هدف ایرنا گسترش اطلاع رسانی است. لذا انتشار این مطلب به معنای تائید محتوای آن نیست

کد خبر: 82426957 (5832792) | تاریخ خبر: 24/11/1395 | ساعت: 10:41|
نسخه چاپی | ارسال به دوستان

تسخیر «بهشت»

تهران- ایرنا- روزنامه ابتکار در گفت و گو با سیدمحمود میرلوحی و ژاله فرامرزیان نوشت: هر چند در ابتدای شکل‌گیری شوراهای اسلامی شهر و روستا، انتظار می‌رفت که به جای رقابت سیاسی شاهد ورود چهره‌هایی با توانایی‌های تخصصی در مدیریت شهری به شوراها باشیم، اما از ابتدا شوراها به مانند سایر انتخابات به عرصه رقابت جریان‌های سیاسی تبدیل شدند.

در ادامه این گفت و گو می خوانیم: انتخابات آتی شوراها نیز از این قاعده مستثنی نیست و جریان‌های سیاسی کشور خود را به طور جدی آماده رقابت می‌کنند. در این میان اصلاح‌طلبان با تجربه‌های موفق انتخابات 92 و 94، به فکر این هستند که در کنار تسخیر دوباره «پاستور»، «بهشت» را نیز از آن خود کنند.

مدت زمان کوتاهی تا پایان فعالیت چهارمین شورای شهر تهران باقی مانده و بناست اردیبهشت سال جاری انتخابات این شورا، همزمان با انتخابات ریاست‌جمهوری برگزار شود؛ نزدیک به چهار سال از فعالیت این شورا می‌گذرد و طی این دوران رخدادهای متعددی در گوشه و کنار کشور، کارآمدی چهارمین شورای شهر تهران را به چالش کشیده است. شاید از زمان تاسیس این نهاد محلی در سال 1378 ـ یعنی 17 سال پیش ـ مقرر شده بود که تعدادی از افراد متخصص در حوزه مدیریت شهری به انتخاب مردم، گرد هم آمده و وظایفی از جمله انتخاب شهردار، تصویب بودجه و نظارت بر عملکرد شهرداری را مدیریت کنند؛ به تعبیر دیگر براساس اصل 7 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تصمیم بر این بود که بخشی از امور کشور به مردم و نمایندگان آنها سپرده شود.

سال‌های زیادی از تصویب این قانون می‌گذرد. با این حال شورای شهر از ابتدای شکل‌گیری تا امروز همواره یکی از پرچالش‌ترین نهادها بوده تا آنجا که هنوز هم خاطره منحل شدن نخستین شورای شهر تهران در خاطر بسیاری از فعالان مدنی این شهر نقش بسته است. امروز در دوره چهارم این نهاد مردمی شاهد هستیم که جای مدیران متخصص در حوزه شهری را سلبریتی‌ها پر کرده‌اند. این افراد بدون داشتن تخصصی مرتبط با مدیریت شهری کم‌ترین نزدیکی را با اهدافی که شورای شهر از ابتدا برای آن تاسیس شده بود، ندارند.

برخی تحلیل‌گران مقصر را مردمی می‌دانند که به این افراد رای داده و بعضی دیگر عدم هماهنگی اعضای شورای شهر و سیاسی شدن مدیریت شهری را گواهی دال بر ناکارآمدی آن می‌دانند. از همین روست که اکنون در آستانه انتخابات شورای شهر پنجم جناح‌های مختلف برآن شده‌اند تا با بررسی مجدد قوانین حاکم و تمرکز بیشتر بر انتخاب و معرفی افراد کارآمد و متخصص گام موثری در راستای تحقق اهداف شورا بردارند، شاید این بار شاهد بروز معضلات و تجربه‌های تلخ در کلان‌شهر تهران نباشیم.

اصلاح‌طلبان هم به سهم خود در تلاشند تا این بار به شکل قوی‌تر و به تعبیر حجت‌الاسلام موسوی لاری با آهنگ واحد، وارد این دوره از انتخابات شورای شهر شوند. چندی پیش نیز محمدرضا عارف، رییس شورایعالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان اعلام کرده بود که این شورا به دنبال ارائه راهبردی مشخص در انتخابات شورای شهر است که در هفته جاری به اعلام عمومی خواهد رسید. با توجه به گلایه محمدرضا عارف مبنی بر اینکه تمامی امکانات بالقوه در اختیار جریان رقیب اصلاحات است، به نظر می‌رسد که جبهه اصلاحات در صدد معرفی افرادی است که کمتر در معرض ردصلاحیت قرار گیرند، کاندیداهایی با تحصیلات یا سابقه اجرایی در حوزه مدیریت شهری نیز از دیگر اصولی است که اصلاح‌طلبان به شدت در این دوره از انتخابات شورای شهر بر آن تمرکز کرده‌اند. کمتر از 4 روز به دستور شروع انتخابات باقی مانده و کاندیداها باید از 2 اسفندماه سال جاری نام نویسی را آغاز کنند، اما نه لیستی از سوی جناح‌ها معرفی و نه سازوکاری تبیین شده است.

