کد خبر: 82431628 (5835844) | تاریخ خبر: 27/11/1395 | ساعت: 14:39|
نسخه چاپی | ارسال به دوستان

سینه­ بی­ کینه - سیدشهاب الدین چاوشی

تهران - وفات آیت­ اله هاشمی پیرو دیرین امام و یار و همگام همیشگی رهبری معظم با عروج عارفانه­ اش داغ سنگینی بر دل­های مؤمنان و انقلابیون و قاطبه ملت ایران نهاد، یک فرصت تاریخی برای ملت بزرگ ایران در جهت همدلی و همبستگی و میثاق با آرمان ­های اصیل انقلاب اسلامی چون عدالت ­طلبی و حاکمیت ارزش­ های انسانی و اخلاقی فراهم ساخته است.

در این روزها از منظرهای مختلف از مقام معظم رهبری گرفته تا خطیبان و سیاستمداران و فقیهان، همه و همه ابعادی شناخته شده یا ناشناخته و مغفول از چهره انقلابی و اسلامی آن شخصیت نامدار انقلاب اسلامی را برای جامعه و تاریخ تبیین نمودند. اما دو نکته کمتر از گفته­ ها و نوشته ­ها مورد تعمق قرار گرفت، که به دلیل اثرگذاری تربیتی آنها به توضیح مختصری در این زمینه می­پردازم:
بسیاری در این روزها از شخصیت وی سخن گفتند و دو تن از روحانیون برجسته و دارای تفکر آقایان مهاجری و خسروشاهی نقل کردند که چگونه او با سماحت و بزرگواری تمام، مخالفان و کسانی را که به او تهمت­ ها زدند پیشاپیش بخشیده است و من به عنوان یک نیروی وفادار به انقلاب که از ابتدا با نام و یاد آثار و یاران امام به خصوص هاشمی و دو سید حسینی(1) را مأنوس و خو گرفته­ ام احساس شعف و شادمانی کردم که انسان ­های متدین که در عین زندگی با نشاط اجتماعی و ایفای نقش ­های بزرگ سیاسی چقدر باید بزرگ باشند که با مخالفین خود این چنین با بزرگواری رفتار کنند.
در یکی از سایت ­ها دیدم که یک معممی گفته بود اگر امر به معروف فیزیکی جایز بود هاشمی را تکه پاره می­کردیم...! و آن را با این نقل قول­ها از آیت­ اله هاشمی که در مقابل هجمه­ ها و تهمت­ ها آنان را شایسته بخشش می­دانست و دل­ مالامال از عشق بخدا و آفریدگار را مملو از کینه­ ها نمی­ کرد مقایسه کردم و متحیر شدم!
و به یاد می ­آورم زمانی را که آیت­ اله شهید دکتر بهشتی رضوان ­اله تعالی علیه در معرض هجمه­ های دشمنان دانا و دوستان ناآگاه قرار گرفته بود وقتی در همایشی دانشجویی از او سؤال کردم آیا شما افرادی را که به شما بی­ حرمتی کرده ­اند خواهید بخشید. بدون تأمل فرمود: البته ولی باید حواس­مان باشد که باید با سلاح آگاهی مکر مکاران را خنثی کنیم و من بی ­اختیار از آن همه بزرگواری و سماحت گریستم.
وقتی خبرنگاری از او پرسید چرا در مقابل هجمه­ ها و تهمت ­ها از خود دفاع نمی­ کنید پاسخ او این آیه بود:
ان­الله یدافع عن الذین آمنوا...
و این آیه را از همان وقت حفظم و چه زیبا دفاع کرد خداوند از شهیدان بهشتی و آیت­ اله هاشمی که رضوان خدا بر آنان باد. دشمنان کج­اندیش انقلاب اسلامی سراغ شهید مطهری آیت­ اله هاشمی شهید بهشتی و آیت­ اله خامنه ­ای رفتند تا کسانی را که عشق و خلوص آنها به تفکر انقلابی امام اثبات شده بود در معرض ترور و حذف فیزیکی قرار دهند و در برخی توفیق یافتند و در هاشمی و خامنه ای ناکام ماندند.
می دانید چرا؟
چون این نسل از یاران امام دغدغه مدیریت کشور و پیچیدگی­ های ناشی از آن را در حکومتی که بنام دین شکل گرفته بود می­ دانستند و خطرات را زودتر از بقیه احساس می­ کردند.و لذا دشمن درصدد حذف فیزیکی آنان برآمده بود تا نگاه انقلابی امام از پشتوانه های فکری و حمایتی لازم بی بهره شود.
یادم می­ آید وقتی برخی افراطی­ ها در سال ­های 79،80 شخصیت ممتاز آیت­ اله هاشمی را تخطئه و در معرض هجوم قرار داده بودند در همایش بزرگ کارگران گفتم کسانی که تخریب هاشمی رفسنجانی را هدف قرار داده­ اند ادامه همان تفکری هستند که شهید بهشتی را ترور شخصیت و سپس شهید ساختند.
امروز از آن نسل نامدار و دلسوخته جز یکی باقی نمانده است، هرچند که او را نیز هدف قرار دادند اما خداوند او را در حادثه هفتم تیر که به دنبال سوءقصدی دردناک از سوی کوردلان که منجر به جانبازی آن یار عزیز امام و انقلاب شد ذخیره کرد تا در میان شهدای هفت تیر نباشد و برای آینده انقلاب اسلامی باقی بماند.
خداوند بر عزتش افزون و عمرش را برای سامان­ بخشی نظام جمهوری اسلامی مستدام بدارد و روح بلند یار دیرین­ اش آیت­ اله هاشمی را در جوار شهیدان کربلا متنعم سازد و بر همه ما سینه بی­ کینه هاشمی را که مخزن اسرار انقلاب امام و رهبری بود الگوی بزرگ ­منشی و رأفت و رحمت قرار دهد و وفات و فقدان او را عبرتی برای نزدیک شدن دل های مومنان به هم قرار دهد.
(1) یکی از شعارهای مهم دهه شصت انقلابیون جوان(درود بر هاشمی و دو سید حسینی) که مراد بهشتی و حسینی خامنه ای بود.
---------------------------------------------------------------------------------------
* معاون سیاسی استانداری تهران

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده: *  
پست الکترونیک:
نظر:
ارسال یادداشت:
 
کد امنیتی
ارسال