هدف ایرنا گسترش اطلاع رسانی است. لذا انتشار این مطلب به معنای تائید محتوای آن نیست

کد خبر: 82419591 (5823159) | تاریخ خبر: 19/11/1395 | ساعت: 10:30|
نسخه چاپی | ارسال به دوستان

نگاهی به انتخابات پیش ‌رو

تهران- ایرنا- به گمانم همه نیرو های سیاسی فعال باور دارند که انتخابات ریاست جمهوری مهمترین رویداد کنونی ایران است. در هر انتخابات ریاست جمهوری حضور و شرکت مردم همچنین رقابت سیاسی در صحنه مبارزه انتخاباتی بالاترین اهمیت را داشته و دارد.

در ادامه این یادداشت که در روزنامه اطلاعات به قلم ابوالقاسم قاسم زاده نگاشته شد، می خوانیم: اما تجربه نشان داده است که رقابت‌های سیاسی در مواردی از انتخابات بجای هم افزایی ملی و فربه سازی وحدت ملی، موجب شکاف در کشور و البته در درون جامعه شده است. شاید مهمتر از آن چگونگی رقابت‌های انتخاباتی و تولید ادبیات گوناگون در جامعه است. دلایل و علل چنین پدیده‌ای را از نگاه جامعه‌شناسی سیاسی می‌توان بررسی و نقد کرد. اما در این نوشته به اختصار نقد شرایط و هشدارهایی درباره انتخابات پیش‌رو مورد نظر است.

نیم نگاهی به شیوه نقد برجام نشان می‌دهد که تولید ادبیات سیاسی درباره آن بیش از آن که بر تحلیل و محتوای توافق برجام متمرکز و استوار باشد، به تقسیم طرفداران و مخالفین آنهم با اتهام جناح سازشکار و دوستداران «آمریکا» و «اوباما» و در دیگر سوی هم مبارزان سازش‌ناپذیر و ستیزه‌جو که منافع ملی را قربانی منافع سیاسی و جزمیت‌های تشکیلاتی خود می‌کنند، نتیجه داد.

اگر چه در این میان نقدهای سازنده‌ای نیز از هر دو باور مخالف یا موافق دیده شد که رشد آگاهی سیاسی جامعه را موجب گردید، اما دو طیف سیاسی مخالف و موافق برجام در بسیاری از نوشته‌ها یا مناظره‌های رسانه‌ای اغلب حذف طرف مقابل را هدف داشتند. لاجرم «مطلق‌نگری» در رد یا قبول را تا مرز دوستی یا دشمنی بالا می‌بردند. در این شیوه، منافع ملی، ما به ازای خارجی ندارد، بلکه اصل بر حذف طرف مقابل با هر شیوه‌ای استوار گردید.

اکنون «ترامپ» آمده است و رئیس جمهور آمریکا شده است. از شعارهای عمده و اصلی او «آمریکا قدرت برتر و اول جهان» است و مقیاس رد یا قبول هر دولتی را در چگونگی تمکین آنان به این شعار ارزیابی می‌کند. ترامپ چندین بار گفته است از من نترسید. شعار او «تهدید برای معامله» است. او اکنون، دوران ریاست جمهوریش را با «تهدید» آغاز کرده است. این «تهدید» از مکزیک تا دیگر کشورهای آمریکای لاتین، تا انحلال اتحادیه اروپا و چین حتی نهاد سازمان ملل را نیز مخاطب گرفته است.

ایران را در ردیف مبارزه با «اسلام سیاسی» همراه شش کشور اسلامی دیگر، عراق، سوریه، لیبی، سودان، یمن و سومالی در طرح «بایکوت» ورود به آمریکا و لغو ویزا قرار داده است. ایران را مرکز اشاعه تروریسم در منطقه خاورمیانه می‌خواند و می‌خواهد از چشم نتانیاهو، صهیونیست جنایتکار به خاورمیانه و به ایران نگاه کند. تهدید به جنگ دیگر در خاورمیانه را شعار می‌دهد. شرح جنجال‌های ترامپ با محوریت «تهدید» بسیار است که شناسنامه دولت او با آن آغاز شده است.

در این نوشته به اختصار، طرح این پرسش شاید بی‌فایده نباشد که ما در آستانه مهمترین رویداد سیاسی و ملی خود یعنی «انتخابات ریاست جمهوری» و در طراحی رقابت‌های انتخاباتی، با چنین پدیده‌ای چگونه رفتاری را تنظیم خواهیم کرد؟

آیا نقد سیاسی دولت و نامزدهای انتخاباتی، همچون قصه برجام بر انفکاک دو طیف در رد و قبول، یکی مبارز خستگی‌ناپذیر و دیگری هوادارِ سازش و اجتناب از خطر قرین خواهد شد؟ در نهایت، یکی را نامزد جناحی انقلابی و آن دیگری و هوادارانش را سازشکار معرفی و تبلیغ خواهیم کرد!؟ انتخابات ریاست جمهوری از بزرگترین پدیده‌ های ملی است. به مردم و حق رأی آنها اگر از ساحت ملی نگاه شود، لاجرم باید این نگاه، نتیجه فربه شدن وحدت ملی را ثمر دهد.

از هم‌اکنون در گوشه و کنار و در گفته‌ها و نوشته‌‌ها دیده می‌شود که گروه‌های «چپ» از آمدن «ترامپ» ترسیده‌اند در حالی‌که گروه‌های «راست» بعد از «اوباما» آمدن ترامپ را به فال نیک گرفته‌اند! این هر دو «انگ» سیاسی است و چه بسا از بلاهت سیاسی ظاهر می‌گردد و اگر همین شیوه در مسیر مبارزات انتخاباتی تسری پیدا کند، به‌جای وحدت ملی، گسست‌های سیاسی ـ فرهنگی تخریبی را محصول می‌دهد.

بی‌تردید «ترامپ» و دولت او سوژه انتخاباتی خواهد بود، نامزدهای انتخاب پیش‌رو با هر گرایش سیاسی که دارند، چگونه به این سوژه نگاه خواهند کرد؟

انتخابات آینده ریاست جمهوری، محک خوبی است از دانش و تجربه همه سیاستمداران و شخصیت ‌های سیاسی با هر گرایشی که از گذشته درس عبرت بگیرند و صلابت ملی ایران اسلامی را به جهانیان نشان دهند.

*منبع: روزنامه اطلاعات، 1395.11.19
** گروه اطلاع رسانی**9117**9131** انتشاردهنده: شهربانو جمعه

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده: *  
پست الکترونیک:
نظر:
ارسال یادداشت:
 
کد امنیتی
ارسال