کد خبر: 82434154 (5842913) | تاریخ خبر: 29/11/1395 | ساعت: 19:19|
نسخه چاپی | ارسال به دوستان

اسلام آباد: افغانستان توجهی به خواسته پاکستان برای مبارزه با تررویسم ندارد

اسلام آباد - ایرنا - مشاور نخست وزیر پاکستان در امور خارجی عصر جمعه و در پی حملات تروریستی پی در پی روزهای های اخیر در مناطق مختلف این کشور، بار دیگر مراتب اعتراض رسمی پاکستان از افغانستان را مبنی بر بی توجهی کابل به خواسته های اسلام آباد برای برخورد با عوامل گروه تروریستی 'جماعت الاحرار'، تکرار کرد.

به گزارش ایرنا، از روز گذشته تا کنون، این سومین بار است که پاکستان رسما مراتب اعتراض شدید خود را به افغانستان در این خصوص اعلام کرده است. روز گذشته کاردار سفارت افغانستان به وزارت امور خارجه پاکستان احضار شد. صبح امروز نیز 'ارتش' پاکستان در اقدامی نه چندان متعارف، مقامات سیاسی و نظامی سفارت افغانستان در اسلام آباد را احضار کرد و خواستار برخورد جدی افغانستان با تروریست هایی شد که پاکستان مدعی است مخفی گاه های امن در داخل خاک افغانستان دارند.
براساس بیانیه روز جمعه وزارت امور خارجه پاکستان، 'سرتاج عزیز' در تماس تلفنی امروز خود با 'حنیف اتمر' مشاور امنیت ملی دولت افغانستان، با بیان اینکه مردم پاکستان از حوادث تروریستی مرگبار اخیر در این کشور بسیار اندوهگین هستند، گفت: گروه تروریستی جماعت الاحرار(وابسته به طالبان پاکستان) در پشت پرده این حملات قرار دارد و این گروه تروریستی همچنان به استفاده از خاک افغانستان به عنوان پناهگاه امن خود برای طراحی و اجرای حملات تروریستی علیه پاکستان استفاده می کند.
این مقام عالی رتبه پاکستان گفت: به رغم درخواست مکرر اسلام آباد از دولت کابل برای اقدام جدی علیه این گروه تروریستی، متاسفانه دولت افغانستان هیچ توجهی به این مسئله ندارد.
سرتاج عزیز تاکید کرد که تروریسم تهدیدی مشترک برای پاکستان و افغانستان است و از بین بردن آن، نیازمند همکاری نزدیک دو کشور همسایه است. 'لازم است دولت افغانستان برای مانع شدن در برابر استفاده خاک این کشور توسط تروریست ها علیه پاکستان، اقدامات جدی انجام دهد.'
حنیف اتمر نیز در این تماس تلفنی، از جانب دولت افغانستان جان باختن تعداد زیادی از مردم پاکستان در حملات تروریستی روزهای اخیر را تسلیت گفت.
ارتش پاکستان شب گذشته و پس از وقوع حمله مرگبار تروریستی در زیارتگاهی در جنوب ایالت سند که بیش از 80 کشته و 250 مجروح برجای گذاشت، اعلام کرد کسانی که دست به این حملات می زنند، از قدرت های متخاصم(اشاره تلویحی به هند) دستور می گیرند و مخفی گاه های امن در داخل خاک افغانستان دارند

** رئیس جمهوری افغانستان حمله تروریستی شب گذشته در پاکستان را محکوم کرد
در همین حال و در اوج اتهام زنی های پاکستان علیه افغانستان، اشرف غنی رئیس جمهوری این کشور با صدور بیانیه ای، حمله تروریستی شب گذشته در زیارتگاه 'لال شهباز قلندر' در ایالت سند پاکستان را محکوم کرد.
براساس این بیانیه، اشرف غنی گفته است که نیروهای امنیتی افغانستان سخت درحال مبارزه با تمام گروه های تروریستی از جمله گروه تروریستی داعش هستند؛ گروهی که مسئولیت حمله شب گذشته درجنوب ایالت سند پاکستان را برعهده گرفت.
آساق**1723 - انتشار دهنده: محمدرضا منافی

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده: *  
پست الکترونیک:
نظر:
ارسال یادداشت:
 
کد امنیتی
ارسال