کد خبر: 82469936 (5892860) | تاریخ خبر: 30/12/1395 | ساعت: 15:30|
نسخه چاپی | ارسال به دوستان

اجرای نوروزی آیین شاهنامه خوانی در آرامگاه حکیم توس

مشهد- ایرنا- مدیر پایگاه میراث فرهنگی توس اعلام کرد: برنامه های شاهنامه خوانی، نقالی و ورزش های باستانی به مناسبت نوروز 96 در آرامگاه فردوسی برگزار می شود.

احسان زهره وندی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: شاهنامه خوانی سنتی فرهنگی است که ریشه در باورهای آیینی ایران زمین دارد و جایگاه اصلی آن آرامگاه سخن سرای توس حکیم ابوالقاسم فردوسی است.
او افزود: شاهنامه خوانی و نقالی داستان هایی از حماسه های قومی، ملی و تاریخی کشورمان است که با بیانی گرم و رسا روایت می شود و این روایتگری در نوروز 96 میزبان هزاران گردشگر داخلی و خارجی در آرامگاه حکیم سخن خواهد بود.
مدیر پایگاه میراث فرهنگی توس با اشاره به ثبت نقالی ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو گفت: آیین شاهنامه خوانی و نقالی همه روزه صبح و عصر در آرامگاه فردوسی برگزار خواهد شد.
زهره وندی بیان کرد: در نوروز96، خدمات متفاوتی به گردشگران و شهروندان ارائه خواهد شد و مردم می توانند از برنامه های فرهنگی و هنری که در این ایام در آرامگاه فردوسی اجرا می شود، بهره ببرند.
مدیر پایگاه میراث فرهنگی توس گفت: تلاش برای حفظ و پاسداشت هنر نقالی و شاهنامه خوانی در دستور کار این پایگاه است و بدون شک برای حفظ این هنر ارزشمند کشورمان، ثبت جهانی نخستین گام است.
7496/5132
خبرنگار: آرزو جاودانی ** انتشار دهنده: علی اصغر ایزدی

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده: *  
پست الکترونیک:
نظر:
ارسال یادداشت:
 
کد امنیتی
ارسال