کد خبر: 82433950 (5842667) | تاریخ خبر: 29/11/1395 | ساعت: 15:49|
نسخه چاپی | ارسال به دوستان

نماینده مجلس:

طرح نظام سلامت عمل به قانون اساسی را تحقق بخشید

سنندج- ایرنا- نماینده مردم سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس شورای اسلامی گفت: با اتکا به قانون اساسی برخی از خدمات نظام به مردم از جمله آموزش و بهداشت رایگان تحقق یافت.

سید احسن علوی روز جمعه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا افزود: امکان هزینه سرسام‌آور و سنگین بخش درمان توسط قشر عظیمی از مردم نیست و طرح تحول نظام سلامت در مجموع بر اساس اتکا به قانون اساسی مبنی بر بهداشت و آموزش رایگان در کشور اجرا شده تا بخش عمده ای از بهداشت به صورت رایگان انجام شود.
به گفته وی، تجربه نشان داد علی رغم یارانه ای که دولت به مردم پرداخت کرده است و در کنار آن توانسته در بخش های مختلف از جمله طرح تحول سلامت، کمک اساسی به اقشار آسیب پذیر را انجام و تلاش بسزایی در کاهش هزینه های درمان داشته باشد.
نماینده مردم سنندج، دیواندره و کامیاران ادامه داد: تجهیز بیمارستان ها از دیگر خدمات دولت برای ارتقای سطح سرانه درمان استان ها در طرح تحول سلامت است برای مثال بیمارستان کوثر سنندج با 500 تخت می تواند یک الگو در خاورمیانه باشد.
علوی افزود: علاوه بر این، تجهیزات دیگری برای برخی از بیمارستان های دیگر از جمله بعثت و توحید سنندج، بیمارستان شهرستان های کامیاران و دیواندره نیز با اعتبار160 میلیارد ریال جذب شده است.
به گفته وی، با استفاده از این تجهیزات بخش های مختلف بیمارستان ها از جمله زنان و زایمان، دیالیز و رادیوگرافی نیز توسعه پیدا کرده و بدون شک مانند این اقدام ها در دیگر نقاط کشور برای تامین زیر ساخت های بیمارستانی انجام شده است.
وی اجرای طرح پزشک خانواده و بکارگیری پزشکان بومی در منطقه را از دیگر مزیت های این طرح عنوان کرد و افزود: طرح تحول سلامت، توان بخش درمانی و بهداشت کشور را برای خدمت به جامعه افزایش داده است.
علوی با بیان اینکه هزینه های سنگین این طرح با توجه به کمبود اعتبارات دولتی از چالش های این طرح است افزود: در مجموع معدل گیری، طرح تحول نظام سلامت حرکت خوبی برای کسب موفقیت و افتخار برای جمهوری اسلامی در منطقه است.
طرح تحول نظام سلامت از اردیبهشت سال 93 در کشور اجرایی شد و تا کنون این طرح در چهار فاز درمان، بهداشت، اصلاح تعرفه های پزشکی و اصلام نظاح آموزش پزشکی اجرا شده است.
کاهش فرانشیز (سهم مردم از هزینه های بیمارستانی) که پس از آن مردم شهری فقط 6 درصد و مردم روستایی سه درصد هزینه های بستری در بیمارستان های دولتی را پرداخت می کنند و زیر پوشش قرار گرفتن 10 میلیون ایرانی فاقد هرگونه بیمه درمانی، از جمله کارهای انجام شده در این طرح است.
3034/1904
** خبرنگار: حسن حسین زاده/**انتشار دهنده: مسعود احمدی

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده: *  
پست الکترونیک:
نظر:
ارسال یادداشت:
 
کد امنیتی
ارسال