هدف ایرنا گسترش اطلاع رسانی است. لذا انتشار این مطلب به معنای تائید محتوای آن نیست

کد خبر: 82421308 (5825411) | تاریخ خبر: 20/11/1395 | ساعت: 10:0|
نسخه چاپی | ارسال به دوستان

اولویت ترامپ، اقتصاد آمریکاست، نه برخورد با ایران

تهران- ایرنا- در هفته‌های اخیر با آغاز به کار دولت جدید آمریکا، صحنه سیاسی این کشور و نیز عرصه بین‌المللی، فضایی آشوبناک و پرالتهاب را پشت سر گذاشته است.

محمدمهدی مظاهری کارشناس روابط بین‌الملل در یادداشتی در روزنامه وقایع الاتفاقیه شماره چهارشنبه، نوشت: فرمان‌های دولت ترامپ مبنی‌بر ساخت دیوار و از آن مهم‌تر، منع موقت ورود شهروندان هفت کشور؛ ازجمله ایران به آمریکا، تصمیماتی تحریک‌کننده و البته با پیامدهایی دردسرساز بودند که نه‌تنها مورد اعتراض دبیرکل سازمان ملل و مقامات بسیاری از کشورهای جهان قرار گرفت بلکه خیابان‌ها و فرودگاه‌های آمریکا را نیز به محل تجمع و اعتراضات دائمی مردم آمریکا تبدیل کرد که از انتخاب دونالد ترامپ به‌عنوان رئیس‌جمهوری کشورشان، خشمگین و البته شرمگین هستند.

جمهوری‌ اسلامی ایران نیز ازجمله کشورهایی بود که در این چند هفته پرالتهاب از تیررس تصمیمات و اظهارنظرهای عجولانه و بی‌تدبیر ترامپ و مقامات کابینه او در امان نماند و به‌ویژه به‌دلیل انجام آزمایش موشکی موردانتقاد دولت جدید آمریکا قرار گرفت. این مواضع، سوای اظهارات خصمانه‌ای است که ترامپ، قبل و بعد از پیروزی در انتخابات درباره افتضاح و بی‌ثمربودن برجام برای آمریکا اعلام کرده است؛ به‌این‌ترتیب، در وضعیت کنونی، سؤال مهم و اساسی این است که دولت جدید آمریکا چه سیاستی در قبال ایران اتخاذ خواهد کرد و جمهوری‌ اسلامی ایران با اتخاذ چه سیاستی، بهتر می‌تواند منافع ملی کشور را تأمین کند؟ درباره سؤال نخست، روان‌شناسی سیاسی ترامپ نشان می‌دهد که او شخصیتی جاه‌طلب، برون‌گرا و ناسازگار دارد که به‌شدت تشنه قدرت و خودنمایی بوده و عزم و اراده زیادی برای تحقق خواسته‌هایش دارد.

پیشینه تجاری و ثروت فراوان از او فردی جاه‌طلب ساخته که نه‌تنها خود بلکه آمریکا را نیز از همه دنیا یک سر و گردن بالاتر می‌بیند؛ بنابراین به‌دنبال باج‌گرفتن از سایر کشورها و مطیع‌کردن آنها در عرصه‌های مختلف است. با چنین رویکردی است که او امنیت، اقتصاد، رفاه و آزادی را فقط در قالب محصور کشور خود تعریف می‌کند و می‌کوشد با ابتدایی‌ترین راه‌ها، با هر آنچه برای آمریکا تهدید ایجاد می‌کند، مقابله کند. با همه این اوصاف، ترامپ نه یک سیاستمدار پرفریب و کهنه‌کار بلکه تاجری بی‌تجربه در سیاست است و همان‌گونه که در تبلیغاتش هم بارها اشاره کرده، تمایلی به جنگ، لشکرکشی به مناطق مختلف و صرف پول و اعزام سربازان آمریکایی در سایر نقاط جهان ندارد.

اولویت او، بازگرداندن ابهت اقتصادی آمریکا، افزایش توسعه، رفاه و البته امنیت در این کشور است. با چنین رویکردی، چین، روسیه و ژاپن، کشورهای همسایه آمریکا و البته در درجات بعدی، کشورهای عضو اتحادیه اروپا هستند که مخاطبان اصلی ترامپ را تشکیل می‌دهند، نه جمهوری‌ اسلامی ایران. تصمیم ترامپ مبنی‌بر تغییرنکردن و افزایش نیروها و تجهیزات آمریکا در خاورمیانه و خلیج‌فارس، نشان از آن دارد که او همان‌گونه که قبلا هم اعلام کرده است، فعلا برنامه‌ای برای حمایت از کشورهای حوزه خلیج‌فارس و همراهی با شعارهای ایران‌هراسانه آنها ندارد و به لفاظی و تهدید بسنده می‌کند.

ترامپ در پاسخ به خبرنگار فاکس‌نیوز که از او درباره نحوه برخورد با ایران و برجام سؤال کرده بود، پاسخ داد: «ما قصد داریم ببینیم چه اتفاقی خواهد افتاد. من سرسخت نیستم و فکر می‌کنم آنها (ایران) کاملا به کشور ما بی‌اعتنایی می‌کنند... اگر آنها می‌گفتند بسیار خوب، ما اکنون با یکدیگر هستم، با این توافق (برجام) مشکلی نداشتم... .» چنین پاسخی ازسوی ترامپ، نشان می‌دهد که دولت او، حداقل در برهه کنونی، هیچ طرح برنامه‌ریزی‌شده‌ای برای کشورمان ندارد و منتظر است تا بر‌اساس واکنش‌ها و عکس‌العمل‌های مقامات کشور ما، رویکرد خاصی را انتخاب کند.

اینجاست که پاسخ به سؤال دوم اهمیت می‌یابد؛ بهترین و پرثمرترین سیاست ایران در قبال دولت جدید آمریکا چه می‌تواند باشد؟ هر چند سال‌ها قطع روابط سیاسی و تجربه تاریخی تلخ ایرانیان از رفتارهای خصمانه آمریکا بر روابط دو کشور، سایه افکنده است و این امر، اتخاذ رویکرد در قبال آمریکا را با سایر کشورهای جهان متفاوت می‌کند اما به نظر می‌رسد دستگاه دیپلماسی کشورمان باید همان رویه و مشی کلی خویش در سیاست خارجی را در قبال آمریکا نیز در پیش بگیرد.

تنش‌‏زدایی، دوری از امنیتی‏‌شدن و اقدامات تحریک‌کننده و دیپلماسی فعال برای احقاق حقوق ملت ایران به‌ویژه در بحث برجام و مصادره اموال بلوکه‌شده ما در آمریکا، سیاست‌هایی هستند که در کنار رایزنی و ائتلاف با قدرت‌های شرقی و اروپایی، هرگونه بهانه و دستاویز را برای اقدام علیه کشورمان از دولت آمریکا سلب می‌کنند و حمایت جامعه جهانی و همراهی‌نکردن آنها با سیاست‌های خصمانه احتمالی ترامپ را به‌دنبال دارند.

*منبع: روزنامه الاتفاقیه،1395،11،20
**گروه اطلاع**1893**9131**انتشار دهنده: شهربانو جمعه

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده: *  
پست الکترونیک:
نظر:
ارسال یادداشت:
 
کد امنیتی
ارسال