کد خبر: 82430411 (5837928) | تاریخ خبر: 26/11/1395 | ساعت: 16:42|
نسخه چاپی | ارسال به دوستان

استعفای مشاور امنیتی ترامپ؛ تیتر نخست رسانه های جهان

تهران- ایرنا- مایکل فلین به دنبال رسوایی های مربوط به تماس های پنهانی با روسیه، عصر دوشنبه به وقت محلی (صبح سه شنبه به وقت تهران) از سمت مشاور امنیت ملی دولت آمریکا استعفا کرد؛ موضوعی که به سرعت به تیتر نخست اخبار و تحلیل رسانه های جهان تبدیل شد.

به گزارش ایرنا، از شامگاه دیروز و با اعلام استعفای فیلن، بسیاری از رسانه ها اروپایی و آمریکایی تیتر نخست خود را به پیشنه کاری و عملکرد این ژنرال بازنشته اختصاص دادند و تحلیل های بسیاری در این زمینه منتشر شد.
در میان تارنمای روزنامه ها و نشریه های پرشمارگان اروپایی، نام هایی همچون «فیگارو»، «لوموند» و «لیبراسیون» از فرانسه، «ال پاییس»، «ال موندو»، «آ.ب.ث» و «لا وانگواردیا» از اسپانیا و «تایمز»، «فایننشال تایمز» و «ایندیپندنت» از انگلیس به چشم می خورد.
این رسانه ها با بررسی نتایج استعفای مشاور امنیتی دولت نوظهور «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا، تحلیل های مختلفی از عواقب این شرایط در کاخ سفید ارایه کردند.
روزنامه تایمز انگلیس با تیتر «استعفای مایکل فلین مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری آمریکا به دلیل فریبکاری در تماس هایش با مقامات روسیه» گزارشی در این زمینه منتشر کرد.
از طرف دیگر، در شرایطی که روزنامه لیبراسیون فرانسه از تیتر «آمریکا؛ مایکل فیلن مشاور امنیت ملی مجبور به استعفاء شد»، استفاده کرد، روزنامه فرانسوی فیگارو با تیتر «نخستین بحران در کاخ سفید؛ «مایکل فلین» مشاور امنیت ملی استعفا داد»، چالش های ترامپ و کاخ سفید را در روزهای اخیر بررسی و تحلیل می کند.
روزنامه نگار فیگارو در گزارش تحلیلی خود با بیان اینکه «فلین به دنبال رسوایی های مربوط به تماس های پنهانی خود با روسیه شب گذشته به وقت محلی استعفا کرد»، می افزاید: سه هفته پس از روی کار آمدن دولت جدید در آمریکا، مایکل فلین قربانی روابط مبهم خود با روسیه شد.
روزنامه نگار یاد شده که در واشنگتن مستقر است، با کوتاه خواندن دوران مسئولیت این ژنرال بازنشسته 58 ساله، تحلیل می کند: ارائه استعفا در چنین سطحی از مسئولیت آن هم سه هفته پس از برگزاری آئین تحلیف دولت جدید، غیر عادی است. این بحران، تصویر آشفتگی و اقدام غیرمنتظره را در کاخ سفید تایید می کند.
در این گزارش با تاکید بر اینکه روابط مبهم فلین با روسیه، او را در این مخمصه قرار داده، آمده است: این در حالی است که «اف.بی.آی» در حال بررسی دخالت کرملین در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و تماس های تلفنی مشاور ترامپ با «سرگی کیسلیاک Sergueï Kislyak» سفیر روسیه در واشنگتن در تاریخ یکم ژانویه است.
گزارشگر فیگارو تاریخ یاد شده را «با دستور «باراک اوباما» رئیس جمهوری سابق آمریکا مبنی بر تحریم و اخراج 25 جاسوس روسی که با پوشش دیپلماتیک در این کشور فعالیت می کردند، همزمان اعلام می کند».
وی می افزاید: در صورتی که در این مکالمه غیررسمی، این ژنرال اطلاعات یا وعده هایی مبنی بر برداشته شدن تحریم ها به روس ها داده باشد، به طور بالقوه غیرقانونی است.
بر اساس گزارش فیگارو، مایکل فلین در طول مبارزات انتخاباتی 2016 ریاست جمهوری آمریکا، حامی سرسخت دونالد ترامپ بود و با الفاظ خشونت آمیز علیه «هیلاری کلینتون» سخن می گفت و نظریه پرداز تئوری های توطئه بود.
در این میان، روزنامه های آمریکایی نیز که در روزهای گذشته نوک پیکان انتقادها را به سمت ترامپ و مشاور امنیتی وی نشانه گرفته بودند، با تیترهایی همچون «نقش مایکل فلین بعنوان مشاور امنیتی ترامپ متزلزل می شود» (وال استریت ژورنال)، «هفته هولناک مایکل فلین در واشنگتن» (واشنگتن پست)، «دموکرات ها تلاش می کنند فلین را پس از گزارش مربوط به روابط سری با کرملین مجازات کنند» (واشنگتن تایمز) و «ترامپ گزارش های مربوط به گفتگوی فلین با روسیه را بررسی می کند» (یو اس ا تودی)، عرصه را برای ادامه فعالیت فلین تنگ تر و تنگ تر می شود.
