هدف ایرنا گسترش اطلاع رسانی است. لذا انتشار این مطلب به معنای تائید محتوای آن نیست

کد خبر: 82419590 (5823138) | تاریخ خبر: 19/11/1395 | ساعت: 10:29|
نسخه چاپی | ارسال به دوستان

ترامپ، تروریسم و جذب افراطی ها

تهران- ایرنا- ترامپ فرق می‌کند؛ البته نباید اشتباه کرد، دوران ترامپ برای رقبای آمریکا تفاوتی با گذشته ندارد و «این رقیب برای همیشه همان رقیب است»؛ اما قطعاً ترجمه شعار «ما با تروریسم در جنگیمِ» آمریکا در دوران ترامپ با همین شعار از زبان اوباما، متفاوت است.

غلامرضاکحلکی در ادامه این یادداشت که در روزنامه خراسان منتشر شد،‌ آورده است: مثال اخیر آن «آهن‌ ربای ترامپ است که اعراب افراطی را به خود جذب می‌کند». هنوز خیلی از زمان انتشار اسناد موسوم به «28 صفحه ‌ای» مربوط به حادثه 11 سپتامبر که نشانگر ارتباط هواپیماربایان این رخداد با 2 افسر اطلاعاتی عربستان و چک‌های «بندر بن سلطان» در وجه تروریست‌ها نگذشته است که در دوران اوباما سروصدا به پا کرد.

اما امروز ریچارد میرفی، دیپلمات آمریکایی می‌گوید که دولت ترامپ تمایل دارد ایالات‌متحده روابط با دوستان قدیمی‌اش به‌خصوص عربستان سعودی را احیا کند؛ این درحالی است که ترامپ از مبارزه با تروریسم و یا گسترش منطقه پروازممنوع برای این مهم در سوریه می‌گوید، اما آیا عربستان تغییر کرده است که آمریکا امروز آن را متفاوت از گذشته ارزیابی می‌کند؟

پاسخ مشخص است، خیر. نکته اینجا است که ترامپ می‌خواهد متفاوت باشد و غیر قابل پیش بینی، حتی با فرمان های عجیب‌وغریب که تا کنون نمی توان دور نمای مشخصی برای سیاست خارجی اش قائل شد.

انگیزه ترامپ از روی خوش نشان دادن به اعراب خلیج فارس می تواند ترکیبی از نگاه اقتصادی و انگیزه های سیاسی به ویژه در راستای مقابله با ایران را در خود نهفته باشد. این وسط ریاض از تماس تلفنی واشنگتن خرسند می‌شود، اما به نظر نمی‌رسد، ترامپ از آب گل ‌آلود اعراب افراطی در غرب آسیا بتواند ماهی درشتی صید کند که برای او خوراک خوبی در داخل این کشور محسوب شود.

*منبع: روزنامه خراسان، 1395.11.19
** گروه اطلاع رسانی**9117**9131** انتشاردهنده: شهربانو جمعه

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده: *  
پست الکترونیک:
نظر:
ارسال یادداشت:
 
کد امنیتی
ارسال