هدف ایرنا گسترش اطلاع رسانی است. لذا انتشار این مطلب به معنای تائید محتوای آن نیست

کد خبر: 82432794 (5841111) | تاریخ خبر: 28/11/1395 | ساعت: 13:7|
نسخه چاپی | ارسال به دوستان

یار نهضت

تهران- ایرنا- روزنامه صمت در گزارشی به بررسی سخنان چهره‌های مطرح سیاسی و مذهبی درباره آیت الله هاشمی رفسنجانی پرداخت.

در ادامه این گزارش آمده است: چهل روز از رحلت جانسوز یار دیرین امام و رهبری گذشت. حضرت آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی یکی از تاثیرگذارترین شخصیت‌های نهضت انقلاب اسلامی مردم ایران در غروب دلگیر 19 دی 95 در حالی ناباورانه به دیدار معبود شتافت که یکی از روزهای تلخ همراه با بیم و امید نسبت به آینده کشور بر سپهر سیاسی کشور سایه انداخت.

بیم از نبود شخصیتی معتدل و معیار اعتدال. راهی که او از ابتدای انقلاب اسلامی تا امروز پیموده و یاران و شاگردانش راه او را ادامه می‌دهند.

**احمد مسجدجامعی
همه می‌دانیم که هیچ شخصیتی در جمهوری اسلامی به اندازه آقای هاشمی، خود را در معرض رای مردم قرار نداد و این موضوع حاکی از پایبندی او به مردمسالاری است، از همان طریق می‌شود فهمید که یکی از مشکلات هاشمی با رژیم پهلوی، رای مردم بوده است. ایشان چنانکه در خطبه یکی از نمازهای جمعه گفت، معتقد بود حاکم اسلامی نباید به زور و غلبه حکومت کند. این به معنای آن نیست که رای مردم لزوما تعیین‌کننده حق و حقیقت باشد ولی رضایت مردم برای حکومت شرط لازم است.

**محمدجواد ظریف
آقای هاشمی فردی بود که هم دید بسیار وسیع و بلندی داشت و هم روح بسیار بلند و بزرگی داشت. من بارها شاهد بودم که (بعضی‌هایش را شاهد بودم) آدم در صحبت با ایشان احساس می‌کرد در واقع ایشان همه چیز را برای پیشرفت کشور و انقلاب می‌خواهد و حاضر است همه فشارها را تحمل کند. در جنگ معلوم شد که آقای هاشمی برای حل مشکلات کشور تا چه حد حاضر بودند از خودگذشتگی نشان دهند. آقای هاشمی این آمادگی را داشتند که برای پیشبرد منافع ملی، اعتبار و حیثیت خودش را گرو بگذارد و شاید این بزرگترین درسی است که من از آقای هاشمی گرفتم.

**مجید انصاری
آقای هاشمی را ثابت‌قدم می‌بینیم. هاشمی را دو چهره نمی‌بینیم. هاشمی هر چه بود ظاهر و باطنش یکی بود؛ ظاهر و باطنی نورانی. کم هستند انسان‌هایی که اینگونه مورد لطف خدا و در معرض تربیت الهی قرار می‌گیرند و در طول تاریخ، آقای هاشمی را در هیچ جا متزلزل نمی‌بینید. نه در سربازخانه، نه در زندان نه در زیر شکنجه‌های طاقت فرسای پیش از انقلاب.

**محمدرضا باهنر
یادم هست در برخی اوقات در جبهه‌ها که موفق نمی‌شدیم و عملیات شکست می‌خورد، آیت‌الله هاشمی در خطبه‌های نماز آنچنان روحیه شادابی را به جامعه و توده مردم و رزمندگان تزریق می‌کرد که همه جان تازه می‌گرفتند. هر چیزی که تزریق می‌شد انرژی مثبت بود و خطبه‌های آیت‌الله هاشمی بسیار روحیه‌دهنده و تاثیرگذار در ایجاد شوق و شور و شهادت در جامعه بود. مسئله مهم‌تر اینکه ایشان 20 سال هم خطیب جمعه روزهای قدس بود و در آن سال‌ها که توفیق داشتم در خدمت ایشان باشم و خطبه‌ها را مطالعه می‌کردم، اغراق نیست که هر سال یک تحلیل جدید و نو از مسائل قدس و فلسطین و تحقیر رژیم صهیونیستی داشت.