در مجموع ماجرای فلین ظرف روزهای گذشته و بی تکلیفی سرنوشت کاری وی در کاخ سفید، تیتر اول و موضوع دیدگاه تمام روزنامه های پرشمارگان آمریکا بود و تمام این روزنامه ها گزارش هایی از مکالمات محرمانه فلین با سفیر روسیه را منتشر می کردند.
هرچند سابقه این انتقادها به هفته اخیر محدود نمی شود و نیویورک تایمز در تحریریه روز جمعه خود نیز نوشته بود: مقام بسیار حساس مشاور امنیت ملی آمریکا به دست یک نظریه پرداز توطئه افتاده است که سابقه بدی در القاء احساسات اسلام هراسی دارد.
به اعتقاد نویسنده این روزنامه آمریکایی، از همان بدو امر مشخص بود که دونالد ترامپ رئیس جمهوری امریکا با تعین مایکل فلین سپهبد بازنشسته به مقام مشاور امنیت ملی خود، دست به یک انتخاب بسیار نابجا برای این پست فوق العاده حساس کابینه خود زده و همه را از این انتخاب خود عصبانی کرده است.
گزارش یاد شده با اشاره به سابقه کاری فلین، افزوده بود: این شخص در دولت باراک اوباما رئیس آژانس اطلاعات دفاعی بود و در کنوانسیون ملی جمهوریخواهان در سال 2016 شعار «او را زندانی کنید» را علیه هیلاری کلینتون سر می داد و در نهایت اوباما او را از سمتش در کابینه خلع کرد.
فلین نیز برای انتقامجویی مروج یک نوع رابطه گرم با روسیه شد و بی دلیل نبود که وزارت دفاع آمریکا پنتاگون همواره فلین را تهدیدی بزرگ قلمداد می کرد.
نویسنده این گزارش با بیان اینکه این عمل فلین که با کرملین جفت و جور شده است در حالیکه روسیه در انتخابات آمریکا دخالت کرده بود؛ احتمالا نقض صریح «قانون لوگان Logan Act» است. این قانون همه شهروندان آمریکایی را از مذاکره کردن با دولت های خارجی در دعواهایی که مربوط به دولت آمریکا می شود، منع کرده است.
این قانون مصوب سال 1799 است و به نظر نمی رسد الآن برای پیگرد قانونی فلین مورد استناد قرار گیرد چون تا به حال این قانون کاربردی نداشته است.
مسئولان دولت های سابق آمریکا می گفتند که نباید چندان این قانون را جدی گرفت چون باعث می شود جلوی یک سری از تماس های خارجی که برای مملکت مفید است، گرفته شود.
در ادامه این گزارش ها که بازتاب های بسیاری نیز در رسانه های جهان داشت، نشریه های آمریکایی امروز نیز با انتشار خبر استعفای این ژنرال بازنشسته، تحلیل های بسیاری را به عنوان تیتر یک تارنماهای خبری خود منتشر کردند.
شبکه تلویزیونی سی.ان.ان نیز با دنبال کردن ماجرای استعفای فلین، در تحلیلی نوشت: این رسوایی سیاسی به استعفای مایکل فلین ختم نمی شود.
این روزنامه آمریکایی در گفت و گو با کارشناسان و خبرنگاران خود عواقب استعفای مایکل فلین در پی تماس های تلفنی که در دوران انتقال دولت دونالد ترامپ با سفیر روسیه درباره تحریم های مسکو که از سوی دولت اوباما صورت گرفته بود را، مورد بررسی قرار داد.
«متیو چانس» خبرنگار سی.ان.ان در مسکو نیز درباره این استعفا گفت: به طور قطع فلین با روسیه در ارتباط بود و مسکو نیز به این موضوع واکنش نشان می دهد. اما تازه ترین واکنش به این رسوایی سیاسی در دولت ترامپ، از سوی «الکسی پوشکوف» رئیس کمیته روابط خارجی مجلس دومای روسیه داده شده است.
این خبرنگار افزود: الکسی پوشکوف این استعفا را نه هدف قرار دادن مایکل فلین، بلکه هدف قرار دادن روابط با روسیه عنوان می کند.
متیو چانس گفت: این استعفا درحقیقت اعتبار دولت ترامپ را که کمتر از یک ماه از زمان آن می گذرد، زیر سوال برد و طرف روسیه را نیز نگران کرد.
