هدف ایرنا گسترش اطلاع رسانی است. لذا انتشار این مطلب به معنای تائید محتوای آن نیست

کد خبر: 82428200 (5834654) | تاریخ خبر: 25/11/1395 | ساعت: 10:12|
نسخه چاپی | ارسال به دوستان

آشتی ملی؛ ضرورت ایران امروز

تهران- ایرنا- منطقه‌ای که در آن زندگی می‌کنیم و کشوری که در آن حضور داریم، از ظرفیت‌های گوناگونی برای تحولات مثبت و منفی برخوردار است.

روزنامه شرق در شماره دوشنبه در یادداشتی به قلم الهه کولایی، آورده است: به‌ویژه آنکه مردم ما در قرن اخیر تلاش‌های فراوانی برای حاکمیت مردم بر مردم کرده‌اند، به‌گونه‌ای که این تلاش‌ها برای بسیاری از ملت‌های جهان به سرمشق و الگو تبدیل شده است.

مانند بسیاری از کشورهای در‌حال‌توسعه، منطقه و کشور ما نیز با تهدید‌ها و فرصت‌هایی روبه‌روست که رویارویی با آن نیازمند هوشیاری و دقت نظر نخبگان سیاسی است. در متن تحولات جامعه ما به طور طبیعی، فراز و فرودهایی شکل گرفته که گاه انتظام ملی و استفاده از همه توان کشور را دچار ضعف کرده تا جایی که گاهی برای رقبای ما در سطح منطقه نیز فرصت‌هایی ایجاد شده است.

امروز که ٣٨ سال از پیروزی انقلاب اسلامی می‌گذرد و پاسداری از دستاوردهای آن، از یک ‌سو و تلاش برای تحقق آرمان‌های آن، از سوی دیگر، فراروی ملت ایران قرار گرفته، نخبگان سیاسی باید بتوانند سازوکارهای مناسب در این زمینه را فراهم کنند. بدون شک پیروزی انقلاب اسلامی با وحدت نیروهای سیاسی در داخل ارتباطی تنگاتنگ داشت و اگر جریان‌های سیاسی در کشور پیرامون محور مبارزه با رژیم شاهنشاهی یکپارچه نمی‌شدند، این تحول عظیم رخ نمی‌داد. اینک که با به‌قدرت‌رسیدن نئومحافظه‌کاران و نیروهای تندروی ضدایرانی در واشنگتن مواجه هستیم و در سطح منطقه نیز با اتحاد رقبای کشور خود روبه‌رو شده‌ایم، رویکرد نخبگان سیاسی می‌تواند مردم ایران را در دستیابی به آرمان‌های تاریخی به پیش ببرد یا آنها را متوقف کند. این نخبگان سیاسی هستند که شرایط را برای دستیابی توده‌های مردم به خواسته‌ها و مطالباتشان یاری یا آنها را زمین‌گیر ‌کرده‌اند.

تجربه ما بارها و بارها نشان داده مردم نقش‌های سیاسی و اجتماعی خود را به خوبی انجام داده‌اند و اگر نخبگان سیاسی رویکردهای درستی انتخاب کرده‌اند، به تبع آن مردم به مطالبات خود دست یافته یا دست‌کم نزدیک شده‌اند. پس از آن هشت سال سخت و خاص و پیامدهای خسارت‌بار آن، در شرایطی که هوشیاری نخبگان سیاسی و مردم زمینه تقویت عقلانیت و اعتدال در کشور را فراهم کرده، اینک این امکان شکل گرفته تا همان‌ها بتوانند گامی دیگر کشور را در مسیر پیشرفت همه‌جانبه -که شرط اساسی آن تأمین امنیت و ثبات است- پیش ببرند. تحقق انسجام ملی و پرکردن شکاف‌های سیاسی با آشتی ملی و با تأکید بر منافع عموم ملت، کم‌هزینه‌ترین راه و پرمنفعت‌ترین مسیر را پیش‌روی مردم خواهد گشود.

این برای تأمین اهداف سند چشم‌انداز برای سال ١٤٠٤ و التزام‌بخشیدن به آن، ضرورتی انکارناپذیر است که می‌توان انتظار داشت همه افراد و گروه‌های تأثیرگذار در مسیر تحولات کشور آن را در اولویت قرار دهند تا ملت بزرگ ایران، به جایگاهی که شأن و شایستگی آن را دارد، ارتقا یابد؛ نه‌تنها در داخل کشور بلکه در سطح منطقه و جهان و البته این آرزو دست‌نیافتنی نیست چراکه خداوند همه منابع قدرت ملی در این زمینه را به ما داده و اینک این آزمون تاریخی فراروی نخبگان سیاسی است که با محور قراردادن مردم بزرگوار و هوشیار، دین خود را به همه شهدا و تلاشگران مسیر اعتلا و ارتقای اسلام و ایران ادا کنند.

*منبع: روزنامه شرق،1395،11،25
**گروه اطلاع رسانی**1893**9131**انتشار دهنده: شهربانو جمعه

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده: *  
پست الکترونیک:
نظر:
ارسال یادداشت:
 
کد امنیتی
ارسال