هدف ایرنا گسترش اطلاع رسانی است. لذا انتشار این مطلب به معنای تائید محتوای آن نیست

کد خبر: 82425674 (5831184) | تاریخ خبر: 23/11/1395 | ساعت: 10:8|
نسخه چاپی | ارسال به دوستان

حمایت از کسب‌وکار‌های جدید

تهران- ایرنا- در حال حاضر اولین پرسشی که در این باره مطرح می‌شود برنامه حمایتی دولت برای کسب و کارهای نوین و پرهیز از تکرار تجربه‌ای مشابه است.

فریال مستوفی عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران در یادداشتی در روزنامه آرمان نوشت: اینکه دولت با چه شرایط و تسهیلاتی قرار است به ترویج کسب و کارهای نوین کمک کند موضوع مهمی است که به جدیت باید در لایحه برنامه ششم تعیین تکلیف و برای اجرای آن برنامه عملیاتی مشخصی تهیه شود.

بخش دیگری از کار به تصویب و اصلاح قوانین کارآفرینی در مجلس برمی‌گردد. چندین مورد را می‌توان از مهم‌ترین موانع پیش روی کسب و کارهای نوین دانست.

نخست موانع قانونی است. قوانین و مقررات کشور باید با پیشرفت فضای مجازی تطبیق یابد. قانون تجارت الکترونیکی شامل حال استارت‎آپ‎ها می‌شود، اما این قانون نیازمند اصلاحات زیادی است. قانون تجارت الکترونیکی مصوب سال 1382 است که با توجه به توسعه فضای کسب و کار آنلاین بسیاری از بندهای آن باید اصلاح شود.

پروسه صدور مجوزها، نبود متولی واحد برای ساماندهی مشکلات این کسب و کارها و هدایت آنها، فاصله زیاد کسب و کار با ایده‌های دانشگاهی، عدم تعامل موثر میان نهادهای تولید علم و نهادهای مرتبط با فضای کسب و کار، کم‌رنگ بودن سهم بخش‎ خصوصی فضای کسب و کار در سیاستگذاری و جهت دهی پژوهش‌ها از موانع دیگر در این نوع کسب و کار است. همچنین دخالت دولت و عدم آزاد سازی اقتصادی به این معنی که دولت باید فقط نقش نظارتی و حمایتی در این باره داشته باشد، از دیگر مشکلات است.

با نگاهی به کشورهای موفق این حوزه از جمله سنگاپور، می‌توان به روشنی مشاهده کرد که دولت حداقل نقش را در این حوزه بر عهده دارد و بخش خصوصی نقش پررنگی ایفا می‌کند. تامین مالی کسب و کارهای نوین و مشکل دریافت تسهیلات از بانک‌ها یکی دیگر از موانع سر راه کسب و کار نوین است؛ مشکل جدی در این بخش ساز و کارهای بانک‎ها در اخذ تعهدات بازپرداخت است.

بانک‌ها و حتی صندوق‎های حمایتی دولتی در مقابل پرداخت وام از وام‎گیرندگان وثایق قابل نقد شدن (ملک، ماشین آلات و دارایی‌های ثابت) می‎خواهند، در صورتی که این کسب‎وکارها عمدتا توسط جوانان راه‎اندازی شده‎اند. در این باره لازم است تا از ظرفیت صندوق‌های سرمایه‌گذاری به نحو مناسبی برای شکوفایی کسب و کارهای نوین بهره گرفت.

پارک‌های علم و فناوری می‌توانند جایگاه حمایتی مناسبی برای سرمایه‌گذاری در کسب و کارهای نوین محسوب شوند. جذب سرمایه‌گذاران خارجی نیز چنانچه بسترهای لازم از جمله تامین امنیت سرمایه‌گذاری مهیا باشد می‌تواند منبع خوبی برای تامین مالی این نوع کسب و کارها باشد. سیاستگذاری‌های نامناسب در حوزه اشتغال از طریق اجرای پروژه‌های دولتی دستوری طی سال‌های گذشته امر اشتغال را با مشکل مواجه کرده است.

بنابراین راه اندازی کسب و کارهای نوین می‌تواند فرصت‌های زیاد شغلی در بخش خدمات به وجود آورد و از این طریق به رشد اقتصادی کمک شایانی کند.

*منبع:روزنامه آرمان،1395،11،23
**گروه اطلاع رسانی**1893**9131**انتشار دهنده: شهربانو جمعه

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده: *  
پست الکترونیک:
نظر:
ارسال یادداشت:
 
کد امنیتی
ارسال