هدف ایرنا گسترش اطلاع رسانی است. لذا انتشار این مطلب به معنای تائید محتوای آن نیست

کد خبر: 82429596 (5836814) | تاریخ خبر: 26/11/1395 | ساعت: 9:53|
نسخه چاپی | ارسال به دوستان

بی‌اخلاقی جـدید دلواپسان در قبال دستگاه دیپلماسی

تهران- ایرنا- روزنامه مردم سالاری در گزارش صفحه سیاسی فضاسازی‌ برخی رسانه ها در ارتباط با سفر نخست وزیر سوئد و هیات همراهش به ایران و امضای پنج سند همکاری میان دو کشور را بررسی کرد.

در ادامه این گزارش می خوانیم: نخست وزیر سوئد و هیات همراهش عصر جمعه برای سفری سه روزه وارد تهران شدند تا در این سفر ضمن دیدار با مقامات کشورمان، تلاش برای بالا بردن سطح همکاری‌ها میان دو کشور را تسریع ببخشند. در این سفر همچنین در حضور حسن روحانی رییس‌جمهور کشورمان و استفان لوفون نخست وزیر سوئد در کاخ سعد آباد پنج سند همکاری میان دو کشور در حوزه‌های مختلف به امضا رسید.

روز گذشته اما خبرگزاری تسنیم از امضای چند توافق تجاری میان ایران و سوئد خبر داد که به گفته تسنیم این قراردادها در منزل مسکونی سفیر سوئد در تهران امضا شده است. این خبرگزاری می‌افزاید در این مراسم برخی از مقامات بلندپایه دولتی از جمله نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت، چیت چیان وزیر نیرو و تخت روانچی معاون اروپا و آمریکای وزارت امورخارجه کشورمان حضور داشتند. مشخص نیست علت برگزاری این مراسم رسمی‌در منزل شخصی سفیر سوئد چیست و تا کنون اخبار رسمی‌درباره جزئیات این قراردادها و مراسم مذکور منتشر نشده است.

حسین شریعتمداری نیز روز گذشته در روزنامه کیهان نوشت: دیروز در اقدامی‌غیرمنتظره و سوال‌برانگیز، مراسم امضای قراردادهای تجاری میان ایران و سوئد به جای مراکز رسمی‌کشورمان در منزل سفیر سوئد برگزار شد. در این مراسم، نخست‌وزیر سوئد و هیئت همراه وی و تعدادی از وزرای کشورمان و معاونان آنها و تنی چند از فعالان اقتصادی حضور داشتند. براساس یک اصل شناخته شده دیپلماتیک، قراردادها و مقاوله‌نامه‌ها و... در مراکز رسمی‌کشور میزبان امضاء می‌شود و انتقال آن به منزل سفیر کشور میهمان نه فقط با روال جاری و تعریف شده سیاسی مغایرت دارد، بلکه تحقیر کشور میزبان را نیز به دنبال دارد و دولتمردان محترم باید توضیح بدهند که با چه انگیزه‌ای به این اقدام تحقیرآمیز تن داده‌اند شریعتمداری همچنین در پایان مطلب خود با متهم کردن دولت می‌نویسد: دولت یازدهم و دستگاه دیپلماسی آن، با اقداماتی نظیر امضای قرارداد در منزل سفیر، ارسال پیام دیپلماتیک از طریق ایمیل و توئیت و مذاکره در حال قدم زدن و... به این تردید جدی دامن زده است که قصد دارد روابط دیپلماتیک را از میدان و عرصه قابل کنترل و نظارت به عرصه‌های غیرقابل نظارت و بیرون از میدان دید مسئولان عالی‌رتبه‌تر بکشاند! ایمیل و توئیت و قدم زدن و برپایی مراسم رسمی‌حوزه‌های دولتی در منزل سفیر و... از همین دست روابط دیپلماتیک غیرقابل ارزیابی و نظارت است. نیست؟ اگر هست- که هست- چه کسی و یا کدام قانون چنین اجازه‌ای را به آنها داده است؟!

