هدف ایرنا گسترش اطلاع رسانی است. لذا انتشار این مطلب به معنای تائید محتوای آن نیست

کد خبر: 82428201 (5834722) | تاریخ خبر: 25/11/1395 | ساعت: 10:13|
نسخه چاپی | ارسال به دوستان

اجماع جهانی به نفع برجام

تهران- ایرنا- روزنامه مردم سالاری در گزارش صفحه سیاسی نوشت: اظهارات و اقدامات کینه توزانه دونالد ترامپ در قبال جمهوری اسلامی ایران از روزهای نخست تبلیغات ریاست جمهوری و آغاز به کار خود در کاخ سفید از همان ابتدا واکنش جامعه بین‌المللی را به دنبال داشت.

در ادامه این گزارش می خوانیم: روی کار آمدن رییس جمهور آمریکا درست در زمانی روی داده است که ایران در شرایط پسا برجام، مجددا جایگاه خود را در مناسبات جهانی به دست آورده، ادعاهای بی موردی که جامعه جهانی را در خصوص فعالیت‌های هسته ای ایران نگران کرده بود نیز از بین رفته و همچنین ترامپ نیز با توجه به رفتارهای نسنجیده و تیم تازه کار خود در جلب اجماع جهانی از خود ناکام مانده است. به طور مثال تهدیدات کاخ سفید علیه توافق هسته ای و آزمایش موشکی ایران که به ادعای آنها خلاف برجام و قطعنامه شورای امنیت صورت گرفته است با واکنش اتحادیه اروپا، روسیه و چین مواجه شده است.

روسیه در پی تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران این اقدام را غیر سازنده خواند و اعلام کرد این اقدام با هدف ایجاد تنش انجام شده است. سخنگوی فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز در پاسخ به خبرنگاران گفت: توافق هسته‌ای سال 2015 با قدرت‌های جهانی شامل برنامه موشکی بالستیک ایران نمی‌شود، بنابراین آزمایشات آن نقض این توافق نیست. وزارت امور خارجه چین نیز به اقدام آمریکا برای وضع تحریم‌های جدید علیه ایران واکنش نشان داد.

دستورات خارج از منطق ترامپ در داخل ایالات متحده نیز با مخالفت‌های عمیقی مواجه شده است تا آنجا که دستور ممنوعیت ورود اتباع 7 کشور مسلمان از جمله ایران به خاک این کشور برای چندین روز کشور را در شرایط بحرانی قرار داد و نهایتا با رای قاضی فدرال به حالت تعلیق درآمد، حکمی که حتی اعتراض و درخواست استیناف ترامپ نیز نتوانست آن را تغییر دهد. این اقدام از دید بسیاری از کارشناسان بین‌المللی بی‌آبرویی ترامپ در صحنه جهانی را به دنبال داشت.

در ادامه واکنش‌های جامعه جهانی و اعلام حمایت از مواضع تهران، دفتر هماهنگ کننده جنبش عدم تعهد در نیویورک روز گذشته با صدور بیانیه‌ای حمایت و همبستگی خود با جمهوری اسلامی ایران را در قبال اقدامات تحمیلی و یکجانبه آمریکا بویژه وضع تحریم‌های اخیر علیه چندین نهاد و شهروندان کشورمان اعلام کرد.

در بیانیه رئیس دفتر این جنبش آمده است:
جنبش عدم تعهد در راستای موضع اصولی خود مبنی بر محکومیت هرگونه اعلام و یا وضع اقدامات تحمیلی یکجانبه علیه کشورهای عضو جنبش که بر خلاف منشور ملل متحد و حقوق بین‌الملل صورت می‌گیرد، تصمیم اتخاذ شده از سوی دولت ایالات متحده در روز سوم فوریه (15 بهمن ماه) در تحریم کردن نهادها و اتباع جمهوری اسلامی ایران را مردود می‌داند.

جنبش عدم تعهد ضمن محکومیت اقدام اخیر آمریکا، حمایت قاطع خود از حاکمیت، تمامیت ارضی و استقلال سیاسی جمهوری اسلامی ایران را در راستای مصوبات اجلاس باندونگ اعلام می‌دارد. در این ارتباط دفتر هماهنگی جنبش بر لزوم احترام به حقوق بین‌الملل بویژه اصول و اهداف مصرحه در منشور ملل متحد و اعلامیه اصول حقوق بین‌الملل راجع به روابط و همکاری دوستانه بین کشورها بر اساس منشور تاکید می‌کند.

جنبش عدم تعهد با اعلام حمایت و همبستگی با مردم و دولت جمهوری اسلامی ایران در مردود دانستن این تحریم‌ها و در راستای مواضع اصولی خود از دولت ایالات متحده آمریکا می‌خواهد از این چنین اقدامات تحمیلی که بر خلاف حقوق بین‌الملل بوده، دست کشیده و تحریم‌هایی را که برخلاف منشور ملل متحد و رویه‌ها و اصول حاکم بر روابط بین کشورها است و همچنین در تضاد آشکار با دیالوگ و فهم سیاسی بین ملت‌هاست، لغو کند.

جنبش عدم تعهد به پایبندی جمهوری اسلامی ایران به اجرای کامل برجام، که به تایید قطعنامه 2231 شورای امنیت رسیده است، اذعان کرده و در این رابطه از کلیه کشورها درخواست می‌کند که از اجرای برجام حمایت کرده و از انجام اقداماتی که اجرای تعهدات پذیرفته شده تحت برجام را تضعیف کند، خودداری کنند.

*منبع: روزنامه مردم سالاری، 1395.11.25
**گروه اطلاع رسانی**9370**9131**انتشار دهنده: شهربانو جمعه

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده: *  
پست الکترونیک:
نظر:
ارسال یادداشت:
 
کد امنیتی
ارسال