کد خبر: 82496306 (5928271) | تاریخ خبر: 28/01/1396 | ساعت: 16:27|
نسخه چاپی | ارسال به دوستان

واشنگتن پست: پیروزی ضعیف اردوغان در همه پرسی برای اقتدار گرایی رئیس جمهور

تهران - ایرنا- واشنگتن پست در تفسیری از تحولات ترکیه نوشت: اردوگاه 'بله' برای اقتدار گرایی 'اردوغان' در ترکیه بر اردوگاه 'نه' پیروز شد؛ اما مشکلات تازه ای پیش روی رئیس جمهور ترکیه قد علم خواهد کرد.

در این تفسیر به قلم ' ایسهان تارور ' آمده است:
اردوگاه ' بله' به رفراندوم ترکیه به رهبری ' رجب طیب اردوغان ' رئیس جمهور ترکیه بر اردوگاه ' نه' که 51 درصد آراء مردم را بدست آورده است؛ پیروز شد.
ترکها روز یکشنبه با شرکت در یک همه پرسی به اصلاح قانون اساسی رای مثبت دادند. با این نتیجه بدست آمده نظام جدید سیاسی کشور ترکیه از نظام پارلمانی خارج می شود و پست نخست وزیری بکلی از بین می رود و رئیس جمهور قدرتی بی حد و حصر پیدا می کند.
'بینالی ییلدریم' نخست وزیر ترکیه یکشنبه شب ضمن تبریک این پیروزی گفت:' این رفراندوم هیچ بازنده ای ندارد فقط یک برنده دارد و آن هم ترکیه ومردم شریف آن هستند'.
اما این همه ماجرا نیست. در پس پرده؛ اعتراضات از داستانی دیگر صحبت می کند.
دو حزب اصلی اپوزیسیون هنوز شکست خود را تائید نکرده اند و خواستار شمارش مجدد آراء شده اند. گزارشهایی از تقلب در شمارش آراء رسیده است.
دمکراسی ترکیه معایب فراوانی دارد اما به رغم آن؛ انتخاباتهای اخیر این کشور غالبا سالم بوده است. اپوزیسیون یکشنبه شب اعلام کرد که تقلب شده است و و درشمارش آراء و رفتار کمیسیون انتخابات تخلفاتی صورت گرفته است .
البته به نظر کارشناسان سیاسی ترکیه؛ این عادت اپوزیسیون ترکیه است که همواره مسئله تقلب در انتخابات را مطرح می کند اما اگر این مسئله صحت داشته باشد می تواند قاعده بازی را تغییردهد.
منتقدان اردوغان معتقدند که اصلاح قانون اساسی یعنی تثبیت حکومت مطلقه یک فرد و تاسیس یک دیکتاتوری.
حامیان اردوغان هم می گویند که بحرانهای چند سال اخیر کشور از جمله کودتای نافرجام ژوییه پارسال و همچنین درگیریهای داخلی و ائتلافهای سیاسی شکست خورده ایجاب می کند که در کشور یک مقام اجرایی با اراده ای محکم و قوی سر کار باشد.
با نتیجه بدست آمده از رفراندوم؛ نظام جدید حکومت ترکیه از انتخابات بعدی که انتظار می رود در سال 2019 برگزار شود اجرایی می شود و بزرگ ترین تحول در تاریخ سیاست ترکیه از زمان ظهور جمهوری مدرن ترکیه بعد از جنگ جهانی اول خواهد بود.
اما باریک بودن پیروزی اردوغان امکان دارد علیه او تمام شود. شاید اپوزیسیونی که زمانی دچار شکاف شده بود اینک علیه اردوغان با هم موتلف شوند.
شهر استانبول یکشنبه شب در اعتراض به نتیجه همه پرسی صحنه تظاهرات بود . اردوغان امکان دارد مدعی پیروزی باشد اما نمی تواند ادعا کند آن پیروزی صاف و یکدست و جلا خورده ای که انتظار آن را داشت بدست آورده است.
'ضیا مرال' از کارشناسان 'مرکز تحلیلهای تاریخی و تحقیقات نبرد' در انگلیس در این باره به یک سری از ابهامات و تردیدها اشاره کرده است.
به اعتقاد مرال؛ حاشیه های نزدیک به هم و آراء مورد مشاجره احساس پیروزی اردوغان را تحت الشعاع قرار خواهد داد و انتقال روند جاری را دشوار می سازد. این واقعه عامل تقویت اپوزیسیون می شود و باعث می شود تا صدای بازیگران بین المللی هم به نشانه اعتراض بلند شود و از اردوغان بخواهد که دست از تغییرات اعلام شده بردارد.
از جمله این بازیگران بین المللی شورای اروپاست که پیش از این خواستار استقلال قوه قضاییه در ترکیه شده است.
مرحله بعدی سیر روند اتفاقات در ترکیه هم در بعد اجتماعی و هم از حیث سیاسی شدید خواهد بود و تظاهرات اعتراضی و مشکلات سیاسی سختی را به دنبال خواهد داشت.
