کد خبر: 82433060 (5841512) | تاریخ خبر: 28/11/1395 | ساعت: 16:35|
نسخه چاپی | ارسال به دوستان

انصاری:

حوزه نمی تواند از سیاست جدا باشد/هاشمی تا روز آخر از رییس جمهوری حمایت کرد

تهران-ایرنا- معاون حقوقی رییس جمهوری با تاکید بر این که حوزه نمی تواند از سیاست جدا باشد، گفت: روحانیت نباید به سال‌ های قبل از مبارزه بازگردد، راه امام خمینی (ره ) و آیت الله هاشمی رفسنجانی راه حوزه را مشخص می‌کند.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، حجت الاسلام و المسلمین مجید انصاری عصر پنج شنبه در مراسم چهلمین روز درگذشت رییس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام در حرم مطهر امام خمینی (ره) افزود: بی‌تردید آیت الله هاشمی رفسنجانی از نادر مردانی بود که خدا به او توفیق داد تا با هوش سرشار، روح بلند و اراده پولادین و اراده به نفس کم ‌نظیر در مسیر امام خمینی (ره) قرار گیرد.
معاون رییس جمهوری ادامه داد: حوزه نمی تواند از سیاست جدا باشد، روحانیت نباید به سال‌ های قبل از مبارزه بازگردد، اگر حوزه می‌ خواهد انقلابی بماند باید مقابل اندیشه امام راحل و آیت الله هاشمی رفسنجانی زانو بزند، راه امام و هاشمی راه حوزه را مشخص می‌کند.
انصاری یادآور شد: او هرچه کسب کرد از این کانون نور بود، او بوستانی بود که در مکتب امام از سال ۳۸ رشد و پرورش یافت و با عشق و مدیریت امام ره به قهرمان ملی و به یک روحانی در طراز مردان تاریخ‌ ساز تبدیل شد.
وی با بیان این که آیت الله هاشمی از ابتدا مهم ترین سرمایه توفیق و پیروزی را با خود داشت و آن اخلاص بود، افزود: اقدامات بیرونی ما زمانی ماندگار می‌ شود که از مغز و محتوای اخلاص برخودار باشد، هرچقدر این جوهره بیشتر باشد ماندگارتر می‌ شود.
وی یادآور شد: اگر امام، امام شد و سخن او دشمن را به هراس می ‌افکند و حرفش مردم را به خروش در می‌آورد در برابر استبداد و شاه و در مقابله با صدامیان، به این دلیل است که بن مایه حرکت او اخلاص بود.
وی خاطرنشان کرد: آیت الله هاشمی رفسنجانی را باید درخت پرثمری بدانیم که در بوستان تربیتی امام خمینی (ره) رشد کرد و پرورش یافت و از زلال اندیشه ها و عشق و مدیریت امام راحل به قهرمان ملی و تاریخ و یک روحانی در تراز مردان بزرگ و تاریخ ساز تبدیل شد.
معاون حقوقی رییس جمهوری همچنین گفت: 40 روز است که ایران اسلامی و مردم باوفا و رشید این مرز و بوم در عزای یکی از مجاهدان نستوه و استوانه های انقلاب اسلامی و یاران حضرت امام خمینی (ره) و رهبر معظم انقلاب به سوگ نشستند.
انصاری ادامه داد: در این 40 روز در سراسر کشور بعد از تشییع کم نظیر و تاریخی پیکر آن عالم وارسته مجالس عزاداری و بزرگداشت برگزار شده و امروز به مناسبت اربعین رحلت آن مرد بزرگ این مراسم در کنار تربت پاک امام راحل و مرقد آن مجاهد بزرگوار برگزار شد.
معاون رییس جمهوری اظهارداشت: برپایی این مجالس به نشانه ابراز ادب و سپاس از زحمات مردی است که همه عمر خود را وقف مردم، اسلام و ایران کرد کار پسندیده است.
انصاری افزود: مراسم بزرگداشت برای آیت الله هاشمی رفسنجانی بازخوانی تاریخ انقلاب است که برای آرمان های انقلاب مردانی چون هاشمی بیش از 60 سال عمر سیاسی، اقتصادی و علمی و مدیریتی خود را صرف کردند.
وی ادامه داد: آیت الله هاشمی رفسنجانی از میان ما رفته است اما صحیفه و منظومه او در عرصه های مختلف برای آیندگان و کسانی که می خواهند انقلابی در تراز انقلابی بودن امام تا آخر بایستند و همه مدیرانی که می خواهد کشور را بسازند درس های فراوانی دارد.
معاون حقوقی رییس جمهوری خاطرنشان کرد: در این 40 روز در تریبون ها و رسانه ها و سخنرانی ها زوایایی از اقدامات این مرد بزرگ بازگو شده است و این آغاز راه برای معرفی ایشان و معرفی انقلاب اسلامی است.
انصاری به الگوهای قرآن کریم برای جامعه بشری اشاره کرد و گفت:اگر امروز از هاشمی و هاشمی‌ ها تجلیل می شود و از امام راحل سخن به میان می‌آید و از شهدا می گوییم به دلیل مسیر حیاتی است که به ما نشان دادند.
معاون رییس جمهوری یادآور شد: در زندگی هاشمی خودبینی و خودبزرگ ‌بینی و تکبر نبود و خود را نمی‌ دید و برای خدا می‌ گفت و برای خدا مبارزه می‌ کرد.
انصاری افزود: آیت الله هاشمی نه با طعنه‌ های سال‌ های تبعید دل ‌گیر می ‌شد و نه وقتی در قدرت بود از این قدرت خوشایند می‌ شد.
وی ادامه داد: هاشمی نه در وقتی که در قدرت بود خود را می‌ باخت و نه وقتی در تیررس کینه‌ ها و دشمنی‌ ها بود از اعتدال خارج می ‌شد.