خبرنگار سی.ان.ان اضافه کرد: اکنون استعفای فلین باعث نگرانی روسیه شده و نه بدلیل برکنارشدن مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری آمریکا، بلکه غیرقابل پیش بینی بودن دولت ترامپ که نزدیکی وی به روسیه دارای چه پیامدهایی خواهد بود.
«ریک فرانکونا Ric Francona» سرهنگ بازنشسته ارتش و وابسته سابق نظامی آمریکا در سوریه نیز در تحلیلی پیرامون استعفای فلین به سی.ان.ان گفت که فلین فرد مناسبی برای این سمت نبود.
وابسته سابق نظامی آمریکا در سوریه افزود: شایعات زیادی پیرامون فلین وجود داشت، باید به خاطر داشته باشید که وی پیشتر از سوی دولت باراک اوباما از سمت ریاست آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا برکنار شده بود.
فرانکونا در ادامه افزود: بنابراین سوالات زیادی درباره قرار گرفتن وی در این سمت وجود داشت اما وی از سوی دونالد ترامپ بسیار مورد تمجید قرار گرفت و اکنون دولت ترامپ باید درباره این تصمیم گیری بازنگری کند.
این سرهنگ بازنشسته ارتش آمریکا گفت: به طور قطع فلین با توجه به سابقه کاری که داشته است، از کنترل شدن تماس های خود با سفیر روسیه در آمریکا مطلع بوده است و باید دید که آیا وی به تنهایی اقدام به برقراری این تماس های تلفنی کرده و یا با هدایت و مشاوره مقامات بالاتر در دولت ترامپ این تماس ها برقرار شده است. این ها پرسش هایی است که باید به آنها پرداخت.
در همین ارتباط واشنگتن پست نیز در گزارشی نوشت: کناره گیری مایکل فلین از مقام مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ در اواخر دوشنبه شب (دیشب)، ثابت کرد که حتی برای این غیر متعارف ترین رئیس جمهوری (ترامپ) هم، برخی قواعد کهن سیاسی واشنگتن محترم است.
این روزنامه آمریکایی در تفسیری پیرامون این استعفا افزود: فلین و در کل دولت ترامپ تمام پنج روز گذشته را در حالت دفاعی بودند. علت آن هم گزارشی بود که واشنگتن پست منتشر کرد و از گفت وگوهای فلین با «سرگئی کیسلیاک» سفیر روسیه در واشنگتن پیرامون موضوع تحریم های روسیه، پرده برداشت.
فلین همواره این موضوع را انکار می کرد. اما آنچه که در این ماجرا ضربه کاری بر سرنوشت سیاسی فلین وارد آورد، اصرار او بر انکار اصل ماجرا بود. فلین به رغم همه مستندات موجود، همچنان بر انکار ماجرا اصرار می ورزید.
این انکار کردن ها حتی برای «مایک پنس» معاون اول رئیس جمهوری هم گران تمام شد. پنس روز یکشنبه در حضور خبرنگاران باز هم این ماجرا را منکر شد و گفت که موضوع تحریم ها به هیچ وجه در مکالمه فلین با روس ها مطرح نشده است.
و اما آنچه که در مورد ماجرای فلین از همه جالب توجه تر است، این است که این مساله یک موضوع روزمره است. ماجرایی فوق العاده حساس که می تواند ضربه ای کاری بر پیکر دولت به حساب آید، ناگهان ظهور می کند و کاخ سفید را در حالت تدافعی قرار می دهد.
به نظر می رسد دونالد ترامپ رئیس جمهوری جدید آمریکا که در فاصله سه هفته بعد از حضور در کاخ سفید، پی در پی تغییر موضع داشته، حالا با استعفای اجباری «مایکل فلین» مشاورامنیت ملی خود، چالش های جدیدی پیش رو دارد.
بی شک موضوع تماس تلفنی مایکل فلین با سفیر روسیه و استعفای وی موجب شده است تا فشارها و شرایط سختی بردولت ترامپ حاکم شود، این سختی بیشتر زمانی خود را نشان خواهد داد که بدانیم تحقیقات درباره پرونده تماس تلفنی فلین با سفیر روسیه در آمریکا ادامه دارد و تحلیلگران معتقدند این تحقیقات شاید دامن افراد دیگری را نیز در دولت ترامپ بگیرد.
در زمان حاضر «جوزف کیت مایکل کلاگ» که پیشتر در کمپین های تبلیغاتی ترامپ مشاور امنیتی او بود و ترامپ با او رایزنی می کرد، به عنوان جانشین مایکل فلین معرفی شده است.
اروپام***2090 ** 1908
گزارش از سعید زارع کندجانی ** انتشار دهنده :افشاردارابی

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده: *  
پست الکترونیک:
نظر:
ارسال یادداشت:
 
کد امنیتی
ارسال