هدف ایرنا گسترش اطلاع رسانی است. لذا انتشار این مطلب به معنای تائید محتوای آن نیست

کد خبر: 82463885 (5884893) | تاریخ خبر: 24/12/1395 | ساعت: 10:39|
نسخه چاپی | ارسال به دوستان

ائتلاف سوم برای تقویت منافع ملی

تهران- ایرنا- روزنامه ایران در گفت وگو با کارشناسان، نوشت: روشن‌ترین پیام انتخاب روحانی به عنوان نامزد اصلاح‌طلبان در انتخابات پیش رو تداوم رویکرد ائتلاقی از سال 92 است. این ائتلاف با تصمیم اخیر، به طور جدی در انتخابات 96 هم ادامه خواهد داشت و این می‌تواند مقدمه پیروزی اصلاح‌طلبان و روحانی در انتخابات باشد.

در ادامه این گفت وگو می خوانیم: «آرامش» و «التهاب» شاید مناسب ‌ترین اصطلاحاتی باشند که وضعیت اردوگاه‌ های سیاسی- انتخاباتی این روزهای کشور را ترسیم می ‌کند. در شرایطی که مجموعه نیروهای اصولگرا همچنان درگیر اختلاف نظرهای درون گروهی هستند، اصلاح ‌طلبان در آرامش نامزد نهایی خود برای انتخابات ریاست جمهوری سال 96 را انتخاب کرده ‌اند. حمایت از روحانی، تصمیم انتخاباتی شورای عالی سیاستگذاری اصلاح ‌طلبان بود که در جلسه یکشنبه شب به اتفاق آرا اتخاذ شد.

در اظهار نظرهایی که فعالان سیاسی اصلاح ‌طلب داشته‌ اند، تأکید بر ادامه مسیر اعتدالی محور اساسی دفاع آنها از روحانی است. مسیری که سال 92 و بعد از تجربیات مختلف اصلاح‌ طلبان آغاز شد و در ادامه در انتخابات دهمین دوره مجلس تحکیم یافت. حال جبهه امید شامل اصلاح طلبان، اعتدالی ها و اصولگرایان میانه رو تلاش دارند سومین گام را نیز استوار بردارند تا برنامه ‌ها و سیاست ‌های اعلامی حسن روحانی فرصت مناسب برای اجرایی شدن پیدا کند.

محمود صادقی، رئیس دوره‌ ای جبهه اصلاحات و عضو شورای عالی سیاستگذاری اصلاح ‌طلبان درباره نحوه و دلایل به اجماع رسیدن مجدد گروه ‌های اصلاح‌ طلب در حمایت از روحانی توضیح داد: پیرو بحث‌هایی که در جلسات قبلی شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌ طلبان مطرح شده بود، در جلسه اخیر نیز مباحثی مطرح و دیدگاه ‌های مختلف ارائه شد. بعضی از اعضا بر عملکرد مطلوب دولت روحانی بویژه در حوزه‌ هایی مانند سیاست خارجی، توافق هسته ‌ای و برجام به دلیل اهمیت این موضوعات و نیز ثبات در اقتصاد، کاهش نرخ تورم و رشدی که در برخی حوزه‌ ها بخصوص در کشاورزی اتفاق افتاده بود، تأکید داشتند. وی گفت: در عین حال برخی از اعضا خیلی صریح و جدی نقدهای خود را به آقای روحانی مطرح کردند، یکی از انتقادها این بود که در تیم اقتصادی ایشان هماهنگی مطلوبی وجود نداشته و مباحثی مانند میانگین سنی کابینه مطرح است لذا لزوم تحول در دور بعدی، جوانگرا شدن، بانشاط‌ تر شدن تیم دولت و موضوعاتی مانند اشتغال و معیشت نیز مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

صادقی افزود: به هر حال گفت ‌وگوهایی انجام شد و بعد از بیان نظرات مختلف محمد شریعتمداری که رئیس ستاد روحانی است نیز در جلسه حضور داشت، نقدها را شنیده و پاسخ‌های خیلی هوشمندانه و اقناعی را مطرح کرد. به گفته وی، در نهایت با اتفاق آرا و با شور و هیجان اعلام حمایت از روحانی صورت گرفت.

** میرلوحی: انتخابات 96، گام سوم بعد از 92 و 94
محمود میرلوحی، عضو شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌ طلبان درباره تصمیم انتخاباتی اصلاح‌ طلبان به «ایران» گفت: «جبهه اصلاحات تجربه سال 84 را در مقابل تجربه انتخاب سال‌های 76 و 92 در اختیار دارد و می‌داند که اولین رمز موفقیت سیاسی در این است که به صورت متحد در صحنه حاضر شود.» وی افزود: «این تجربه در انتخابات سال 94 هم کارآیی خود را نشان داده و برای ما انتخابات 96 گام سوم بعد از موفقیت سال‌های 92 و 94 است» این فعال سیاسی با اشاره به موقعیت دولت حسن روحانی گفت: «دولت یازدهم در اکثر حوزه‌ های موفقیت ‌های نسبی به دست آورده و گره‌ هایی را باز کرده یا در حال باز کردن آن است و تکمیل این موفقیت ‌های نسبی نیاز به ادامه همین مسیر طی شده دارد و این کار تنها با استمرار ریاست جمهوری آقای روحانی ممکن می ‌شود.»

