هدف ایرنا گسترش اطلاع رسانی است. لذا انتشار این مطلب به معنای تائید محتوای آن نیست

کد خبر: 82488092 (5916812) | تاریخ خبر: 21/01/1396 | ساعت: 10:2|
نسخه چاپی | ارسال به دوستان

زندگی باید علوی باشد؛ توجیه المسائل را کنار بگذارید

تهران- ایرنا- سال نو شد اما برخی از ما همچنان در کهنه جانی مانده ایم. حرف‌های کهنه می‌زنیم و نیش عقده‌های کهنه و کینه‌های قدیمی از کلام مان بیرون می‌زند.

غلامرضا بنی اسدی در یادداشتی در روزنامه جمهوری اسلامی، نوشت: با خود «مرده مرده مرده» می‌کنیم و به تکرار می‌گوئیم تا خود را از هراس آگاهی بخشی مردان بزرگ و نامیرای انقلاب برهانیم. اما غافلیم که به درستی و به حقیقت «آن سبو بشکست و آن پیمانه ریخت» و حنای عوام فریبی حضرات آنقدر بی‌رنگ است که سر انگشت خودشان را هم رنگ نمی‌کند چه رسد به ملتی که رنگ رز‌ها را خیلی بهتر از خودشان می‌شناسند. بگذریم، سال نو شد حتی اگر برخی‌ها همچنان در کهنه جانی خود بمانند و در را بر همان پاشنه قدیم بچرخانند.

از نوروز هم داریم به عید میلاد مولا علی(ع) می‌رسیم که معلم زندگی است. تراز زیستن و ترازوی قیامت. یعنی اگر می‌خواهیم فردای قیامت با ترازوی حق و عدالت سنجیده شویم و نمره قبولی بگیریم، باید در عرصه زندگی خود را با امام علی همراه کنیم و در همین جهان هم نمره قبولی پای کارنامه ما بنشیند.

علی، مرد مروت بود حتی با دشمن، برخی‌ها اما حاضر نیستند با دوست و برادر خود به مدارا رفتار کنند. حق روشن را اگر از زبان غیر همجناحی برخیزد را باطل می‌شمارند و حرف باطل را اگر از زبان خودی شان باشد، لباس حق می‌پوشانند.

برخی‌ها از سخن هم آن طرف‌تر می‌روند و یک ماجرا را در دولت پیشین می‌ستایند و مشابه همان را در دولت فعلی، از کفر ابلیس هم بدتر می‌دانند غافل از اینکه حافظه مردم این قدر‌ها هم کوتاه مدت نیست که اگر برای برخی‌ها باشد، ظرفیت رسانه‌ای امروز به ویژه فضای مجازی، خیلی زود حافظه‌های دچار فراموشی را هم به روز رسانی می‌کند و کلمات پیشین و پسین را مثل دو کفه ترازو کنار هم قرار می‌دهند تا عیار انصاف افراد مشخص شود.

خب، با این نمره انصاف چگونه می‌خواهیم خود را با آموزه‌های امام علی هماهنگ کنیم که حق را چنان تعریف می‌فرمود که همه افراد جهان را می‌شد و می‌شود با آن سنجید. من تعجب می‌کنم وقتی می‌بینم برخی محترمین در ماجرای سیاه «فیش‌های نجومی» صدا به آسمان بلند می‌کنند اما از برابر «املاک نجومی» با چشم بسته می‌گذرند و اصلا یادشان نمی‌ماند که در دولت پیشین چگونه رکورد اختلاس و فسادهای مالی جابه جا می‌شد؟

باز هم بگذریم، سال، نو شد. به عید میلاد امام عدالت و جوانمردی و پدر امت، حضرت علی(ع) رسیدیم خدا کند عیدی ما، کف دستی انصاف باشد در میان بزرگان تا بیاموزیم رسم زندگی را چه مولا علی خود فرمود: مردم به حاکمان خود شبیه ترند تا پدران خود. پس محترمین و بزرگان اگر جامعه را علوی می‌خواهند، خود را به تراز مولا نزدیک‌تر کنند. به ویژه که انتخابات در پیش است و رقابت‌هایی که نباید از مدار علوی خارج شود.

نباید بگذاریم برخی‌ها به جای «توضیح المسائل» دینی و قانونی، «توجیه المسائل» را نقشه راه کنند و برای رسیدن به هدف فتح قدرت، همه وسیله‌ها را- از مباح تا حرام- به کار گیرند که این نه علوی که دقیقا معاویه‌ای است و مباد که حتی یک نفر به این وادی افتد...

*منبع: روزنامه جمهوری اسلامی،1396،1،21
**گروه اطلاع رسانی**1893**9131**انتشاردهنده:شهربانو جمعه

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده: *  
پست الکترونیک:
نظر:
ارسال یادداشت:
 
کد امنیتی
ارسال