کد خبر: 82434042 (5842055) | تاریخ خبر: 29/11/1395 | ساعت: 17:14|
نسخه چاپی | ارسال به دوستان

تاریخ شناس آمریکایی: جهان در حال حرکت به سمت یک جنگ جهانی دیگر است

لندن - ایرنا - «هارولد جیمز» تاریخ شناس برجسته آمریکایی با بیان اینکه پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و رای مردم انگلیس به خروج از اتحادیه اروپا حاکی از کاهش تمایل مردم جهان به فرایند جهانی شدن است، تصریح کرد که دنیا درحال حرکت به سمت یک جنگ جهانی دیگر است.

به گزارش ایرنا، پروفسور «هارولد جیمز» استاد دانشگاه پرینستون آمریکا روز جمعه در گفت وگو با شبکه خبری اسکای نیوز بیان داشت: ' ما در حال حاضر همانند خوابگردها در حال گام برداشتن به سمت یک جنگ دیگر هستیم.
استاد دانشگاه پرینستون آمریکا، افزایش مخالفت ها با جهانی شدن و نیز رقابت های اطلاعاتی را از نشانه های این حرکت خطرناک نام برد و عنوان کرد کشورهای جهان مانند دوران پیش از وقوع جنگ جهانی اول گرفتار رقابت های اطلاعاتی شده اند.
وی افزود: به نظر من وقوع جنگ جهانی [سوم] یک تهدید جدی است. چون وزیران خارجه، دفاع و اطلاعات در سال های 1907 میلادی، بر این باور بودند که در اختیار داشتن اطلاعات برای کنترل حوادث نظامی حائز اهمیت است و به همین دلیل یک نوع رقابت اطلاعاتی به راه افتاده بود.
این تاریخ شناس آمریکایی افزود: ما اکنون شاهد همان دست رقابت اطلاعاتی در روزگار کنونی هستیم.
پروفسور جیمز همچنین اضافه کرد که بحران مالی سال 2008 میلادی در اروپا سبب گردید تا دیدگاه افکار عمومی نسبت به سازوکار تجارت آزاد، توافقات مرزی و پیمان های بین المللی تغییر کند.
وی افزود: این در حالی است که ترامپ نیز وعده داده است می خواهد تعرفه ها را افزایش و جنگ تجاری به راه بیاندازد.
این تاریخ شناس برجسته آمریکایی گفت: ما دوباره به عصری باز می گردیم که در ابتدا مردم تصور می کردند جهانی شدن غیر قابل انکار است اما بعدا به این باور رسیدند که جهانی شدن یک مشکل است.
وی افزود: اکنون دولت ها، جنبش های سیاسی، تحلیل گران و مردم عادی در خیابان نیز بیش از پیش به این باور نزدیک می شوند که جهانی شدن دیگر جواب نمی دهد.
به گفته او، مساله مهاجرت در حال حاضر محور اصلی جنبش ضد جهانی شدن در شرایط کنونی است.
اروپام**5**ن**1552/انتشاردهنده: قاسم شریعتی

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده: *  
پست الکترونیک:
نظر:
ارسال یادداشت:
 
کد امنیتی
ارسال