کد خبر: 82431761 (5796280) | تاریخ خبر: 27/11/1395 | ساعت: 15:51|
نسخه چاپی | ارسال به دوستان

موجودیت سیاسی به هرقیمت؛ پاشنه آشیل انتخابات- مژگان حیدری*

انتخابات در هر کشوری مظهر و نمایه دموکراسی و حاکمیت خواست مردم در روند اجرایی و تصمیم سازی است و کیفیت و محصول آن با بلوع سیاسی لایه های اجتماعی، گروه های مرجع فکری و رفتار سیاسیون و فعالان مدنی در ارتباط تنگاتنگ است.

انتخابات آزاد و حداکثری؛ مولود سیاست ورزی آگاهانه، دستیابی به گفتمان سیاسی خردگرا و توسعه محور، حساسیت در قبال مولفه های حقوق سیاسی و مدنی و راهبردهای تقویت سرمایه های اجتماعی است و این مهم برای کشور ما که تجارب برگزاری انتخابات مختلف را دارد، نیازمند توجه ویژه است.
شمارش معکوس برای دو انتخابات مهم شوراهای اسلامی به عنوان پارلمان های محلی در شهر و روستا و ریاست جمهوری در کشور آغاز شده و این در شرایطی است که فضاسازی انتخابات آگاهانه و پرشور و راهبری موثر اجرایی و تبلیغی این رخداد مهم با هدف دستیابی به بهترین نتیجه ممکن در حدانتظار نیست.
با وجود اینکه کمتر از دو ماه تا آغاز رسمی انتخابات پیش روست، تحرک لازم در آرایش فکری جامعه، فرصت سازی درتعمیق عقلانیت سیاسی برای بهترین انتخاب از سوی رسانه ها، گروه های مرجع فکری و سیاسیون به چشم نمی خورد و می طلبد در فرصت اندک با جریان سازی هدفمند و آگاهانه زمینه ترغیب آرای خاکستری برای تصمیم گیری قاطع در پای صندوق های رای و تلاش برای حذف موج سواری احساسی در انتخابات رقم بخورد.
آنچه از این رهگذر حائز اهمیت ویژه است حفظ و تقویت منافع ملی نظام اسلامی و ارجحیت آن بر منفعت حزبی و گروهی است.
پختگی مهره های سیاسی و مدنی و اعتقاد و عمل آنان به عقلانیت و تقویت ارزش ها موضوع مهمی است که با رفتارهای تخریبی برخی گروه های منتقد فاصله زیادی دارد.
در نگاه تحلیلگران، جریان سازی مخرب علیه دولت نوعی خودزنی برای هیچ است که با معیارهای اصلی نظام جمهوری اسلامی و اخلاق مداری تعارض دارد.
انتخابات در سطوح انتخاب شونده و انتخاب کننده و روند اجرایی آن مولفه های متعددی دارد که برای حصول بهترین نتیجه، نیاز است تا فرهنگ ویرانگر سهم خواهی سیاسی به هر قیمت با هدف مشارکت جویی در موازنه قدرت از مناسبات سیاسی کشور حذف شود.
برچسب زنی، انگاره های ناموزون سیاسی به دولت و سیاه نمایی خدمات سال های اخیر در عرصه داخلی و خارجی در شرایطی توسط منتقدان دامن زده می شود که کشور، برای عبور از شرایط بحران زده اقتصادی و پیچ های سخت نیازمند آرامش، وحدت و همراهی است.
انتقاد سازنده و ارائه راهکار از نیازهای اصولی در هر نظام پویاست اما وقتی این مساله جامه غرض ورزی، خشونت و تخریب برتن می کند، دولت تنها قربانی این حملات نیست و کلیت نظام از تبعات سوء آن خسران می بیند.
در نگاه آسیب شناسانه از رفتار نقش آفرینان اردوگاه های سیاسی مطرح در قبال انتخابات، می توان گفت این عرصه در حوزه مشارکت جویی آگاهانه و آرای هدفمند کمتر ورود کرده و برنامه محوری و پیروی از رویه شفاف برای تقویت آرای هوشمند، سهم کمتری را در متینگ ها و سخنرانی های جنجالی با هدف منافع حزبی دارد.
آنچه که کشور در حوزه بالندگی سیاسی به آن محتاج است، گفتمان خردوز و رشد دهنده است که بتواند روحیه پرسشگری و انتخاب عقلانی را بسط دهد، گروه های سیاسی باید از پهن کردن تور تبلیغی مقطعی در انتخابات با شعارهای پرزرق و برق بپرهیزند و با فرصت سازی هدفمند در تمامی ایام سال برای ارتقاء آگاهی و لزوم مشارکت سیاسی مردم برنامه داشته باشند.
در انتخابات اخیر رای به لیست از سوی برخی گروه های سیاسی مطرح کلید خورده که رهاورد مبارکی است اما این مهم باید در پیوست خود پس از انتخاب نامزدها در مسندهای مهم با نظارت مستمر بر عملکرد، نقد منصفانه برنامه ها و پاسخگویی در قبال مشارکت جویان همراه شود و تنها با نهادینه شدن این فرهنگ می توان مطالبه گری سیاسی قانونمند را تجربه کرد.
ادبیات تخریبی در انتخابات امری نابخردانه و مردود است و حاشیه سازی کور و بی اخلاقی تنها باعث هدررفت سرمایه های فکری و انسانی می شود، دوران موج سواری سیاسی و منفعت طلبی از روزن احساسات به پایان رسیده و قاطبه مردم سیاست زدگی را از هر نحله فکری رد می کنند و خواهان فضای با نشاط مبتنی بر چند صدایی و تضارب افکار برای دستیابی به خواسته هایشان هستند.
--------------------------------------------------------------------------------------------
*دبیر حوزه خبر - ایرنا

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده: *  
پست الکترونیک:
نظر:
ارسال یادداشت:
 
کد امنیتی
ارسال