کد خبر: 82433709 (5841805) | تاریخ خبر: 29/11/1395 | ساعت: 12:55|
نسخه چاپی | ارسال به دوستان

جنگ یمن؛ از حمله به صنعاء تا موشک باران ریاض

تهران- ایرنا- حمله به یمن به سردمداری عربستان سرآغاز گرفتاری های پرشمار برای حاکمان ریاض بود. پایگاه تحلیلی- خبری «النشره» لبنان در تازه ترین گزارش خود به چالش های نظام عربستان پرداخت و پیامدهای حمله به یمن را برای سردمداران این کشور دشوار دانست.

به گزارش گروه پژوهش و تحلیل خبری ایرنا، النشره، به قلم «نسیب حطیط» آورده است: دو سال از جنگ ائتلاف حمله به یمن به سردمداری عربستان سپری می شود. در این جنگ کشورهای عربی، رژیم صهیونیستی و آمریکا حضور داشتند و سازمان ملل هم به طور مشکوکی سکوت کرد. اما مردم یمن در برابر قطعه قطعه شدن فرزندان خود و ویران شدن زیر ساخت ها و آثار تاریخی صبر و پایداری کردند.
طی این مدت شیخ «یوسف القرضاوی» رییس اتحادیه جهانی علمای مسلمان و دیگر مفتی های وهابیت برای حمایت و پشتیبانی از مردم یمن هیچ حرکتی نکردند. این در حالی است آنان برای پشتیبانی از بت های بودا در افغانستان وارد عمل شدند.
مردم قهرمان یمن این گفتمان عربستان را که ادعا می کرد یمن طی 2 یا 3 هفته سقوط خواهد کرد، در هم شکستند. به جای اینکه یمن شکست خورد ، سقوط کند ائتلاف حمله به یمن از هم فروپاشید و رهبران آن شکست خوردند و چهره واقعی همه نهادهای سازمان ملل، اتحادیه عرب و سازمان همکاری اسلامی آشکار شد.
یمن پیش از انقلاب مردم در کنترل عربستان بود. ریاض این کشور را به حیات خلوت خود تبدیل و سرزمین های این کشور را غصب کرده بود. ریاض خود را آقا بالا سر مردم یمن می پنداشت و به مردم یمن به عنوان بردگانی عقب مانده می نگریست.
عربستان گمان می کرد که حمله به یمن به منزله تفریح در کوه های یمن و شهرهای تاریخی این کشور است که می تواند با این حمله خود را به عنوان کشوری قدرتمند در منطقه معرفی کند که قلمرو آن از دریای عرب تا خلیج فارس گسترده خواهد شد.
ریاض فکر می کرد می تواند امت اسلام را پس از پیروزی تکفیری های القاعده و داعش در سوریه و عراق زیر کنترل خود در آورد و مذهب وهابیت را به عنوان مذهب رسمی معرفی و شیعیان و زیدیه و دیگر فرقه های اسلامی را تکفیر کند.
اما اکنون این سوال مطرح می شود که پس از دو سال جنگ علیه یمن، عربستان چه دستاوردی داشته است؟
1: نخستین دستاورد عربستان شکست معنوی و غرور این کشور بود. عربستان در عرصه نظامی با شکست روبرو شد. با منفجر کردن ناو جنگی عربستان به دست نیروهای یمن، اسطوره بودن قرار دادهای تسلیحاتی عربستان به اثبات رسید. شکست عربستان لیاقت و پایداری مردم یمن را به اثبات رساند.
2: دوم اینکه به جای پیشروی نیروهای عربستان در یمن، اکنون این نیروهای ارتش و کمتیه های مردمی یمن هستند که در خاک عربستان پیشروی می کنند.
3: در نتیجه هزینه هنگفت عربستان در جنگ علیه یمن، اکنون در داخل عربستان بحران و زلزله اقتصادی رخ داده است. بهای سوخت افزایش یافت. پروژه های عمرانی بزرگ به حالت تعلیق در آمده است.
4: عربستان در نتیجه حمله به یمن در داخل و خارج بدهکار است. ذخایر مالی این کشور از بین رفته و هزاران تن از کارگران پاکستانی و دیگر کشورها از این کشور اخراج شده اند.
سوال دیگری که مطرح می شود این است که مردم یمن در این جنگ چه دستاوردی داشتند؟ برخی می گویند که یمن در این جنگ زیان های سختی دید که قابل جبران نیست. این جنگ یمن را به دهه 60 قرن گذشته برگرداند و زیربناهای این کشور ویران و ده ها هزار تن از مردم این کشور شهید، زخمی و بی بضاعت شدند. این سخن درست است.
به دلیل حمله های وحشیانه عربستان مردم یمن زیان های بسیاری دیدند. اما پاسخ این است که مردم یمن قربانی حمله هستند. آنان آغازگر جنگ نبودند. اما آنان از میهن و استقلال خود دفاع کردند. آنان در نتیجه پایداری خود سبب شدند که عربستان نتواند از کشورشان به عنوان حیات خلوت استفاده کند. آنان اکنون به مرحله ای رسیده اند که می توانند در تعیین سرنوشت عربستان و دیگر کشورهای همسایه نقش آفرینی کنند. آنان اکنون به طور مستقل تصمیم می گیرند و حاکمیت یمن یکپارچه را آن خود کرده اند.
جنگ در حالی آغاز شد که جنگنده های عربستان صنعا و دیگر شهرهای عربستان را بمباران کردند. اما اکنون دو سال پس از حمله، این موشک های یمن است که به ریاض می رسند. تفاوت در اینجاست که عربستان در حمله های خود غیرنظامیان یمن را هدف قرار می داد و موشک های یمن پایگاه های نظامی عربستان را هدف قرار می دهند.
مردم یمن به اصول، ارزش های اسلامی و قوانین جنگ پایبند هستند. این در حالی است که عربستان و همپمیانان آن به این قوانین و ارزش ها پایبند نبوده و نیستند. عربستان سعودی با تشویق و تحریک آمریکا و رژیم صهیونیستی تلاش کرد تنگنه باب المندب و دریای سرخ را به کنترل خود آورد تا این به وسیله رژیم صهیونیستی دریای سرخ را در کنترل خود داشته باشد و مصر را در محاصره قرار دهد و کانال سوئز و محور تجارت جهانی را به کنترل خود در آورد.
اما مردم یمن توانستند قدرت خود را به اثبات برسانند و این محور را به کنترل خود در آورند. اکنون تنگه های باب المندب و هرمز در دست محور مقاومت است و تنگه بسفر و جبل الطارق در دست محور آمریکایی است. پیروزی یمنی ها در تنگه باب المندب موازنه در قدرت بازدارندگی را به وجود آورد و آنان خطوط انتقال نفت را در چارپوب تنش میان دو محور در کنترل خود در آورند و این مساله ای است که آینده خاندان حاکم در عربستان را تهدید می کند. یمن پس از حمله به این کشور به یکی از پایه های محور مقاومت تبدیل شد ودژ محکمی برای امت اسلامی است.
**پژوهشم**9278**1601**خبرنگار : اصغر یوسفی ** انتشاردهنده : شهناز حسنی

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده: *  
پست الکترونیک:
نظر:
ارسال یادداشت:
 
کد امنیتی
ارسال