هدف ایرنا گسترش اطلاع رسانی است. لذا انتشار این مطلب به معنای تائید محتوای آن نیست

کد خبر: 82431056 (5838741) | تاریخ خبر: 27/11/1395 | ساعت: 10:20|
نسخه چاپی | ارسال به دوستان

همه‌چیز مخفی تا هفته اول اسفند

تهران- ایرنا- روزنامه اعتماد در گزارشی، نوشت: کمتر از ٤٠ روز دیگر به دو بازی حساس تیم‌ملی فوتبال ایران مقابل قطر و چین مانده است اما هیچ خبر امیدوار‌کننده‌ای از ساختمان فدراسیون فوتبال بیرون نیامده است. همه‌چیز در حد حرف باقی مانده است.

در ادامه این گزارش می خوانیم: کی‌روش از ایران رفته، مهدی تاج سکوت کرده و محمدرضا ساکت هم در آخرین مصاحبه‌اش، از امکانات سخت‌افزاری تیم‌ملی حرف زده است. همه‌چیز در همان حد «صلح مسلح» باقی مانده است. دو سوی ماجرا، کی‌روش و برانکو ایستاده‌اند و گویی حاضر نیستند از مواضع‌شان عقب بروند.

در فوتبال ایران کسی نمی‌داند که در ذهن کی‌روش چه می‌گذرد اما ادامه این رفتار و به هم زدن فضای پرانرژی پس از روزهای خوب در لیگ، قطعا با واکنش‌هایی همراه خواهد بود. اینکه کی‌روش از شکست احتمالی حرف زده و عواقب آن را به گردن سرمربی پرسپولیس انداخته هشداردهنده است و البته ممکن است مسوولان فدراسیون را وادار به تصمیم‌گیری‌های جدیدی بکند که در نهایت ممکن است به سود فوتبال ملی نباشد.

**وضعیت فدراسیون فوتبال
مشکلات از جایی آغاز می‌شود که سرمربی تیم‌ملی اعلام کرد که به هیچ‌وجه تیم ملی زودتر از تاریخ فیفا اردویی نخواهد داشت و بازیکنان چهار روز پیش از دیدار با قطر وارد اردو می‌شوند. به‌نظر می‌رسد اردوی تیم‌ملی در دوبی لغو شده است و کی‌روش هم حاضر نیست چند روز زودتر ملی‌پوشان را به اردو دعوت کند.

امیر حاج‌رضایی، کارشناس بااخلاق فوتبال ایران درباره عملکرد فدراسیون فوتبال در دوره مدیریت مهدی تاج اعتقاد دارد: «در واقع در طول 8 سال و نیم گذشته، فدراسیون فوتبال با چالش‌هایی مواجه شده که اقدام رادیکالی مناسبی در قبال آنها نداشته و بیشتر مواضع انفعالی را در پیش گرفته که در این باره مثال‌های زیادی مانند محرومیت تراکتورسازی و استقلال از فصل نقل و انتقالات، پرونده مناقشه با عربستان سعودی، مشکلات تیم ملی و... را می‌توان مثال زد. در واقع مدیریت فدراسیون فوتبال در اکثر موارد عملکرد بسیار خوبی نداشت اما نمی‌توان در بخش‌هایی منکر نقش آنها شد.

در بخش‌های اساسی که بر سر راه فوتبال وجود داشت خوب عمل نکردیم و حتی در موضوع کی‌روش هم عملکرد مناسبی از سوی فدراسیون ندیدیم.» حاج رضایی تاکید می‌کند: «در واقع من درباره 8 سال و نیم گذشته صحبت می‌کنم و فقط روی صحبتم با چند ماه اخیر نیست که مهدی تاج سکاندار آن بوده است.»

**تهدید اول کی‌روش
اخبار رسیده از باشگاه ایرانیان دوبی که قرار بود محل اردوی تیم‌ملی پیش از دیدار با قطر باشد، حاکی است بعد از جنجال‌های کی‌روش در ایران، تماس‌ها برای هماهنگی با مسوولان این باشگاه قطع شده است و هیچ زمانی در اسفندماه برای برپایی اردوی یاران کی‌روش رزرو نشده است. پیش از این فدراسیون فوتبال به این باشگاه خبر داده بود از ٢٤اسفند به مدت ٨ روز خواهان امکانات باشگاه برای کی‌روش و تیم‌ملی هستند.

یک منبع آگاه در فدراسیون فوتبال به خبرنگار روزنامه «اعتماد» گفت: «ببینید؛ الان هیچ‌چیز روشن نیست. من غیررسمی به شما می‌گویم تا در جریان اخبار باشید. مهم‌تر از کی‌روش، الان ماجرای نامه وزارت امورخارجه است که اجازه حضور ایرانیان را در امارات نمی‌دهد. به‌هرحال ما در حال رایزنی هستیم. دیروز دیدم یکی از رسانه‌ها درباره همین ماجرای لغو اردوی تیم‌ملی در امارات نوشت و آن را به کی‌روش مرتبط دانست درحالی که ماجرا مربوط به نامه وزارت امورخارجه است» شایعات البته کم نبود. در شرایطی که یکی از خبرگزاری‌ها اعلام کرد سرمربی تیم ملی فوتبال ایران برای بازگرداندن دستیارهای ایرانی خود خواستار توبیخ کتبی برانکو ایوانکوویچ از سوی فدراسیون به دلیل اظهاراتش علیه سرمربی تیم ملی ایران شده، امیر عابدینی، یکی از اعضای فدراسیون این موضوع را تکذیب کرد.