میرلوحی تأکید کرد: «کشور ما اصلاً در شرایطی نیست که بخواهیم یک بار دیگر سرنوشت آن را به دست تفکری بسپاریم که کارنامه خود را در 8 سال نشان داده و از همین رو اصلاح ‌طلبان تمام ظرفیت خود را برای استمرار حیات دولت آقای روحانی به کار خواهند بست و این بهترین تصمیم در شرایط کنونی است.»

** شیرزاد؛ ادامه مسیر دولت برای روشن شدن نتایج
همچنین احمد شیرزاد، نماینده سابق مجلس در این رابطه به «ایران» گفت: «انتخاب روحانی به عنوان نامزد قطعی اصلاح‌ طلبان تصمیمی بود که می ‌شد انتظار آن را داشت و استمرار دولت روحانی نه فقط برای اصلاح ‌طلبان، بلکه برای کل کشور منطقی‌ ترین گزینه موجود است.» این فعال سیاسی اصلاح‌طلب افزود: «در دوره روحانی مسیری برای ادامه کشور شروع شد که برای ملموس شدن نتایج آن ادامه این مسیر واجب است.»

وی ادامه داد: «در شرایط فعلی اینکه بر این موضوع اصرار کنیم که در چهار سال قبل به کجا رسیدیم چندان درست نیست و باید بیشتر به این توجه کرد که به کدام مسیر رفته ‌ایم. چرا که در این مدت اصلاح مسیر مهم ‌تر از هر چیز بوده است.» شیرزاد تأکید کرد: «ما در مسیری هستیم که رشد اقتصادی -6،7 را به حدود 6 درصد رسانده است که البته نه تنها در ایران بلکه در همه دنیا اثر چنین رشد اقتصادی در طول دو سه سال دیده نمی ‌شود و باید برای آن زمان بدهیم.»

وی همچنین افزود: «به نظر من تاکتیک کاندیدای پوششی یک تاکتیک بشدت غلط بود. ما باید می ‌گفتیم که گزینه اول و آخر ما آقای روحانی است و هیچ دلیلی نداشت به صراحت این حرف را نزنیم. ضمن اینکه کاندیدای پوششی می ‌توانست علامتی برای عبور از آقای روحانی هم ارزیابی شود.»

** حق‌شناس: روحانی؛ گزینه عقلانی اصلاحات
در همین حال عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی هم درباره این تصمیم به «ایران» گفت: «نامزدی آقای روحانی برای اصلاح ‌طلبان در سال 96 تنها گزینه پیش روی این جریان است. چرا که از یک سو ما نیازمند استمرار مسیر دولت در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی و سیاست خارجی در چهار سال پیش رو و ترمیم بیشتر وضعیت به وجود آمده در دولت ‌های نهم و دهم هستیم و از سوی دیگر هم در شرایط کنونی عملاً گزینه ‌های مطلوب دیگر اصلاح ‌طلبان امکان چندانی برای دریافت تأیید صلاحیت نداشتند.»

وی افزود: «ما در شرایطی هستیم که جریان مقابل ضمن اینکه هنوز به نامزد جدی و واحدی نرسیده، تبلیغ بی سابقه ‌ای به شکل عمومی علیه دولت انجام می‌دهد و در چنین شرایطی وحدت ما در جریان اصلاحات بر یک نامزد یعنی آقای روحانی کاملاً منطقی و عقلانی است.» وی با اشاره به ایجاد ثبات در اقتصاد، رشد اقتصادی، مهار رشد تورم،‌ تلاش برای ایجاد انضباط مالی و رفتار دقیق پولی و مالی و بهبود روابط سیاسی با نظام بین ‌الملل به عنوان نقاط قوت دولت گفت: «برای نتیجه دادن این دست سیاست ‌ها مورد ضروری از دید جریان اصلاحات استمرار دولت آقای روحانی است که برای آن تلاش خواهیم کرد.»

** منصوری: طرح مطالبات؛ بدون شرط
عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت اسلامی نیز روشن ‌ترین پیام انتخاب روحانی به عنوان نامزد اصلاح ‌طلبان در انتخابات پیش رو را تداوم رویکرد ائتلاقی از سال 92 دانست و تصریح کرد: این ائتلاف با تصمیم اخیر، به طور جدی در انتخابات 96 هم ادامه خواهد داشت و این می ‌تواند مقدمه پیروزی اصلاح ‌طلبان و روحانی در انتخابات باشد. آذر منصوری درعین حال تأکید کرد که اثر این تصمیم و ائتلاف علاوه بر انتخابات ریاست جمهوری، در انتخابات شوراها نیز نمود خواهد داشت و زمینه انسجام بیشتر جریان حامی دولت در این انتخابات را فراهم خواهد کرد.