**علی مطهری
محبوبیت آقای هاشمی، تا زمانی که ایشان مسئولیت داشت علل خودش را داشت و پس از آن و در زمانی که از سمت اجرایی کنار بود، علل دیگری داشت. برداشت من این است که از سال 84 و پس از ورود آقای احمدی‌نژاد به انتخابات ریاست‌جمهوری، آقای هاشمی نسبت به انقلاب احساس خطر کردند و با توجه به شناختی که از این گروه داشتند، نگران آینده کشور شدند. ورود آقای هاشمی به انتخابات 84 به خاطر همین نگرانی بود. بعضی‌ها تصور می‌کردند ایشان آدم قدرت‌طلبی است که می‌خواهد بعد از 8 سال دوباره رییس‌جمهور شود ولی این تفکر نادرست بود زیرا ایشان فقط به دلیل احساس خطر نسبت به آینده انقلاب وارد میدان شد.

**محمدرضا عارف
آیت‌الله هاشمی نگاه فراجناحی داشت و همواره سعی می‌کرد ارتباط خود را با جریانات داخلی نظام حفظ کند. آقای هاشمی یک چهره اعتدالی بود و نگاه بلندمدت به مسائل داشت و همه تلاشش این بود که جریان‌های سیاسی را به یکدیگر نزدیک کند. وارد کردن هجمه و مخالفت با کسی که فراجناحی عمل می‌کند، یک موضوع طبیعی است و جای تعجب هم ندارد و از هر دو طرف می‌خورد. آقای هاشمی با صبر و بردباری مثال زدنی‌شان این هجمه‌ها را تحمل می‌کرد و رفتاری که موجب وارد شدن ضرر و زیان به اصل انقلاب شود را هیچ‌گاه از خود بروز نمی‌داد.

**کمال خرازی
از آیت‌الله هاشمی همواره در تاریخ ایران به عنوان یک مدیر برجسته به نیکی یاد خواهد شد و نقشی که در دوران انقلاب و جنگ و سازندگی و پیش از انقلاب داشت، به طور طبیعی در یادها می‌ماند. شخصیت‌های برجسته‌ای که در دوران فعالیت خود نقش برجسته‌ای را ایفا می‌کنند، نام‌شان همواره ماندگار می‌شود. مثل امیرکبیر که در سازندگی ایران نقش بزرگی داشت. آقای هاشمی هم در واقع همان شخصیت را داشت و در تاریخ معاصر ما، تاثیرات عمیقی را بر جا گذاشت و نام او همواره خواهد ماند و جالب اینکه آقای هاشمی در شبی که امیرکبیر کشته شد، رحلت کرد و این خود یک اتفاق تاریخی جالب است.

**مهندس حسین محلوجی
در سال 1372 خدمت آقای هاشمی رسیدم. به ایشان گفتم می‌خواهیم فولادمبارکه را راه بیندازیم. اگر موافق هستید، پیشنهادی دارم. گفتند خیلی خوب است. پیشنهادتان چیست؟ گفتم شرطش این است که اعتبارات 2 سال را امسال اختصاص دهید. گفتند هیچ‌کس اعتقاد ندارد که می‌توانیم فولاد مبارکه را راه‌اندازی کنیم. یک به یک نام بردند که وزیران صنعتی و نمایندگان مجلس همگی می‌گویند نمی‌توانیم فولادمبارکه را راه‌اندازی کنیم. ایشان موضوع را به آقای مسعود روغنی‌زنجانی، رییس وقت سازمان برنامه و بودجه منتقل کردند که منابع مالی لازم تامین و فولاد مبارکه به موقع راه‌اندازی شد.

**سیدهادی خسروشاهی
یکی از کارهای ارزشمند آیت‌الله هاشمی در دوران اقامت در قم به موازات کارهای علمی و فرهنگی دیگر و نشر مکتب تشیع، ترجمه و نشر کتاب القضیه‌الفلسطینیه تالیف استاد اکرم زعیتر سیاستمدار و مورخ مبارز فلسطینی بود و همین ترجمه کتاب هم موجب آشنایی من با استاد زعیتر و همکاری فرهنگی با ایشان شد. یکی از ابعاد شخصیت آیت‌الله هاشمی که در حوادث دوران به عمد یا به سهو از آن غفلت شده بعد علمی ایشان است که حتی در محافل حوزوی هم توجه لازم به آن نشده است.

*منبع: روزنامه صمت، 1395.11.28
** گروه اطلاع رسانی**9368**1755** انتشاردهنده:پونه پورقاسمی

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده: *  
پست الکترونیک:
نظر:
ارسال یادداشت:
 
کد امنیتی
ارسال