کد خبر: 82428486 (5834559) | تاریخ خبر: 25/11/1395 | ساعت: 12:29|
نسخه چاپی | ارسال به دوستان

شروع دور تازه همکاریهای ایرنا و برناما با امضای توافقنامه دوجانبه درتهران

تهران- ایرنا- روسای خبرگزاری جمهوری اسلامی 'ایرنا' و خبرگزاری رسمی مالزی 'برناما' با امضای توافقنامه جدید فعالیت های دوجانبه در تهران، دور تازه ای از همکاری های مشترک در عرصه خبررسانی را آغاز کردند.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا، پیش از امضای این قرارداد محمد خدادی مدیرعامل ایرنا در دیدار 'ازمان اوجانگ 'رئیس هیات مدیره خبرگزاری رسمی مالزی ،'برناما'با وی، برضرورت همکاری های مشترک و دوجانبه با توجه به شرایط سخت کنونی جهان و منطقه تاکید کرد.
وی با اشاره به اینکه ایرنا دفاتر بسیارفعالی در بیروت، دمشق ، عراق به عنوان مناطق مهم و حساس منطقه و جهان دارد گفت که این خبرگزاری می تواند تولیدات خود شامل عکس، خبر و فیلم را در اختیار برناما که در این کشورها حضور ندارد قرار دهد و متقابلا ، برناما نیز که در کشورهای جنوب شرق آسیا مانند تایلند ، مالزی، سنگا پور فعال است می تواند تولیدات ویژه خود از این مناطق را به ایرنا ارائه کند.
خدادی تاکید کرد: این اقدام سبب می شود،هر دو خبرگزاری ،تولید ات خود درمناطق خاورمیانه و شرق آسیا را که دیگری در آن حضور ندارد را با یکدیگر به اشتراک گذارد تا پوشش کاملی از رخدادهای این مناطق داشته باشد.
مدیرعامل ایرنا با اشاره به توسعه فعالیت های این سازمان در کشور در سه سال اخیر گفت:اکنون ایرنا 261
خبرنگارو نماینده خبری در سراسر ایران و در سطوح مختلف دارد . همچنین اخبار ایرنا به 8 زبان مختلف فارسی ، انگلیسی، عربی، ترکی استانبولی، اسپانیولی، روسی، اردو و فرانسه منتشر می شود که درصدد هستیم تا برخی زبان های دیگر مانند آلمانی نیز به این مجموعه اضافه شود.
خدادی با بیان اینکه ایرنا و برناما تجربیات ارزشمندی دارند که با توجه به شرایط سخت کنونی ، گسترش همکاری های دوجانبه و تبادل این تجربیات اجتناب ناپذیر است.
وی با اشاره به اینکه شبکه های مجازی در حالی پای به عرصه گذاشته اند که با خود تهدیدها و فرصت های بسیاری به همراه دارند، خاطرنشان کرد با توجه به روند رو به گسترش این شبکه ها رسانه در صورتی می تواند به بقای خود ادامه دهد که روش های جدیدی را درعرصه های تولید و انتشار محصولات خبری به کار گیرد.
خدادی همکاری در زمینه شبکه ها ی مجازی را بستر مضاعف همکاری های متقابل ایرنا و برناما دانست و گفت: شبکه های اجتماعی مانند توئیتر ، اینستاگرام و تلگرام فضای متفاوتی را ایجاد کردند که دو رسانه می توانند دراین بخش ها نیز همکاری مشترک داشته باشند.
مدیرعامل ایرنا با با اشاره به روند پرسرعت فعالیت شبکه های مجازی تاکید کرد: در چنین فضایی اگر رسانه ها به ویژه خبرگزاری ها بخواهند همچنان دارای نقش مهمی در عرصه اطلاع و خبررسانی داشته باشند باید متدهای سنتی گذشته را کنارگذار ده و در روش های تولید وخبر رسانی خود تغییرات بهینه ایجاد کنند که این موضوع در ایرنا به طور جدی دنبال می شود.
وی با بیان اینکه ایرنا در دوره جدید با ایجاد وبسایت ها و محصولات جدید مانند اینفوگرافی و ایرنا مقاله، درصدد است تا نیازهای جدید مخاطبان را پاسخگوباشد ، از راه اندازی وبسایت های جدید دیگری مانند 'ایرنا نفت' و 'ایرنا ورزش' در آینده نزدیک خبرداد.
خدادی با بیان اینکه ایرنا در ایجاد اپلیکیشن های خبری بسیار فعال بوده گفت: برنامه ما این است که حدود 40 اپلیکیشن خبری داشته باشیم . ایرنا اکنون 5 اپلیکیشن داردکه بزودی اپلیکیشین دیگر ایرنا در مورد ایرنا مقاله رونمایی می شود.
“ازمان اوجانگ رئیس هیات مدیره خبرگزاری مالزی 'برناما' نیز ضمن تاکید بر شروع فصل جدیدی در همکاریهای دیرینه دو سازمان خبری در عرصه های مختلف، از پیشنهاد تبادل تولیدات در دو منطقه خاورمیانه و شرق آسیا برای توسعه روابط متقابل حرفه ای استقبال کرد.
وی گسترش روابط ایران و مالزی را بسیار حائز اهمیت دانست و گفت : خانم افخم که سابقه فعالیت در وزارت امورخارجه و فعالیت رسانه ای دارد، به عنوان نخستین سفیر زن جمهوری اسلامی ایران فعالیت خود را در مالزی آغاز کرد که این فرصت خوبی برای توسعه همکاریهای دو کشور است.
ازمان اوجانک رئیس مهمترین دستگاه خبری مالزی به دعوت 'محمد خدادی' مدیر عامل خبرگزاری جمهوری اسلامی به منظور امضای توافقنامه همکاری های جدید دوجانبه ایرنا و برناما در ایران به سر می برد.
دیدار با مقام های بلندپایه ایرانی، بازدید از دانشکده خبر و موسسه ایران و ملاقات با مدیران مسئول نشریات وابسته به این موسسه و سفر یک روزه به اصفهان از برنامه های سفر 'ازمان اوجانگ' به ایران است.
براساس توافقنامه جدید خبرگزای های ایرنا و برناما که در 10 بند تنظیم شده است ،همکاری های دو جانبه در تبادل تجربیات و استفاده از تولیدات در زمینه های خبر،عکس، فیلم ، آموزش ... افزایش می یابد.
توافقنامه پیشین ایرنا و برناما در مورد تبادلات خبری و فنی به سال 1385 خورشیدی برمی گردد که در 9 ماده تنظیم شده بود، اما نخستین تبادل توافقنامه همکاری حرفه ای بین این دو خبرگزاری مهم غرب و جنوب شرق آسیا مربوط به سال 1362 خورشیدی است.
دفتر ایرنا در کوالالامپور پایتخت مالزی نیز سال 1369 گشایش یافت و این دفتر خبری همچنان در این کشور جنوب شرق آسیا به عنوان دفتر منطقه ای فعال است.
'ازمان اوجانگ' از سال 2016 به عنوان رئیس خبرگزاری رسمی مالزی (برناما) منصوب شد و اکنون در بخش های خبری مختلفی از جمله تلویزیون برناما، شبکه خبری 24 ساعته بر روی سیستم ماهواره 'اَسترو' مالزی، رادیو 24 ساعته برناما و همچنین شبکه خبر رادیویی 24 ساعته فعالیت دارد.
آساق*مریم شفیعی ** 1599**انتشاردهنده: 1577**حسن حسین زاده

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده: *  
پست الکترونیک:
نظر:
ارسال یادداشت:
 
کد امنیتی
ارسال