هدف ایرنا گسترش اطلاع رسانی است. لذا انتشار این مطلب به معنای تائید محتوای آن نیست

کد خبر: 82425655 (5831166) | تاریخ خبر: 23/11/1395 | ساعت: 9:58|
نسخه چاپی | ارسال به دوستان

سزاوارتر از دیگران به «آشتی و انسجام»

تهران- ایرنا- استحکام هر جامعه‌ای از درون سرچشمه می‌گیرد و فساد و زوالش هم ناشی از درون خواهد بود. جامعه‌ای که توان هضم چالش‌ها و مدیریت اختلاف‌ها و کم کردن آسیب‌های درونی را داشته باشد شدیدترین تهدیدها و خطر‌های بیرونی را دفع می‌کند و پابرجا و مطمئن به راه خود ادامه می‌دهد.

روزنامه اعتماد در شماره شنبه در یادداشتی به قلم محمد کاظمی نماینده مجلس، آورده است: هیچ کشوری و حتی هیچ اجتماعی روی کره زمین یافت نمی‌شود که همه افراد آن مثل هم فکر کنند و مثل هم رفتار کنند و مثل هم تصمیم بگیرند. ابنای بشر به اقتضای خلقت خود مختلفند و به عدد خلایق فکر و نظر و ایده و رویکرد متفاوت دارند بر همین اساس انسان از ابتدایی که خود را شناخت راه بقا و آسایش و پیشرفت خویش را در تشریک مساعی با دیگران یافت و تحمل را محور زندگی خود قرار داد. همه جنگ‌ها و درگیری‌ها و تزاحم‌ها آنجا آغاز می‌شود که قومی و قبیله‌ای و گروهی بخواهند فکر و سلیقه و منفعت خویش را بر دیگران تحمیل و از نظم انسانی تعامل و گفت‌وگو و تفاهم عبور کنند.

انسان‌ها هرچه باشند و هر فکر و اندیشه‌ای که از راه صواب به دست آورند، می‌توانند نقاط مشترک بسیاری بین خود پیدا کنند و براساس همین نقاط مشترک حداکثر منافع ممکن و بیشترین نظم و قرار و ثبات را به دست آورند.

بر همین اساس پیامبر بزرگ اسلام(ص) معاهده‌های مختلفی حتی با کفار بست و تا آنان تخلف نکردند بر عهد خود پایدار ماند. بالاتر از آن قرآن کریم پیروان ادیان ابراهیمی را صراحتا بر سر مشترکات دعوت می‌کند و می‌فرماید: «بگو ای اهل کتاب بیایید بر سر سخنی که میان ما و شما یکسان است بایستیم که جز خدا را نپرستیم و چیزی را شریک او نگردانیم و بعضی از ما بعضی دیگر را به جای خدا به خدایی نگیرد پس اگر [از این پیشنهاد] اعراض کردند بگویید شاهد باشید که ما مسلمانیم» اساس چنین دعوت کریمانه و نجاتبخشی روشن و منطق الهی و انسانی آن آشکار است.

آدمیان هنگامی که تعقل کنند و آینده‌اندیش باشند، می‌توانند بر اساس مشترکات خود زندگی مسالمت‌آمیز داشته باشند. چون کسی دیگر را جای خدا ننشاند حتی با دین متفاوت هم می‌شود با سلم و وفا خداوند یکتا را پرستش کرد. چون چنین باشد پس آنان که افزون بر پروردگار عالم، پیامبر واحد دارند، پیرو امامان و اهل بیت هستند و...

در یک کشور با یک قانون اساسی زندگی می‌کنند بیش از هر قوم و ملتی می‌توانند و باید که به حبل متین تمسک و از تفرقه و تشتت اعراض کنند. ما در جامعه ایرانی خود مثل همه ملت‌های دیگر اتفاق‌ها و اختلاف‌ها و چالش‌ها و خرسندی‌ها و نامهربانی داریم، مثل جوامع دیگر گروه‌های مختلف راه و فکر و نظر خود را درست می‌دانند و بر آن پای می‌فشارند.

مثل کشورهای دیگر با مشکلات و معضلات گوناگون دست به گریبانیم و گاهی از یکدیگر عصبانی هم می‌شویم. اما آن هنگام پیروزیم که توانایی هضم و مدیریت اختلاف‌ها بدون ایجاد هزینه‌های سنگین و تنش‌آسا را داشته باشیم. ما که داعیه اسلام ناب محمدی(ص) را داریم، ما که حکومت خویش را براساس دین حنیف و مذهب حقه شیعه بنا نهاده‌ایم، روحانیت ما که پرچمدار صدها سال اخلاق و مردمداری و گذشت و کرامت بوده است بیش از هر کشور و جامعه و مکتب و آیینی سزاوار رحم و مهربانی میان یکدیگریم. در برابر دشمنانی عنود و کینه توز که مساعی خویش را علیه ما گرد می‌آورند و چشم دیدن اتحاد ما را ندارند و به امید تفرقه و گسست پایه‌های یکپارچگی جامعه ما هستند آشتی و گفت‌وگو و تفاهم و برادری یک ضرورت انکارناپذیر است. هیچ جناحی به تنهایی قادر به اداره کشور نیست چنانچه آن بزرگ سفرکرده و امام آینده‌نگر ما هم جناح‌ها را از حذف دیگران برحذر داشت.

ما با گذشت و پذیرش یکدیگر توان غلبه بر کدورت‌های پیشین را داریم و اگر امروز اصلاح‌طلبان با همه نامهربانی‌ها که دیده‌اند بر این مهم پای می‌فشارند بر اساس ضرورت‌های پیرامونی و خطرات آشکارشده آینده است. اصلاح‌طلبانی که با وجود محدودیت‌ها و جفاها به راهپیمایی ملی ٢٢ بهمن دعوت کردند و شرکت جستند و ثابت کردند که همچنان مدافع اصل نظام و انقلاب آرمانی سال ٥٧ و کشور عزیز ایران و دلبسته آرامش و عزت و رفاه مردمند.

همان‌گونه که رییس‌جمهور محترم هم به صراحت بیان کردند؛ «ما در پی ساختن ایرانی آزاد، آباد و مستقل هستیم و با پیروی از مقام معظم رهبری در پی اجماع، آشتی و انسجام ملی هستیم.» اگر امروز آشتی و گذشت و اتحاد و انسجام داخلی حاصل آید به سرعت پیام آن به جهان مخابره می‌شود و طمع ورزانی چون دولت غاصب فلسطین و تازه رسیده‌های کاخ سفید و بعضی از دولت‌های عرب کینه‌توز را به عقب‌نشینی وادار خواهد کرد. مسلما افراطیون و بدخواهان با این روند سازنده مخالفند و بر آن سنگ می‌زنند ولی همه می‌دانند که مسوولیت این مخالفت هزینه ساز با آنها خواهد بود.

*منبع: روزنامه اعتماد،1395،11،23
**گروه اطلاع رسانی**1893**9131**انتشار دهنده: شهربانو جمعه

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده: *  
پست الکترونیک:
نظر:
ارسال یادداشت:
 
کد امنیتی
ارسال