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان‌، در خصوص سفر نخست وزیر سوئد به تهران و تلاش برخی رسانه‌ها برای القای حواشی خلاف واقع پیرامون این سفر موفقیت‌آمیز، در قالب متنی نکاتی را متذکر شد .در متن وزارت امور خارجه آمده است:

1- برخلاف فضاسازی‌های سیاسی، در ضیافت برگزار شده در اقامتگاه سفیر سوئد در تهران، هیچ سند یا قرارداد رسمی‌بین دو کشور و یا مقامات دو دولت به امضا نرسید. کلیه قراردادها و یادداشت‌های تفاهم رسمی‌میان دو کشور مطابق رویه معمول بین‌المللی صبح روز شنبه در سعدآباد و در حضور ریاست محترم جمهوری و نخست وزیر سوئد به امضای مقامات دو کشور رسید، که شامل 5 سند مهم همکاری در حوزه‌های مختلف علمی، فن آوری، مخابراتی، اقتصادی و تجاری است که توسط وزرا و مسئولین دو کشور در حضور روسای دو دولت و در محل رسمی‌ملاقات امضاء شد.

2- آنچه در میهمانی سفارت سوئد و در حاشیه افتتاح دفتر اقتصادی سوئد در تهران امضا شد، صرفاً چند توافق میان بخش خصوصی ایران و بخش خصوصی سوئد بود که به عنوان نماد افتتاح دفتر تجاری و نشان دادن عزم نخست وزیر برای حمایت از فعالیت بخش خصوصی سوئد در ایران انجام شد که خلاف هیچ رویه بین‌المللی نبوده و بسیار معمول است.

3-یکی از برنامه‌های اصلی مراسم در اقامتگاه سفیر سوئد، افتتاح دفتر اقتصادی سوئد در ایران توسط نخست وزیر این کشور بود که گامی‌مهم در جهت گسترش هرچه بیشتر همکاری‌های اقتصادی دو کشور و تبدیل توافقات روی کاغذ به اقدامات عملی و اجرایی محسوب می‌شود. امضای توافق‌های بخش‌های خصوصی دو کشور به عنوان نماد شروع همکاری‌های عملی بخش خصوصی با افتتاح این دفتر صورت گرفت.

4- ضیافت در اقامتگاه سفیر سوئد در پایان سفر و به افتخار نخست وزیر آن کشور برگزار شد. این مراسم در چارچوب عرف رایج و مقررات بین المللی حاکم بر نمایندگی‌های دیپلماتیک که همواره در کشور ما مورد احترام بوده و مبنای حضور نمایندگی‌های جمهوری اسلامی‌ایران در خارج نیز هست، برگزار شد. حضور مقامات کشور در چنین مراسمی‌با رعایت موارد ضروری و بر اساس عمل متقابل صورت می‌گیرد و تصمیم شخصی نیست. این مشارکت محدود و ضابطه مند، در دولت‌های مختلف قبلی نیز بدون حاشیه سازی و تحریک افکار عمومی‌صورت می‌گرفته و موضوع تازه ای نیست.

5- در تاریخ روابط دو کشور این اولین سفر دوجانبه نخست وزیر سوئد به کشورمان است که علاوه بر ملاقات با مقام معظم رهبری و ریاست محترم جمهوری، دستاوردهای زیادی به ویژه در حوزه اقتصادی به همراه داشت که موید اراده رهبران دو کشور برای تعمیق روابط دوجانبه و چندجانبه در تمامی‌ زمینه‌ها می‌باشد و خود نشان دهنده علاقه اروپا و جهان برای همکاری با ایران عزتمند، مستقل و ثبات آفرین علیرغم فضاسازی‌های مسموم صهیونیست‌ها و حامیان آنهاست.

*منبع: روزنامه مردم سالاری، 1395.11.26
**گروه اطلاع رسانی**9370**9131**انتشار دهنده: شهربانو جمعه

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده: *  
پست الکترونیک:
نظر:
ارسال یادداشت:
 
کد امنیتی
ارسال