**اصلاح‌طلبان به دنبال احیاء قانون اساسی
سیدمحمود میرلوحی، عضو شورایعالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان در گفت‌و‌گو با «ابتکار» و در پاسخ به مختصات موردنظر اصلاح‌طلبان در راهبردی که بناست ارائه دهند گفت: تصمیمات این شورا هنوز به طور کامل نهایی نشده است. اما اصلاح‌طلبان همواره اولویت خود را تلاش برای مشارکت حداکثری در انتخابات‌های آتی و تاکید بر منافع ملی نظام می‌دانند که در همین راستا نیز قرار است درخصوص نکات تعیین تکلیف شده با حسن روحانی، رییس‌جمهوری نیز نشست‌هایی برگزار شود.

به گفته میرلوحی، هنوز تصمیمات درخصوص انتخابات شواها در حال تکمیل بوده و به جمع بندی نرسیده است؛ با این حال، اصلاح‌طلبان عملیاتی شدن قوانین مربوط به اصل 7 قانون اساسی را در تعیین جایگاه شوراها در اولویت دارند و همانطور که افتخار تاسیس این نهاد مردمی در دوران سکانداری اصلاح‌طلبان بر کشور بوده است، اکنون نیز پیگیری با آنهاست.

میرلوحی براین باور است که اگر اصل هفتم قانون اساسی به عرصه عمل برسد، بخش عمده ای از مشکلات کشور نیز حل خواهد شد. او همچنین مطرح کرد: دولت بزرگ و پرعائله است و شاهدیم که چه دردسرهایی را در درون خود دارد، بنابراین با انتخاب افرادی متخصص به عنوان نمایندگان مردم و واگذاری بخشی از امور کشوری بر دوش آنها، اداره کشور به مراتب بهبود خواهد یافت؛ اما به شرطی که قانون اساسی کشور به ویژه در ارتباط با قوانین شورای شهر به کمال اجرایی شود.

**برنامه‌ریزی جامع نیازمند صرف زمان است
ژاله فرامرزیان، فعال سیاسی و عضو دیگر این شورا نیز عنوان کرد که اهداف کلی در کمیته مخصوص پیش‌بینی شده و این کمیته با بررسی شاخص‌ها در انتخاب کاندیداها، طرحی را نیز ارائه داده که کلیات آن به تصویب رسیده است اما در جلسه آتی شورای سیاستگذاری اصلاح‌طلبان شاخص‌های مربوط به انتخاب کاندیدا، رویکردها، وضعیت شورای شهر و شهر تهران و همچنین چالش‌های موجود نهایی خواهد شد.

فرامرزیان از سویی دیگر نیز اعلام کرد که متون موردنظر اصلاح‌طلبان تهیه شده است که پس از تصویب نهایی در همان جلسه از سوی رییس شورایعالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان در اختیار رسانه‌ها و مردم قرار خواهد گرفت. فعال سیاسی اصلاح‌طلب در پاسخ به این پرسش که چیزی تا زمان آغاز ثبت‌نام شوراها باقی نمانده و چرا تاکنون اصلاح‌طلبان راهبردهای خود را اعلام نکرده‌اند، گفت: رویکرد شورایعالی در این عرصه براساس برنامه مشخص است تا بعدها نیز بتواند انتقادات و پشنهادات را پیگیری کند، به همین دلیل نیز برنامه‌ریزی جامع نیازمند صرف زمان است.

فرامرزیان در ادامه افزود: رویکرد فعلی در مورد خصوصیات کاندیداهای واجد شرایط، حضور حداکثری مجموعه احزاب و تشکل‌ها و فعالیت جبهه‌هاست که به میدان آمده و لیست‌های خود را ارائه کنند؛ اما درمورد اینکه بعد از ارائه لیست و مشخص شدن مدیران، تصمیم‌گیری‌ها به چه شکل باشد، بحثی نشده یا اگرهم صحبت‌هایی باشد، ناقض حقوق جمع نیست.

ژاله فرامرزیان درباره راهبرد اصلاح‌طلبی در شورای شهر آتی خاطرنشان کرد: نگاه ما بالغانه به شورای شهر و فعالیت‌هایی است که باید در حوزه مدیریت شهری شکل گیرد. به دنبال این هستیم که تا رسیدن به فضای انتخاباتی، بیشتر رویکردها را تکمیل کنیم و بعدها نیز بتوانیم از این راهبردها دفاع کرده و اعلام کنیم که لیست موردنظر ما متضمن ایده‌ و رویکردهاست.

*منبع: روزنامه ابتکار، 1395.11.24
**گروه اطلاع رسانی**9370**2002**انتشار دهنده: فاطمه قنادقرصی

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده: *  
پست الکترونیک:
نظر:
ارسال یادداشت:
 
کد امنیتی
ارسال