هدف ایرنا گسترش اطلاع رسانی است. لذا انتشار این مطلب به معنای تائید محتوای آن نیست

کد خبر: 82432743 (5841060) | تاریخ خبر: 28/11/1395 | ساعت: 12:39|
نسخه چاپی | ارسال به دوستان

ایران هاب ارتباطی منطقه می‌شود

تهران- ایرنا- روزنامه تعادل در گزارشی نوشت:بزرگراه ارتباطی ایران و اروپا، عنوان طرحی است که با اجرایی شدن آن، ایران به هاب ارتباطی منطقه تبدیل می‌شود.

در ادامه این گزارش می خوانیم:اوایل سال 2011، کنسرسیومی متشکل از چهار شرکت ارتباطاتی از چهار کشور، قرارداد ساخت و نگهداری از سامانه‌‌ کابلی جدیدی را امضا کرده و بدین‌ترتیب طرحی با نام «بزرگراه ارتباطی ایران و اروپا» (ب. ا. ا. ا) (Europe-Persia Express Gateway) (به اختصار EPEG) معرفی شد.

هم‌اکنون مسیر اصلی ارتباط شرق به غرب از کانون بحرانی و پرتراکم کانال سوئز و باب‌المندب عبور می‌کند. ظرفیت این مسیر 25ترابیت است و هنوز هیچ مسیر جایگزینی برای آن وجود ندارد. در این میان کنسرسیوم‌های بسیاری در دنیا در حال شکل‌گیری هستند تا مسیرهای رزرو و جایگزینی برای آن ایجاد کنند.

پروژه دروازه جدید انتقال ارتباطات ایران و اروپا از مسیر آلمان، روسیه، آذربایجان و ایران دنبال شده و از جنوب ایران به عمان و دریای آزاد راه پیدا کرده و می‌تواند نخستین مسیر جایگزین کانال سوئز باشد.

طبق مستندات منتشر شده، چشم‌انداز پروژه ترانزیت ایران و اروپا انتقال حدود 2. 3 ترابیت است و با اجرای کامل این پروژه راهی میانبر و ایمن و جایگزین برای کشورهای منطقه و اپراتورهای بزرگ بین‌المللی به وجود آمده و این پروژه ایران را به هاب ارتباطی منطقه تبدیل خواهد کرد.

بر این اساس قرار بر آن است که EPEG به برندی برای سامانه‌‌ فیبر نوری جدید تبدیل شود که اروپا را به خاورمیانه متصل کرده و به سایر نقاط «خلیج فارس» و نیز کشور «هند» گسترش یابد. این سامانه از فرانکفورت آغاز شده و پس از گذر از شرق اروپا، روسیه، آذربایجان، ایران و خلیج فارس در برکاء، عمان ختم می‌شود. اعضای تشکیل‌دهنده کنسرسیوم بزرگراه ارتباطی ایران-اروپا شامل «ودافون»، «روس‌تلکام»، «عمان‌تل»، «شرکت ارتباطات زیرساخت» (به نمایندگی از «وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران») بوده و از این خط به صورت کابلی و بی‌سیم بهره‌برداری می‌کنند.

بنا بر اخبار منتشرشده بیشترین سهم در این کنسرسیوم متعلق به ایران بوده و بالاترین مسافت مسیر پروژه توسط ایران عملیاتی شده است. طبق اطلاعات منتشر شده، این طرح ارتباطی می‌تواند با تاخیر 98میلی‌ثانیه بین دو سر این خط ارتباط را برقرار کند. بزرگراه ارتباطی ایران-اروپا در فاز اولیه، با انتقال 540 گیگابیت پهنای باند کارش را در پنجم خرداد 1392 آغاز کرد و اینگونه اعلام شد که در فازهای بعدی به ظرفیت 3.2 ترابیت و در نهایت به ظرفیت اسمی خود یعنی 6.4 ترابیت خواهد رسید.

بر اساس آمارهای ارائه شده تا خرداد ماه سال 1393 اینگونه اعلام شده بود که از طریق این پروژه ظرفیتی معادل 150 گیگابیت بر ثانیه از مسیر ایران و از طریق بزرگراه ارتباطی آسیا - اروپا منتقل می‌شود.

همچنین این بزرگراه ارتباطی درنهایت با قدرت انتقال 25TraB ترافیک مخابراتی، به عنوان جایگزین اصلی کابل‌های دریای مدیترانه، می‌تواند نقش مهمی در ترانزیت ترافیک مخابراتی اروپا آسیا داشته باشد. یک سال پس از افتتاح این طرح در سال 1393 وزیر ارتباطات از چهار برابر شدن حجم انتقال داده‌های کشورها از این طریق یاد کرد و گفت: با پیشرفت‌های صورت گرفته حجم مبادلات از طریق این راه ارتباطی تا چهار برابر افزایش خواهد داشت.

در همین راستا در مقطعی از زمان نمایندگان شرکت‌های ودافون، روس تلکوم، دلتاتلکوم و عمان تل همراه با محمود خسروی - معاون وزیر ارتباطات و مدیرعامل وقت شرکت ارتباطات زیرساخت - با همراهی برخی اعضای هیات‌مدیره و مدیران ارشد فنی این شرکت در دو روز جلسات فشرده، به کار پیگیری مراحل اجرای بزرگراه ارتباطی ایران اروپا پرداختند.

بدین‌ترتیب دهمین دوره جلسات کارشناسی و مدیریتی پروژه بزرگراه ارتباطی ایران اروپا (EPEG) به میزبانی ایران و توسط شرکت ارتباطات زیرساخت برگزار شد تا بدین‌ترتیب پیگیری روند اجرای این طرح با سرعت بیشتری دنبال شود.

علاوه بر تبدیل ایران به عنوان هاب ارتباطی منطقه، یکی از اصلی‌ترین دستاوردهای اجرای پروژه EPEG، درآمدزایی است که به واسطه ترانزیت ارتباط میان ایران و اروپا برای کشور محقق می‌شود.

از دیگر مزایای اجرای این پروژه می‌توان به اشتغال‌زایی در حوزه ارتباطات و پایداری بیش از پیش ارتباطات و کاهش هزینه‌ها درون کشور اشاره کرد.

تاکنون دو فاز از این پروژه با حضور روسای جمهوری دولت‌های دهم و یازدهم افتتاح شده و با اجرای کامل آن، پهنای باند اینترنت کشور نیز افزایش خواهد یافت.

*منبع: روزنامه تعادل، 1395.11.28
** گروه اطلاع رسانی**9368**1755** انتشاردهنده:پونه پورقاسمی

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده: *  
پست الکترونیک:
نظر:
ارسال یادداشت:
 
کد امنیتی
ارسال

 

گالری تصاویر

پربیننده ترین ها

جدیدترین مطالب سایت

موضوعات مرتبط