هدف ایرنا گسترش اطلاع رسانی است. لذا انتشار این مطلب به معنای تائید محتوای آن نیست

کد خبر: 82429626 (5836767) | تاریخ خبر: 26/11/1395 | ساعت: 10:8|
نسخه چاپی | ارسال به دوستان

چالش برائت در اردوگاه اصولگرایی

تهران- ایرنا- انتخابات ریاست‌جمهوری در اردیبهشت 96 اهمیت جریان­ها وگروه‌هایی سیاسی در شرایط امروز جامعه را دوچندان کرده است.

روزنامه آرمان در شماره سه شنبه در یادداشتی به قلم مصطفی ایزدی فعال سیاسی اصلاح‌طلب، آورده است: تلاش برای دستیابی به قدرت از طریق این انتخابات، رقابت­های سنتی دو جناح اصلی ایران را به خوبی به نمایش می­گذارد. همواره فضای سیاسی و اجتماعی جامعه به دو طیف تقسیم شده است. جریان اصلاح‌طلب و جریان­اصولگرا، ‌2 بازیگر مهم کشور به ویژه در عرصه‌های سیاسی و انتخاباتی هستند. در واقع رقابت این دو گروه همواره بخشی از بازی سیاست در ایران بوده است. البته تفاوت‌های چشمگیری در بین دو جریان مذکور وجود دارد.

در درجه نخست باید خاطرنشان کرد که جریان اصلاح‌طلب دارای خط‌مشی و رویه‌های خاص خود است. در واقع آن عناصری که افراد یا احزاب را ذیل اصلاح‌طلبی قرار دهد، روشن است. هر یک از احزاب و گروه‌ها دارای دبیرکل و مرامنامه کاملا متفاوتی هستند و هریک نیز هواداران ویژه خود را دارند. در میان این جریان، فرد یا افرادی دیده نمی‌شود که مدعی خروج از این جریان یا جدایی به هر نحو باشند.

در واقع افرادی که در گروه اصلاح‌طلبی قرار می‌گیرند، با توجه به خط‌مشی روشن این جریان از ابتدا با شناخت کامل پا به این عرصه می­‌گذارند و به اهداف و آرمان­های این گروه باور دارند، اما در طیف مقابل چنین وضعیتی وجود ندارد. در همین روزهای اخیر موج افرادی که رویه برائت از جریان اصولگرایی را پیش گرفته‌اند، افزایش یافته که در مهم‌ترین آن می‌توان به بیانیه محمود احمدی‌نژاد اشاره کرد. او در این بیانیه اعلام کرد در انتخابات از هیچ جریان و فردی حمایت نخواهد کرد. نکته قابل تامل آنجاست که همین شخص، روزگاری در پوشش اصولگرایی به قدرت رسید. مشخص نیست رویه برائت تا روز انتخابات و افزایش مناقشه و مباحثه‌های سیاسی چگونه پیش می‌رود. از سوی دیگر مشخص نیست افرادی که از ذیل اصولگرایی خارج می‌شوند، تحت لوای چه نامی فعالیت می‌کنند. بدیهی است آنها نام اصلاح‌طلب ندارند، چرا که جریان اصلاحات جایی برای چنین شخصیت‌هایی ندارد. آنچه شرایط اعلام برائت را فراهم کرده است، نوعی سرخوردگی در بخشی از بدنه اصولگرایی است.

این وضعیت درحالی شکل گرفته که این طیف مدعی شد با درسی که از انتخابات 92 گرفته در انتخابات ریاست‌جمهوری آتی با اجماع بر سر یک کاندیدای واحد با حسن روحانی به عنوان کاندیدای اصلاحات و اعتدال رقابت خواهد کرد.

ترسیم وضعیت فعلی نشان می‌دهد حزب موتلفه به عنوان یکی از احزاب اصولگرا به دنبال نامزدی کاندیدای مورد نظر خود است. از طرف دیگر جبهه پایداری و جریانی که آیت‌ا... مصباح‌یزدی به نوعی لیدر آن محسوب می‌شود نیز به دنبال سهم خود در انتخابات هستند و کاندیدای مورد نظر خود را معرفی خواهند کرد. بخش دیگر در این طیف نیز وابسته به گروهی است که افرادی مانند محمدرضا باهنر در آن عضویت دارد و به دنبال هماهنگی برای انتخاب کاندیدا هستند.

نباید فراموش کرد اصولگرایان میانه­رو نیز بر حمایت از حسن روحانی تاکید دارند. بنابراین نگاهی اجمالی به جریان اصولگرایی نشان می‌دهد دستیابی به اجماع برای آنها نه تنها بسیار دشوار و دور به نظر می­رسد، بلکه حتی روند فعلی نشان از افزایش تشتت در این گروه و بروز شکاف­های بیشتر در روزهای باقیمانده تا انتخابات 96 است.

*منبع: روزنامه آرمان،1395،11،26
**گروه اطلاع رسانی**1893**9131**انتشار دهنده: شهربانو جمعه

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده: *  
پست الکترونیک:
نظر:
ارسال یادداشت:
 
کد امنیتی
ارسال