وی با بیان اینکه حمایت اصلاح‌طلبان از روحانی، نه به معنی شرط گذاشتن است و نه طرح نکردن مطالبات، خاطرنشان کرد: اساساً انتخابات فرصت طرح مطالبات است و طرح مطالبات به معنای شرط گذاشتن برای روحانی نیست، و اساساً اگر قرار بر شرط گذاشتن بود حمایت از روحانی به این زودی اعلام نمی‌شد. منصوری با بیان اینکه اعلام حمایت از روحانی در این زمان به این معنی است که ائتلاف 92 همچنان مورد حمایت اصلاح ‌طلبان است، تصریح کرد: ضمن اینکه این حمایت به معنی مطرح نکردن مطالباتی نخواهد بود که به طور طبیعی از رئیس جمهوری انتظار می‌رود آنان را برآورده کند، اما نمی ‌توان طرح مطالبات را شرط گذاشتن معنا کرد.

** استقبال حزب اعتدال و توسعه از تصمیم اصلاح ‌طلبان
عضو شورای مرکزی حزب اعتدال و توسعه، حمایت قاطع و صریح اصلاح‌ طلبان از نامزدی حسن روحانی برای انتخابات ریاست جمهوری آینده را ادامه دو ائتلاف معتدلان عرصه سیاسی کشور در خرداد 92 و اسفند 94 دانست و تصریح کرد: انتظار هم می ‌رفت که آن ائتلاف در گام سوم قاطع و محکم‌تر برداشه شود که با حمایت صریح این اتفاق افتاد.

غلامعلی دهقان در گفت ‌وگو با «ایران» با بیان اینکه کنش سیاسی حسن روحانی نشان داد که وی ضمن توجه به اصول انقلاب اسلامی و آرمان‌ های آن، نگاه و و رویکرد اصلاح ‌طلبانه به عرصه سیاسی کشور دارد، خاطرنشان کرد: حزب اعتدال و توسعه از این رویکرد اصلاح‌ طلبان بسیار استقبال و آن را نشانه درک بالا و فهم بی نظیر این مجموعه از شرایط سیاسی کشور می ‌داند. وی، روحانی را برآیند سه جریان فکری سیاسی اصلاح‌ طلبان، اعتدالیون و اصولگرایان اعتدالی دانست که دارای یک افق مشترک هستند و یک مسیر حرکت می ‌کنند و افزود: به نظرم آنچه اصلاح ‌طلبان انجام دادند، بسیار محکم ‌تر و چشمگیرتر از خرداد 92 است، چرا که آن ائتلاف در سه روز آخر اتفاق افتاد، اما این بار درحالی صورت می‌ گیرد که هنوز چند ماهی به انتخابات مانده است.

دهقان درباره تأثیر این کنش سیاسی بر رفتار اصولگرایان نیز گفت: نوعی تلاش در میان اصولگرایان درحال انجام است تا آنان بتوانند با گزینه واحد با حسن روحانی رقابت کنند، اما اینکه موفق می ‌شوند یا نمی ‌شوند، در آینده جواب آن روشن خواهد شد، اما قدر مسلم، اکنون صدای واحدی از اردوگاه اصولگرایان به گوش نمی ‌رسد، شاید در نهایت اصولگرایان به گزینه واحدی برسند.

** ایمانی: اصلاح ‌طلبان چاره‌ای نداشتند
برخلاف دهقان، یک فعال سیاسی اصولگرا معتقد است که روحانی، انتخاب ناگزیر اصلاح‌ طلبان بود و آنان جز این انتخاب چاره دیگری نداشتند. ناصر ایمانی درعین حال معتقد است اینکه اصلاح‌ طلبان بی قید و شرط از روحانی حمایت می ‌کنند، به این معنی است که به طور طبیعی باید مسئولیت‌های عملکرد دولت اول روحانی و اگر رأی بیاورد، مسئولیت عملکرد دولت دوم روحانی را بپذیرند، بویژه اینکه اصلاح ‌طلبان همیشه منادی این امر بودند که باید به میزان مسئولیت پاسخگو هم بود.

وی در گفت‌وگو با «ایران» با تأکید بر اینکه آنچه اتفاق افتاد ائتلاف نیست، اضافه کرد: در سال 92 نیز گزینه نخست اصلاح ‌طلبان روحانی نبود و تنها هنگامی که دریافتند عارف آرای کافی ندارد، به روحانی اقبال کردند. این وضعیت اکنون نیز دیده می‌شود، به این معنی که اصلاح‌ طلبان باز هم گزینه ‌ای جز روحانی ندارند.
این فعال سیاسی اصولگرا با اشاره به اینکه حمایت بی قید و شرط می ‌تواند پیامد زیادی برای اصلاح ‌طلبان داشته باشد و باید مسئولیت اقدامات روحانی را بپذیرد، افزود: اصولگرایان می ‌دانستند که جز روحانی رقیب دیگری پیش رو نخواهند داشت و لذا این اعلام نیز تأثیر چندانی بر رویکردهای انتخاباتی آنان نخواهد داشت.

*منبع: روزنامه ایران، 1395.12.24
** گروه اطلاع رسانی**9128**2002** انتشاردهنده: فاطمه قناد قرصی

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده: *  
پست الکترونیک:
نظر:
ارسال یادداشت:
 
کد امنیتی
ارسال