردشگری (WTO)درباره گردشگری سلامت عبارت است از:«استفاده از خدماتی که به بهبود یا افزایش سلامتی و روحیه فرد با استفاده از آب‌های معدنی، آب و هوا یا مداخلات پزشکی، منجر شده و در مکانی خارج از محل سکونت فرد، که بیش از 24 ساعت است به طول انجامد، گردشگری درمانی نامیده می شود».به عبارتی یک توریسم سلامت به نوعی ضمن سفر کردن و ترک محل دائمی زندگی خود از خدمات درمانی کشور میزبان در جهت سلامت جسمی و روحی خود بهره مند می شود.البته ناگفته نماند جهت استفاده از گردشگری سلامت در جهت تبدیل علم به ثروت باید با دقت و هوشمندانه عمل نمود که با ارائه ایده های نوین و جدید در رقابت با دیگر کشورهای جهان بتوانیم گوی سبقت را از آنان ربوده و پیروز باشیم.

البته تلاش در جهت جذب و افزایش پیرامون این امرنباید منحصربه گردشگران خارجی باشد چون باید این واقعیت را بپذیریم از ظرفیت ها و پتانسیل‌های گردشگری سلامت ایران، هموطنان‌مان نیز اطلاع کافی در این زمینه ندارند وباید در این زمینه تبلیغات و اطلاع رسانی کافی صورت پذیرد.همچنین بر اساس گزارش های اعلام شده،گردشگری مالی در این زمینه در بعضی از کشورها تا دو تریلیون دلار هم در سال می رسد.ولی با توجه به این امر که گردشگری سلامت می تواند منبع عظیم در آمد زایی برای هر کشوری در سراسر جهان باشد متاسفانه سهم کشور ما با توجه به دارا بودن پتانسیل ها و ظرفیت های بسیار تخصصی پزشکی و از طرف دیگر طبیعت بکر و زیبا و آرامش بخش و دارا بودن چهار فصل زیبا بسیار ناچیز است .

گردشگری سلامت می تواند فرصتی جدید در جهت رشد و توسعه اقتصاد ایران باشد که نیازمند برنامه ریزی مدون از سوی مسئولین این حوزه می باشد و اغراق‌آمیز نیست اگراظهار کنیم برمبنای آمار جهانی ایران نیزعلی رغم داشتن مزیت ها وپتانسیل های ویژه همچون پزشکان حاذق ومجرب ، کیفیت بالای خدمات سلامت و همانطور که اشاره شد،جاذبه‌های طبیعی درمانی می تواند قطب گردشگری سلامت در منطقه بر پایه اهداف سند چشم اندازباشد و حرف های جدی در این مبحث داشته تا ازاین طریق بتواند سهم عمده ایی از گردشگری سلامت را به خود اختصاص دهد.

گردشگری سلامت دارای اهمیت ویژه ای است ، بطوریکه بر اساس گفته های متخصصین این امربیش از 10 درصد از تولید ناخالص داخلی کشورهای توسعه یافته صرف ' سلامت 'می شود که تشکیل دهنده بخش عمده ای از اقتصاد این کشورها هست.در کشورایران نیز از زمان های بسیار دور استفاده ازآب های گرم سرعین اردبیل و یا آب گرم رامسر و...به علت دارا بودن مواد معدنی از قبیل منیزیم ، پتاسیم‌، سولفور ، کلسیم و... برای درمان بسیاری از امراض وانواع ناراحتی های پوستی ، دردهای روماتیسمی ، ورم مفاصل ، خستگی و فرسودگی مفرط جسمی ، نقرس ، التهاب مهره ها ، ستون فقرات و...متداول بوده است و از آب های معدنی وگرم آن حتی گردشگران و جهانگردان نیز از آن برای استراحت و درمان بهره مند می شوند .در حال حاضر مشهد مقدس توانسته است ضمن جذب زائران زیاد برای بارگاه حضرت ثامن‌الحج از کشورهای حوزه عربی خلیج فارس و دیگر کشورهای منطقه به دلیل دارا بودن مراکز درمانی خصوصاً بیمارستان فوق تخصصی رضوی در شهر مشهد در سال های اخیر و ارائه خدمات درمانی مناسب با کیفیت بالا و قیمت ارزان تر و تنوع وسیع جراحی در زمینه های مختلف نسبت به خود کشورهای مبدا، نظر گردشگران خارجی را که اکثرا از کشورهای مسلمان آسیای میانه و همچنین از کشورهای حاشیه خلیج فارس می آیند به خود جلب کنند. در واقع هم اکنون می توان گفت مشهد به یکی از قطب های مهم گردشگری سلامت در ایران و حتی در منطقه جنوب غرب آسیا تبدیل شده است.

بدیهی است اگر با برنامه‌ریزی مدون و اساسی بتوانیم از پتانسیل های موجود در گردشگری سلامت به نحو احسن استفاده کنیم ،این صنعت می تواند یک منبع بسیار مطلوب اشتغال زا و ارزآور و درآمدزا برای کشور تلقی شود به عبارتی حتی می توان در آمد ناشی از گردشگری سلامت راخرج توسعه زیر ساخت‌های سلامت نمود که این امر می تواند باعث رشد گردشگری سلامت شود. اما متأسفانه به‌علت نبود تبلیغات مناسب، ایران هنوز جایگاه خود را به دست نیاورده است.

البته در این میان کشورهایی از جمله اردن، دبی و امارات رقیبی جدی در این عرصه بشمار می آیند.بر اساس آمارهای اعلام شده، مثلا کشور اردن سالانه 500 میلیون دلار درآمد ارزی از توریسم درمانی دارد و یا امارات که از طریق توریسم پزشکی در سال 2010 درآمدی بالغ بر 7 میلیارد درهم داشته است.ناگفته نماند که این کشورها از نظر قدرت ارائه خدمات سلامت هرگز در سطح کشور ما نیستند و صرفاً سرمایه گذاری درست موجب شده که بتوانند ازحداقل امکانات خود سود حداکثری ببرند.

در پایان این که کشورمان دارای ظرفیت و پتانسیل بالا در زمینه این شاخه نوین گردشگری (نمک درمانی، لجن درمانی، ریگ درمانی، آب درمانی و... ) می باشد به شرط آن که از سوی مسئولین این حوزه برنامه ریزی اصولی صورت پذیرد. آنهایی که سابقه تاریخی این درمان ها را بررسی کرده اند می گویند درمان با لجن و شن و نمک از دیرباز در کشورهای باستانی دنیا رواج داشته است. طبق آمارها حدود 45 میلیون گردشگر در جهان از آب‌درمانی برای معالجه خود استفاده می‌کنند که ایران با دارا بودن بیش از 1000 چشمه آب معدنی شناخته شده توانایی جذب سهم بالایی در این قسمت را دارد.یکی از جاذبه‌هایی که به‌تازگی مورد توجه توریست‌های بین‌المللی قرار گرفته غاردرمانی و نمک‌درمانی است. در این راستا نیز، ایران با داشتن چندین گنبد نمکی می‌تواند به یکی از قطب‌های گردشگری پزشکی تبدیل شود.بنا بر این دور از ذهن نیست که بگوییم ایجاد هزاران شغل پر درآمد،کاهش وابستگی به نفت،ارز آوری،به نوعی تحقق اقتصاد مقاومتی و... از این صنعت حتما دست یافتنی است.

*منبع: روزنامه تفاهم، 1395.11.19
**گروه اطلاع رسانی**9370** 9131** انتشار دهنده: شهربانو جمعه

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده: *  
پست الکترونیک:
نظر:
ارسال یادداشت:
 
کد امنیتی
ارسال