** آقای هاشمی تا روز آخر از دولت به عنوان منتخب مردم حمایت کرد
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام یادآور شد: آقای هاشمی تا روز آخر از دولت یازدهم به عنوان منتخب مردم و از شخص رییس جمهوری حمایت کردند، گاهی ایشان به آقای روحانی می گفتند آقای روحانی تو چقدر صبور هستی، من طاقتم تاب شده است.شما چگونه در برابر این همه تخریب ها، دشمنی ها و کارشکنی ها نبریده اید؟
انصاری افزود: جواب آقای روحانی این بود که با لبخندی از کنار این سوال می گذشتند.
وی ادامه داد: دشمنان می خواهند امید کشور را ناامید و خدمات را کم رنگ جلوه دهند و سیاه نمایی کنند.
معاون رییس جمهوری گفت: دشمنان می خواهند مردم را از حضور در صحنه مایوس کنند اما مردم در در تشییع پیکر آیت الله هاشمی وفاداری خود، در تشییع شهدای آتش نشان قدرشناسی خود و در راهپیمایی 22 بهمن زنده و امیدوار بودن و نشاط خود را به نمایش گذاشتند.
انصاری افزود: آنها به کاخ سفید و آقای ترامپ می گویند شما به رفع مسایل و مشکلات خود بپردازید و در کار ملت ایران دخالت نکنید.
وی ادامه داد: ملت ایران به دلسوزی های شما نیازی ندارند، این ملت خود از پس مشکلات خود بر می آیند.
معاون رییس جمهوری همچنین گفت: شما اگر راست می گویید دلسوز ملت ایران هستید تحریم های ظالمانه را بردارید و به ملت رشید ایران اهانت نکنید و شهروندان ما را ممنوع ورود به خاک کشورتان نکنید.
انصاری افزود: همچنین به رییس دولت تروریستی اسرائیل پناه ندهید، قتل عام نکنید حمایت از مردم یمن پیشکش، دخالت در کار مردم ما نکنید.
وی ادامه داد: مردم ایران 38 سال است به رغم توطئه های شما روی پای خود ایستاده اند، البته ما صلح طلب هستیم اهل جدال و جنگ با دنیا نیستیم و آرامش و رفاه را برای همه می خواهیم.
معاون رییس جمهوری همچنین گفت: سیاست رییس جمهوری و دستگاه دیپلماسی ایران در همین راستا است، بیش از این آبروی خود را در پیشگاه ملت ایران بر باد ندهید.

**هاشمی برای استقرار نظام جمهوری اسلامی ایران از این زندان به آن زندان رفت
انصاری یادآور شد: آیت الله هاشمی را در سال 37 در دوران جوانی به دلیل اعتراض به اقدامات رژیم او را دستگیر می کنند و برخلاف سنتی که طلبه ‌ها معاف از سربازی بودند او را به سربازی می‌ برند که از سال های۳۷ و ۳۸ از فرصت بلافاصله استفاده می‌ کند و کتاب سرگذشت فلسطین را ترجمه می‌ کند.
وی افزود: همچنین در دوران حضور در قم به عنوان یک طلبه با پشتکار در محضر اساتید بزرگی چون امام خمینی (ره) درس می ‌خواند و وقتی امام نهضت را آغاز می‌ کند خود را ملزم به حضور در نهضت می ‌کند.
وی ادامه داد: هاشمی رفسنجانی از سال ۴۱ به بعد در هجرت مداوم بین زندان و بیرون و میدان جهاد و سلول ‌های مخوف انفرادی و بین تلاش جهت راه ‌اندازی مکتب تشیع و مدرسه رفاه و موسسات اقتصادی به نفع دین و هماهنگ کردن انقلابی‌ ها با کانون امام و تحمل شکنجه‌ های مخوف بود.
معاون رییس جمهوری گفت: اگر از سلول‌ های کمیته مشترک ضد خرابکاری و موزه قصر سوال شود هاشمی را چگونه یافتید می ‌گویند آهنی گداخته، کوهی بزرگ و مردی استوار یافتیم که هیج ‌گاه لب به شکایت باز نکرد.
انصاری افزود: هاشمی برای استقرار نظام جمهوری اسلامی ایران از این زندان به آن زندان و از این سلول به آن سلول رفت.

