هدف ایرنا گسترش اطلاع رسانی است. لذا انتشار این مطلب به معنای تائید محتوای آن نیست

کد خبر: 82421148 (5825254) | تاریخ خبر: 20/11/1395 | ساعت: 8:49|
نسخه چاپی | ارسال به دوستان

حضور مردم سرمایه انقلاب

تهران- ایرنا- انقلاب‌ها اساسا حرکت‌هایی مردم‌پایه هستند به این معنی که مثلث مردم، ایدئولوژی و رهبران، انقلاب را می‌سازد، بنابراین تا زمانی که بین این سه انسجام وجود دارد انقلاب‌ها پایدار و پایا هستند و اگر بین این سه مولفه، گسست ایجاد شود، انقلاب‌ها به سمت ضعف و اضمحلال پیش‌می‌روند.

روزنامه جام جم در یادداشتی به قلم محمدباقر خرمشاد استاد دانشگاه علامه طباطبایی در شماره چهارشنبه،نوشت: اولین تصویری که از هر انقلابی به ذهن می‌آید مردم هستند، به همین جهت یکی از ابزارهای بعد از پیروزی‌ انقلاب‌ها برای ماندگاری، حضور مردم در صحنه است. به عبارتی انقلاب‌های بزرگ نقطه مقابل قدرت‌های بزرگ تعریف می‌شوند؛ قدرت‌های بزرگ، ارتش بزرگ و امکانات مالی برای سرکوب انقلاب‌ها دارند در حالی که تنها سرمایه انقلابیون و ابزار مهم آنها حضور مردم است. حضور مردم همچون عصای موسی می‌ماند که در واقع تمام سحرهای ساحران ضد انقلاب را اعم از قدرت‌های خارجی و مشکلات داخلی می‌بلعد.

چنانچه این موضوع را در گذشته صرفا در کتاب‌ها می‌خواندیم و به‌عنوان نظریه برخاسته از انقلاب‌ها در موردش صحبت می‌کردیم، بعد از انقلاب اسلامی سالیان سال است که در حساس‌ترین لحظات که آتش‌ها علیه انقلاب اسلامی شعله‌ور شده، ناگهان حضور باشکوه مردم در راهپیمایی 22 بهمن، همچون آبی بر آتش‌ها، عمل می‌کند. لذا به همین دلیل هنوز که هنوز است این اسلحه به عنوان اسلحه‌ای موثر است و مشاهده می‌کنیم قدرت‌های بزرگ برای کنترل انقلاب‌های بزرگ درصدد جدا کردن مردم از بدنه انقلاب هستند تا به این ترتیب انقلاب را از ماهیت خودش تهی و خالی کنند. بنابراین حضور مردم در صحنه که نمادهای مختلفی دارد، گاهی با راهپیمایی، گاهی با حضور در پای صندوق‌های رای و گاهی در اشکال دیگر خود را بروز و ظهور می‌دهد و این برای ماندگاری و تداوم انقلاب موثر و ضروری است.
*منبع: روزنامه جام جم،1395،11،20
**گروه اطلاع رسانی**1893**9131**انتشاردهنده:شهربانو جمعه

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده: *  
پست الکترونیک:
نظر:
ارسال یادداشت:
 
کد امنیتی
ارسال