کد خبر: 82431571 (5839507) | تاریخ خبر: 27/11/1395 | ساعت: 14:13|
نسخه چاپی | ارسال به دوستان

هیجان یک ستاره با چرخش سیاره اش

تهران- ایرنا- ستاره شناسان برای اولین بار ستاره ای کشف کردند که در واکنش به سیاره ی مداری خود 'هیجان زده' و دچار تپش های اسرارآمیز می شود.

به گزارش روز چهارشنبه گروه علمی ایرنا از روزنامه دیلی میل، محققان موسسه فناوری ماساچوست 'ام.آی.تی' در مشاهداتی که هنوز توضیح علمی برای آن نیافته اند، متوجه شدند که ستاره ای به نام HAT-P-2 در فاصله حدود 400 سال نوری از زمین، دارای تپش های (پالس های) کاملا زمان بندی شده است.
سیاره ای که به دور ستاره HAT-P-2 می چرخد، یکی از پرجرم ترین سیارات فراخورشیدی است که تا به امروز شناخته شده است، به طوری که جرم آن هشت برابر مشتری است.
این سیاره فراخورشیدی نسبتا بزرگ است، اما ستاره HAT-P-2 بسیار بزرگتر و حدود 100 برابر اندازه مشتری می باشد.
محققان موسسه فناوری ماساچوست ، بیش از 350 ساعت مشاهده را که توسط تلسکوپ فضایی 'اسپیتزر' ناسا در فاصله زمانی میان ژوئیه 2011 و نوامبر 2015 ثبت شده بود، آنالیز کردند.
این مشاهدات نشان دادند که روشنایی ستاره HAT-P-2 تقریبا هر 87 دقیقه دچار نوسان می شود و ستاره با مضربی دقیق به اصطلاح می لرزد.
تصور می شود سیاره ای که به دور این ستاره می چرخد، باعث بروز این پدیده می شود اما این موضوع با اغلب پیش بینی های مبتنی بر مدل نظری مغایرت دارد.
به گمان محققان، شاید کشش گرانشی حاصل از گذر سیاره در این زمینه دخیل باشد به طوری که باعث می شود ستاره آن به طور طبیعی دچار تپش شود.
علمی**2038**
مترجم: درنا محمدیان* انتشار: زهره محتشمی پور
برای اطلاع از اخبار متنوع علمی و فناوری، با کانال علمی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
irnaelm@
https://telegram.me

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده: *  
پست الکترونیک:
نظر:
ارسال یادداشت:
 
کد امنیتی
ارسال