عابدینی در این باره گفت: «به هیچ‌وجه چنین درخواستی مطرح نشده و اصولا چنین بحث‌هایی در کار کارشناسی و حرفه‌ای نمی‌گنجد. » مهدی تاج، رییس فدراسیون فوتبال ایران هم با تاکید بر اینکه قرارداد با کی روش با وجود همه نقصان‌ها محکم بسته شده اعلام کرد اهرم‌های خوبی در دست فدراسیون وجود دارد و کی‌روش در رقابت‌های انتخابی جام جهانی سرمربی تیم ملی خواهد ماند و نمی‌تواند تیم ملی را رها کند.

تاج در ادامه صحبت‌هایش افزود: «نوع رفتار با قرارداد کی روش در سال‌های گذشته به گونه‌ای بوده که چندان مورد توجه او نیست اما باید این قرارداد به مرور زمان و توسط یک فرآیند منطقی شود. » گفته می‌شود وقتی کی روش دید فدراسیون فوتبال نمی‌تواند برخوردی با سرمربی کروات پرسپولیس داشته باشد، با مهدی تاج هم سر لجبازی افتاده و در حالی که رییس فدراسیون تاکید دارد تیم ملی طبق برنامه قبلی آماده‌سازی کند، اما کی‌روش کار خودش را می‌کند.

**تهدید دوم عملیاتی می‌شود؟
کیلومترها آن‌طرف‌تر، کارلوس کی‌روش با رسانه‌های خارجی مصاحبه و عملکرد لژیونرهایش را تمجید می‌کند. او درباره قوچان‌نژاد می‌گوید: «هر وقت که ما به قوچان‌نژاد نیاز داریم او به خوبی گلزنی می‌کند و پاسخ نیاز ما را می‌دهد. مهاجمان زیادی در آسیا نیستند که به طور مرتب در اروپا گلزنی کنند. رضا توانسته به این جایگاه برسد. قوچان‌نژاد بازیکنی در خدمت تیم است که در دفاع نیز خیلی قوی کار می‌کند و می‌تواند در موقعیت‌های مختلف تیم را به گل برساند.»

حتما تهدید دوم کی‌روش را به‌خاطر دارید. او گفته «دیگر به ملی‌پوشان پرسپولیس نیازی ندارد و آنها چون چاق هستند و اضافه وزن دارند، به تیم ملی دعوت نمی‌شوند.» درخشش بازیکنان جوان منصوریان در داربی و عملکرد بسیار خوب لژیونرهای تیم‌ملی، گویا کی‌روش را متقاعد کرده است که قلم قرمز را روی نام بازیکنان پرسپولیس بکشد و انقلابی تازه در تیم‌ملی بدون پرسپولیس و برانکو شکل دهد.

حاج‌رضایی درباره وضعیت تیم‌ملی و فدراسیون می‌گوید: «واقعا تعجب‌برانگیز است که مسوولان ارشد فوتبال نمی‌توانند کاری انجام دهند و به دنبال توجیه آن هستند. آنها قدرت لازم برای اجرای قوانین را ندارند و این موضوع تاسف‌بار است و همواره در فوتبال ما رخ می‌دهد.» یک منبع آگاه در فدراسیون البته طور دیگری به ماجرا نگاه می‌کند: «پشت‌صحنه تلاش‌هایی شده است که شما از آن خبر ندارید. به‌هرحال کار آقای برانکو درست نبود که آن‌طور درباره چاق بودن بازیکنان تیم‌ملی حرف زد. من خودم شاهد بودم که چقدر آقای کی‌روش دقیق هستند و آزمایشات بسیاری از بازیکنان برای کنترل وضعیت‌شان می‌گیرد. به‌هرحال صورت خوشی نداشت. سعی ما بر این است که وفاقی در فوتبال ایران به وجود بیاید و همه‌چیز منتج به هفته اول اسفند خواهد بود تا ما هم موضوع اردوی تیم‌ملی و هم ماجرای دعوت از پرسپولیسی‌ها را حل کنیم.»

**فوتبال ایران نیازمند آشتی ملی
فوتبال ایران روزها را به‌راحتی از دست می‌دهد. نبود تشکیلات منسجم موجب شده تا اختلاف سرمربی پرسپولیس و تیم‌ملی، لاینحل باقی بماند. نزدیکان مهدی تاج اعتقاد دارند در حال برنامه‌ریزی برای ایجاد آشتی ملی در فوتبال ایران هستند. آنها تمام توان خود را به‌کار بسته‌اند تا مشکلات برانکو و کی‌روش را به‌هر قیمتی حل کنند. حالا که تیم‌های ایرانی در آسیا حضور دارند و تیم‌ملی هم به زودی باید مقابل حریفان بایستد، بیش از پیش آشتی ملی نیاز فوتبال است. هفته اول اسفند همه‌چیز روشن می‌شود.

*منبع: روزنامه اعتماد، 1395.11.27
**گروه اطلاع رسانی**2059**2002**انتشاردهنده: فاطمه قناد قرصی

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده: *  
پست الکترونیک:
نظر:
ارسال یادداشت:
 
کد امنیتی
ارسال