کد خبر: 82468268 (5885437) | تاریخ خبر: 28/12/1395 | ساعت: 11:28|
نسخه چاپی | ارسال به دوستان

تجربه تلخ 1388 - سیدشهاب الدین چاوشی*

تهران - کشور ما در سال 88 تجربه تلخی را پشت سر گذاشت و سال­ها درگیر مناقشات سیاسی بی­حاصلی شد که جز به نحیف شدن قدرت همبستگی جمهوری اسلامی نیانجامیده است.

صرف نظر از کالبدشکافی ماجرا و نقش هریک از طرفین منازعه در انتخابات مذکور توجه به نکاتی برای جلوگیری از تکرار حوادث مشابه حائز اهمیت است:
1- کاندیداهایی که صلاحیت آنان مورد تأیید نهایی شورای نگهبان و هیات های نظارت بر انتخابات شوراها قرار گرفته طبق قانون اساسی مبنی بر اصل تساوی و یکسان بودن در قبال قانون، از هر حیث باید مورد حمایت همه جانبه نظام باشند و هیچ فرد و نهادی حق تخریب و تخطئه آنها را که آبروی خود را برای خدمت به میهن به میدان رقابت آورده ­اند، نداشته باشد.
2- نهادهای عمومی وابسته به حاکمیت تمام تلاش خود را در جهت مشارکت حداکثری مصروف دارند و وارد مصادیق و موضعگیری بر له یا علیه نامزدها نشوند و فرصت انتخاب آگاهانه را برای مردم باقی گذارند.
3- شورای نگهبان هیأت­ های محترم اجرایی و نظارت در سراسر کشور که مسئولیت تأیید نهایی داوطلبان را عهده ­دار هستند به مرّ قانون عمل کنند و سلیقه­ های سیاسی خود را در تأیید صلاحیت افراد دخالت ندهند.
4- احترام به افکار عمومی و رأی مردم که مورد تأکید امام و رهبری بوده و امام آن را «میزان» و رهبری «حق­ الناس» دانسته ­اند مورد توجه همگان قرار گیرد. این امر سبب ­احیاء شخصیت گروه­ های خاموش جامعه در جهت نقش ­آفرینی و شکوه انتخاباتی خواهد شد که نامزدهای صالح آن توسط نهادهای رسمی در جامعه پذیرفته شده­ اند.
5- دغدغه بسیاری از آگاهان از جمله مقام معظم ولایت فقیه درخصوص دوقطبی شدن انتخابات جدی گرفته شود. انتخابات بطور ذاتی در بطن خود با رقابت و هیجان توأم است اگر این رقابت جنبه کینه­ توزی و منازعه به خود بگیرد امنیت جامعه را در معرض نگرانی قرار می­دهد. رقابت ذاتی امر انتخابات است، اما دشمنی و کینه­ توزی و تلاش برای کسب قدرت به هر قیمتی نه تنها مباح نیست بلکه حرام قطعی است، کسب قدرت مشروع نیازمند مقدمات و لوازم مشروع است، همه کاندیداها و هوادارانشان باید به چارچوب­های قانونی تن در دهند و از رفتارهای فراقانونی بپرهیزند.
اگر نهاد و شخصی عمل خلاف قانون در جریان انتخابات مرتکب شد دیگران هم به این بهانه به تخلف تشویق نشوند، بلکه همه در جهت وادار کردن متجاوزان به حریم قانون همراهی کنند.
.........................................................................................................
* معاون سیاسی استاندار و رئیس ستاد انتخابات استان تهران

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده: *  
پست الکترونیک:
نظر:
ارسال یادداشت:
 
کد امنیتی
ارسال