** همسر آیت الله هاشمی یک قهرمان است
وی ادامه داد: همسر آیت الله هاشمی یک قهرمان است که نقش او مانند نقش همسر امام خمینی (ره) نادیده گرفته شد، او در نبود آیت الله هاشمی بار زندگی را بر دوش می‌کشید و در روزهای سخت به هاشمی آرامش می داد تا به مبارزه ادامه دهد.
معاون رییس جمهوری خاطرنشان کرد: هنگامی که نهادهای نهضت شکل می ‌گیرد هاشمی اولین کسی است که مورد اعتماد امام بود، او هسته مرکزی نظام می شود، اعضای مهم شورای انقلاب گردهم می ‌آیند و هسته مرکزی نظام را شکل می ‌دهند.
انصاری با بیان این که هاشمی پس از پیروزی انقلاب بی‌ قرار و پر خروش‌تر بود، یادآور شد: مجلس تاسیس می ‌شود و او موسس قوه مقننه می‌ شود و بنیان ‌هایی را پایه می‌ گذارد که تا به امروز وجود دارد.
وی ادامه داد: رییس مجلس اول می‌ شود که هنوز افراد می‌ گویند ای کاش مجلسی مانند مجلس اول داشتیم.
معاون رییس جمهوری خاطرنشان کرد: هاشمی در آن دوران ‌های پر خطر در زمان خیانت منافقین و حمله صدامیان تا چهارشنبه های هر هفته مجلس را اداره می ‌کرد و بر کمیسیون ‌ها نظارت داشت و عصر چهارشنبه ها راهی جبهه ‌ها می ‌شد و از این سنگر به آن سنگر، برای رفع اختلاف رفع نیازها و هماهنگی ارتش و سپاه می ‌رفت.

** هاشمی آبرویش را برای پایان جنگ به میان آورد
انصاری افزود: ای کاش فرصتی فراهم می ‌شد تا خدمات و اقدامات هاشمی در زمان جنگ بیان و تشریح شود و همراه ایشان آقای روحانی آن خدمات را تبیین می ‌کردند.
وی ادامه داد: هاشمی از هیچ نمی‌ هراسید، وقتی همگان ناامید بودند هاشمی کانون امید و مبارزه برای رزمندگان بود و خدمات او در زمان جنگ بیش از آن است که بیان شود.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام همچنین گفت: گذشتن از جان سخت است ولی سخت‌ تر از آن گذشتن از آبرو است که هاشمی آبرویش را برای پایان جنگ به میان آورد و زخم زبان برای تداوم انقلاب را تحمل کرد.
انصاری افزود: وقتی هاشمی رییس‌ جمهوری شد ویژگی مدیریتی او بی نظیر بود، مردی با سعه صدر و مطالعه گسترده بود به طوری که در جلسات کارشناسی متخصصان از سواد او تعجب می ‌کردند.
وی ادامه داد: از ویژگی ‌های مدیریتی هاشمی این بود که ساعت‌ ها برای آینده کشور و توسعه کشور و برون رفت از تحریم فکر می‌ کرد، اهل گوش کردن بود، امام خمینی (ره) هم اینگونه بود و ساعت ‌ها آرام می‌ نشستند و سخن مدیران را گوش می‌ کردند.
معاون رییس جمهوری گفت: ۱۶ سال تا روز رحلت آیت الله هاشمی در مجمع تشخیص مصلحت نظام در خدمت ایشان بودم، همه اعضای مجمع اذعان دارند که وی آن قدر حوصله داشت که حوصله بقیه اعضا سر می رفت تا کسی حرفی داشت اجازه می ‌داد، حرف بزند.
انصاری ادامه داد: محال بود صحبت کسی را قطع کند حتی در دیدار با مردم عادی سوال می ‌کرد و از پاسخ آن‌ها استفاده می‌کرد و آنگاه که زبان به سخن باز می‌ کرد همه مجذوب می ‌شدند و احساس می‌ کردند حرف دل آنها را می‌ زند.

