هدف ایرنا گسترش اطلاع رسانی است. لذا انتشار این مطلب به معنای تائید محتوای آن نیست

کد خبر: 82425655 (5831166) | تاریخ خبر: 23/11/1395 | ساعت: 9:58|
نسخه چاپی | ارسال به دوستان

سزاوارتر از دیگران به «آشتی و انسجام»

تهران- ایرنا- استحکام هر جامعه‌ای از درون سرچشمه می‌گیرد و فساد و زوالش هم ناشی از درون خواهد بود. جامعه‌ای که توان هضم چالش‌ها و مدیریت اختلاف‌ها و کم کردن آسیب‌های درونی را داشته باشد شدیدترین تهدیدها و خطر‌های بیرونی را دفع می‌کند و پابرجا و مطمئن به راه خود ادامه می‌دهد.

روزنامه اعتماد در شماره شنبه در یادداشتی به قلم محمد کاظمی نماینده مجلس، آورده است: هیچ کشوری و حتی هیچ اجتماعی روی کره زمین یافت نمی‌شود که همه افراد آن مثل هم فکر کنند و مثل هم رفتار کنند و مثل هم تصمیم بگیرند. ابنای بشر به اقتضای خلقت خود مختلفند و به عدد خلایق فکر و نظر و ایده و رویکرد متفاوت دارند بر همین اساس انسان از ابتدایی که خود را شناخت راه بقا و آسایش و پیشرفت خویش را در تشریک مساعی با دیگران یافت و تحمل را محور زندگی خود قرار داد. همه جنگ‌ها و درگیری‌ها و تزاحم‌ها آنجا آغاز می‌شود که قومی و قبیله‌ای و گروهی بخواهند فکر و سلیقه و منفعت خویش را بر دیگران تحمیل و از نظم انسانی تعامل و گفت‌وگو و تفاهم عبور کنند.

انسان‌ها هرچه باشند و هر فکر و اندیشه‌ای که از راه صواب به دست آورند، می‌توانند نقاط مشترک بسیاری بین خود پیدا کنند و براساس همین نقاط مشترک حداکثر منافع ممکن و بیشترین نظم و قرار و ثبات را به دست آورند.

بر همین اساس پیامبر بزرگ اسلام(ص) معاهده‌های مختلفی حتی با کفار بست و تا آنان تخلف نکردند بر عهد خود پایدار ماند. بالاتر از آن قرآن کریم پیروان ادیان ابراهیمی را صراحتا بر سر مشترکات دعوت می‌کند و می‌فرماید: «بگو ای اهل کتاب بیایید بر سر سخنی که میان ما و شما یکسان است بایستیم که جز خدا را نپرستیم و چیزی را شریک او نگردانیم و بعضی از ما بعضی دیگر را به جای خدا به خدایی نگیرد پس اگر [از این پیشنهاد] اعراض کردند بگویید شاهد باشید که ما مسلمانیم» اساس چنین دعوت کریمانه و نجاتبخشی روشن و منطق الهی و انسانی آن آشکار است.

آدمیان هنگامی که تعقل کنند و آینده‌اندیش باشند، می‌توانند بر اساس مشترکات خود زندگی مسالمت‌آمیز داشته باشند. چون کسی دیگر را جای خدا ننشاند حتی با دین متفاوت هم می‌شود با سلم و وفا خداوند یکتا را پرستش کرد. چون چنین باشد پس آنان که افزون بر پروردگار عالم، پیامبر واحد دارند، پیرو امامان و اهل بیت هستند و...

در یک کشور با یک قانون اساسی زندگی می‌کنند بیش از هر قوم و ملتی می‌توانند و باید که به حبل متین تمسک و از تفرقه و تشتت اعراض کنند. ما در جامعه ایرانی خود مثل همه ملت‌های دیگر اتفاق‌ها و اختلاف‌ها و چالش‌ها و خرسندی‌ها و نامهربانی داریم، مثل جوامع دیگر گروه‌های مختلف راه و فکر و نظر خود را درست می‌دانند و بر آن پای می‌فشارند.

مثل کشورهای دیگر با مشکلات و معضلات گوناگون دست به گریبانیم و گاهی از یکدیگر عصبانی هم می‌شویم. اما آن هنگام پیروزیم که توانایی هضم و مدیریت اختلاف‌ها بدون ایجاد هزینه‌های سنگین و تنش‌آسا را داشته باشیم. ما که داعیه اسلام ناب محمدی(ص) را داریم، ما که حکومت خویش را براساس دین حنیف و مذهب حقه شیعه بنا نهاده‌ایم، روحانیت ما که پرچمدار صدها سال اخلاق و مردمداری و گذشت و کرامت بوده است بیش از هر کشور و جامعه و مکتب و آیینی سزاوار رحم و مهربانی میان یکدیگریم. در برابر دشمنانی عنود و کینه توز که مساعی خویش را علیه ما گرد می‌آورند و چشم دیدن اتحاد ما را ندارند و به امید تفرقه و گسست پایه‌های یکپارچگی جامعه ما هستند آشتی و گفت‌وگو و تفاهم و برادری یک ضرورت انکارناپذیر است. هیچ جناحی به تنهایی قادر به اداره کشور نیست چنانچه آن بزرگ سفرکرده و امام آینده‌نگر ما هم جناح‌ها را از حذف دیگران برحذر داشت.

ما با گذشت و پذیرش یکدیگر توان غلبه بر کدورت‌های پیشین را داریم و اگر امروز اصلاح‌طلبان با همه نامهربانی‌ها که دیده‌اند بر این مهم پای می‌فشارند بر اساس ضرورت‌های پیرامونی و خطرات آشکارشده آینده است. اصلاح‌طلبانی که با وجود محدودیت‌ها و جفاها به راهپیمایی ملی ٢٢ بهمن دعوت کردند و شرکت جستند و ثابت کردند که همچنان مدافع اصل نظام و انقلاب آرمانی سال ٥٧ و کشور عزیز ایران و دلبسته آرامش و عزت و رفاه مردمند.

همان‌گونه که رییس‌جمهور محترم هم به صراحت بیان کردند؛ «ما در پی ساختن ایرانی آزاد، آباد و مستقل هستیم و با پیروی از مقام معظم رهبری در پی اجماع، آشتی و انسجام ملی هستیم.» اگر امروز آشتی و گذشت و اتحاد و انسجام داخلی حاصل آید به سرعت پیام آن به جهان مخابره می‌شود و طمع ورزانی چون دولت غاصب فلسطین و تازه رسیده‌های کاخ سفید و بعضی از دولت‌های عرب کینه‌توز را به عقب‌نشینی وادار خواهد کرد. مسلما افراطیون و بدخواهان با این روند سازنده مخالفند و بر آن سنگ می‌زنند ولی همه می‌دانند که مسوولیت این مخالفت هزینه ساز با آنها خواهد بود.

*منبع: روزنامه اعتماد،1395،11،23
**گروه اطلاع رسانی**1893**9131**انتشار دهنده: شهربانو جمعه

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده: *  
پست الکترونیک:
نظر:
ارسال یادداشت:
 
کد امنیتی
ارسال

 

گالری تصاویر

پربیننده ترین ها

جدیدترین مطالب سایت

رژیم صهیونیستی در یک ماه اخیر بیش از 50 بار به حریم لبنان تجاوز کرد

روزشمار تجاوزهای رژیم صهیونیستی به حریم لبنان در اردیبهشت 96

رژیم صهیونیستی در یک ماه اخیر بیش از 50 بار به حریم لبنان تجاوز کرد

موضوعات مرتبط