کد خبر: 82433989 (5842679) | تاریخ خبر: 29/11/1395 | ساعت: 16:22|
نسخه چاپی | ارسال به دوستان

آمریکا برای کنترل کره شمالی از چین کمک خواست

تهران - ایرنا - 'رکس تیلرسون' وزیر خارجه دولت آمریکا امروز (جمعه) در دیدار با همتای چینی خود از پکن درخواست کرد که در کنترل کره شمالی به واشنگتن کمک کند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، تیلرسون که وزیر خارجه دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری جدید آمریکا است ،در نخستین دیدار خود با 'وانگ یی' از پکن درخواست کرد تا در کنترل کردن فعالیت های کره شمالی با واشنگتن همکاری کند.
این درخواست در حالی صورت می گیرد که سلسله آزمایش های موشکی و هسته ای پیونگ یانگ موجب نگرانی آمریکا شده است.
به گفته 'مارک تونر' سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، در این دیدار که در حاشیه نشست گروه 20 برگزار شد، تیلرسون همچنین بر افزایش تهدید 'برنامه های هسته ای و موشکی کره شمالی' تاکید کرد و از چین خواست تا 'با همه ابزارهای موجود رفتارهای بی ثبات کننده کره شمالی را تعدیل کند.'
تونر اضافه کرد: تیلرسون و وانگ همچنین به تماس اخیر میان سران دو کشور اشاره و درباره تلاش برای پیشبرد همکاری دوجانبه ضمن پرداختن به اختلاف نظرها به شیوه ای سازنده بحث و گفت و گو کردند.
چین مهم ترین متحد کره شمالی است و تاکنون تمایل چندانی برای اعمال فشار بر پیونگ یانگ نشان نداده است.
همچنین خبرگزاری فرانسه نوشت: کره شمالی گام های بلندی را در زمینه برنامه موشکی و سلاح های هسته ای برداشته است، تا آنجا که حتی ممکن است به توانمندی ای دست یابد که بتواند خاک آمریکا را هدف قرار دهد.
واشنگتن تاکنون هدایت تلاش های بین المللی برای بازداشتن پیونگ یانگ از ادامه این مسیر را بر عهده داشته و برای رسیدن به این هدف تحریم هایی نیز علیه کره شمالی اعمال کرده اما تاکنون نتیجه ای به همراه نداشته است.
روز پنجشنبه تیلرسون وعده داد که واشنگتن از کل زرادخانه اش، از جمله سلاح های هسته ای، برای دفاع از ژاپن و کره جنوبی در مقابل کره شمالی استفاده خواهد کرد.
کره شمالی یکشنبه گذشته بار دیگر آزمایش موشکی بالستیک انجام داد.
تصمیم اخیر واشنگتن برای استقرار سامانه پیچیده ضد موشکی تاد در کره جنوبی خشم چین را برانگیخت. پکن این حرکت را به عنوان تهدیدی علیه امنیت خود تلقی و محکوم کرد.
به گفته تونر، تیلرسون و همتای چینی اش درباره ضرورت توسعه همکاری های تجاری و سرمایه گذاری نیز گفت و گو کردند.
ترامپ در دوران کارزار انتخاباتی اش همواره از چین به عنوان دزد شغل های آمریکاییان و رفتار غیرمنصفانه در تجارت با واشنگتن انتقاد کرده بود. وی وعده داده است که این رویه را به هر طریق ممکن معکوس کند.
از دیگر اختلافات میان چین و آمریکا مساله دریای چین جنوبی است که شماری از اعضای کابینه ترامپ، از جمله تیلرسون به پکن هشدار داده اند که آمریکا در صورت لزوم برای حفظ حقوق دریانوردی بین المللی وارد عمل خواهد شد.
نشست نمایندگان کشورهای عضو صنعتی موسوم به گروه 20 که روز پنجشنبه در بن آلمان آغاز به کار کرد، امروز نیز ادامه دارد.
خاورم**9156 ** شبس 1574 ** مترجم: مهدخت پازوکی ** انتشار دهنده: محسن تهوری

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده: *  
پست الکترونیک:
نظر:
ارسال یادداشت:
 
کد امنیتی
ارسال