**به مدیران و فرزندان شایسته اعتماد کرد
معاون رییس جمهوری همچنین به خطبه های نماز جمعه آیت الله هاشمی اشاره کرد و گفت: تحلیل‌ های او در نماز جمعه درباره اسراییل عمیق ‌ترین تحلیل‌ ها درباره رژیم صهیونیستی بود.
انصاری افزود: در دفاع مقدس خطبه ‌های او کار چند لشگر را برای نیرو بخشی به رزمنده ها انجام می ‌داد. خطبه‌ های هاشمی حکم آب حیات را داشت.
معاون رییس جمهوری به تالیف های آیت الله هاشمی اشاره کرد و ادامه داد: موجب شرمساری است که نتوانسته‌ایم تالیفاتی در این سطح داشته باشیم، زیر شکنجه نوشتن تفسیر راهنما هنر مردان خداست و از روحی قوی حکایت می‌ کند.
انصاری افزود: هاشمی زمانی که احساس نیاز کرد دانشگاه تاسیس می‌ کند زمانی که ترافیک تهران او را به فکر می ‌اندازد آغاز به ساخت مترو می ‌کند که اگر نبود امروز تهران یک پارکینگ ساکن بود.
وی ادامه داد: آقای هاشمی پس از پایان جنگ آستین همت را بالا می ‌زند و به مدیران و فرزندان شایسته اعتماد می‌ کند و مدیران را به صحنه می ‌آورد و ایران ویران شده از موشک و بمب و خوزستان ویران شده و ایلام در هم کوبیده شده را از خاک بر می‌ دارد، اسکله‌ ها و نیروگاه‌ ها را می‌ سازد و گمرک و جاده می ‌سازد.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام یادآور شد: مفتخر هستیم که امروز ایران در بسیاری زمینه ‌ها در رتبه های اول جهان است که بنیانگذار بسیاری از کارها آیت ‌الله هاشمی است.
انصاری تاکید کرد: وزیر نفت در حلسه روز گذشته هیات دولت می‌ گفت وقتی همراه آیت الله هاشمی برای افتتاح یک طرح می رفتیم اشک شوق از چشم او جاری می‌شد، او عاشق ایران بود و مردم و ایرانی آباد و مردمی سر زنده و اهل نشاط را می‌ خواست.
انصاری افزود: هاشمی می ‌گفت با عدالت توزیعی نمی ‌شود فقر را از بین برد و مردم را با کمک‌ های مستقیم نمی‌توان به شرافت رساند و در کنار کمک‌ های امدادی باید ایران ساخته شود.
وی ادامه داد: آیت الله هاشمی رفسنجانی معتقد بود در کنار رسیدگی به مردم باید ایران ساخته شود، تولید رونق پیدا کند و ایرانی باید با زحمت و حاصل دست رنجش زندگی کند و برهمین اساس فکرش را به کار انداخت تا با کشورهای خاورمیانه و دنیا ارتباط برقرار کند.
معاون رییس جمهوری افزود: اگر بگویم چه زحماتی کشید تا با عربستان رابطه برقرار کند و درهای بسته قبرستان بقیع را به روی ایرانی باز کند، اغراق نکردم. در دوران جنگ فکرش را به کار انداخت و ساختن موشک، تسلیحات هسته‌ ای، آبادانی، صنعت و آبخیزداری را به وجود آورد.
انصاری ادامه داد: نقش هاشمی رفسنجانی بعد از رحلت امام در تعیین رهبری هم‌ سنگ همه نگاه‌ هایی است که باید وجود داشته باشد.
وی تصریح کرد: آیت الله هاشمی رفسنجانی ، مرحوم سید احمد خمینی و آیت الله موسوی اردبیلی کشور را از بحران نجات دادند، هاشمی 27 سال پای رهبری ایستاد، او مشاور رهبری در مجلس خبرگان و مجمع تشخیص مصلحت نظام بود و نقش بسزایی در صیانت از حق و آرای مردم، داشت، صبر هاشمی بی نظیر است که برخواسته از ایمان امید بود.
معاون حقوقی رییس جمهوری ادامه داد: دوستان او می‌ گفتند این همه تخریب و فشار شما را از مسیر دل‌ خسته نمی‌ کند، او می‌ گفت عزیزان این قلب جای خداوند متعال و اولیای الهی است، کینه کسی را به دل نگیرید. اگر کسی شما را اذیت کرد، حلال کنید. هاشمی بزرگ می‌ بخشد و حلال می ‌کند اما آثار تخریب در اعتقاد جوانان می‌ماند.
وی افزود: چه بسیار کسانی که نمی ‌دانند هاشمی کیست و این همان اثری را می‌ گذارد که درباره شهید بهشتی داشت. نباید ابزار تخریب توسعه پیدا کند.
سیام*9254**1336 خبرنگار: سجاد خسروانیان** انتشار: مهرنوش خانزائی

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده: *  
پست الکترونیک:
نظر:
ارسال یادداشت:
 
کد امنیتی
ارسال