کد خبر: 82432768 (5841117) | تاریخ خبر: 28/11/1395 | ساعت: 12:54|
نسخه چاپی | ارسال به دوستان

معاون وزیر بهداشت:

ثبت100بیماری شایع درایران درحال اجراست

مشهد- ایرنا- معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: ثبت 100 بیماری مهم در کشور که 80 درصد بیماریهای شایع را تشکیل می دهند در حال اجراست.

به گزارش ایرنا، دکتر رضا ملک زاده روز پنجشنبه در حاشیه کنگره 'ثبت بیماریها و پیامدهای سلامت' در مشهد طی گفت و گو با خبرنگاران افزود: هم اکنون نظام ثبت 30 بیماری مهم در کشور کامل شده و ثبت 20 بیماری در حال انجام و مطالعات ثبت سایر بیماریها نیز در حال اقدام است.
وی اظهار کرد: هم اکنون نظام ثبت بیماریهای قلبی و عروقی، سکته های قلبی و مغزی، حوادث و سوانح، ضایعات نخاعی، ام.اس و بیماریهای مزمن التهابی روده کامل شده است.
وی گفت: نظام ثبت بیماریها یک زیر ساخت مهم بهداشتی و درمانی است که نقش بسزایی در انجام تحقیقات بالینی، مراقبت بیشتر از بیماریها، اطلاع رسانی کامل تر و آموزش بیماران دارد.
ملک زاده افزود: پیش از این نظام دقیق ثبت بیماری در ایران وجود نداشت و در سه سال گذشته تلاش های بسیار برای ثبت بیماریهای مختلف در کشور انجام شده است.
وی اظهار کرد: هم اکنون کشورهایی مانند سوئد و انگلستان بهترین نظام ثبت بیماریها را دارند و ما نیز به دنبال آن هستیم که یکی از موفق ترین نظام های ثبت بیماری را داشته باشیم.
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت گفت: بخش عظیمی از نظام ثبت بیماریها مربوط به بیماری سرطان است که هم اکنون در 10 استان بزرگ کشور از جمله تهران، خراسان رضوی و گلستان در حال انجام است.
وی افزود: تا اواسط سال آینده گزارش کامل از ثبت بیماری سرطان در کشور ارائه خواهد شد.
ملک زاده اظهار کرد: مبتنی نبودن ثبت بیماری سرطان بر اساس جمعیت یکی از مشکلات در نظام های قبلی ثبت سرطان بوده است.
کنگره 'ثبت بیماریها و پیامدهای سلامت' که 26 بهمن ماه به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد آغاز شده است امروز به کار خود پایان می دهد.
3027 / 6053 خبرنگار: مریم انجیدنی ** انتشار دهنده: محمد حسین علی مقدم

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده: *  
پست الکترونیک:
نظر:
ارسال یادداشت:
 
کد امنیتی
ارسال