اما طرفداران اردوغان هم نقطه نظرات خود را دارند و می گویندکه رای 'بله' مردم متاثر از چهارسال آشوب و بلوا در کشور بود که شروع مجدد شورش گری خشونت آمیز کردها , موج حملات داعش و کودتای نافرجام سال گذشته مسبب آن بود.
این بحران ها و مشکلات مردم را ترغیب کرد به ثبات کشور و به نظامی رای دهند که کنترل بیشتری بر اوضاع داشه باشد و قدرت بیشتری به دولت اعطا کند تا اجازه ندهد حوادث پیشین در کشور تکرار شود دوباره به کشور بازگردد.
نظام جدید حکومتی ترکیه یک ریاست جمهوری قوی را بنیانگذاری می کند که می تواند با شتاب تمام همه بحرانهای موجود را مرتفع سازد.
تحلیلگران سیاسی معتقدند ، حالا که اردوگاه 'نه' با اختلاف رای ناچیز با اردوگاه ' بله' قوت می گیرد و قدرت حاضر در آنکارا را تنبیه می کند و این به رغم انکه دولت تمام قد مقابل اپوزیسیون ایستاده است و علیه آن کار می کند. اردوغان امکان دارد متوجه این هشدارها نباشد.
سرکوب و محدویتهای سنگینی بر اردوگاه ' نه' حاکم است . اکثر رهبران حزب کارگران کرد کردستان 'پ ک ک ' زندانی اند. دولت کنترل شدیدی بر رسانه ها دارد و بدیهی است که اردوگاه 'نه ' صدایش چندان به گوش مخاطبانش نمی رسد . اما با وجود همه این موانع و مشکلات؛ اردوگاه 'نه' خوب کار کرده است.
اما اردوغان همین پیروزی باریک را هم به سهم خود یک پیروزی می داند.
بعید به نظر می رسد که اردوغان حاضر به تثبیت قدرت تامه خود و یا حاضر به نزدیک شدن با اپوزیسیون باشد. او قول داده است که رای 'بله' یعنی ثبات و بازگشت رشد اقتصادی به کشور.
باید در تحقق هردو هدف شک کرد.
دیگر تحلیلگران هم به رای 'نه' سه شهر بزرگ از جمله استانبول به این رفراندوم اشاره کرده اند و این مسئله را حائز اهمیت بر می شمرند.
این واقعیت که اردوغان برای اولین بار از سال 1994 در استانبول شکست خورد علامت مهمی است که حتی پاره ای از طرفداران شهرنشین AKP هم از اردوغان دل کنده اند. نتیجه این شهرها نشان داد که جبهه متحد علیه اردوغان هنوز شانسی برای انتخاب یک آلترناتیو (جایگزین) دارد.
دسته بندی میان احزاب اپوزیسیون از نقاط قوت دمکراسی ترکیه است. یک اپوزیسیون گالوانیزه شده ( جلاداده شده) برای شروع بهتر است با هم متحد شود.
برخی هم امیدوارند که یک اپوزیسیون پلورالیست (تعدد احزاب) در مقابل اردوغان صف آرایی کند.
در این رفراندوم کردها در شرق و سکولارها در غرب هم شرکت داشتند . شاید این آغاز یک عصر جدید در حیات سیاسی ترکیه باشد. پتانسیل هایی برای چیزی بیش از یک ائتلاف تاکتیکی وجود دارد فقط یک رهبری مدبرانه و بصیر می خواهد . هم احزاب مورد نیاز و هم انرژی لازم وجود دارد و مشکل فقط چند میلیون دلار پول مور نیاز است.
برخی صاحب نظران سیاسی هم معتقدند که اردوغان امکان دارد قدری رویکردهایش میانه روانه شود و شاید هم روند صلح را با جدایی طلبان کرد آغاز کند.
نتیجه رفراندوم ثابت کرد که اردوغان محبوبیتش را حتی در میان حوزه های انتخابیه اش هم از دست داده است و آنطور که دلش می خواسته نمی تواند ملی گراها را با هم بسیج کند. او برای فائق آمدن بر این مشکلات نیاز به یک لحن متفاوت برای انتخابات ریاست جمهوری سال 2019 دارد.
اردوغان باید جانب اعتدال و میانه روی اتخاذ کند ؛ گام های مهمی برای ترمیم اقتصاد ترکیه بردارد؛ به مذاکره با کردها بازگردد، چون کردها استقبال خوبی از او در رفراندوم کرده اند.
اروپام**1591**
https://www.washingtonpost.com/news/worldviews/wp/2017/04/17/what-erdogans-narrow-referendum-victory-means-for-turkey/?utm_term=.5309c8e60362

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده: *  
پست الکترونیک:
نظر:
ارسال یادداشت:
 
کد امنیتی
ارسال