کد خبر: 82499447 (5932877) | تاریخ خبر: 31/01/1396 | ساعت: 2:58|
نسخه چاپی | ارسال به دوستان

اختصاصی ایرنا در نیویورک/

تحلیلگر آمریکایی:ترامپ بازی خطرناکی را در مورد سوریه شروع کرده است

نیویورک-ایرنا-بنیانگذار نشریه فارین پالیسی جورنال حمله موشکی ترامپ به سوریه را که به گفته او با هدف کسب اعتبار در میان طرفداران خود صورت گرفته بود، بازی خطرناکی توصیف کرد که می تواند عواقب خطرناکی برای منطقه و جهان در بر داشته باشد.

جرمی هاموند روزنامه نگار و بنیانگذار نشریه سیاسی فارین پالیسی جورنال در گفت و گوی اختصاصی با ایرنا افزود: گرچه تبلیغات بی اساس رسانه های و ادعای این که دولت سوریه عامل حمله شیمایی بوده است بهانه ای دهان پرکن در اختیار ترامپ گذاشت اما این اقدام ترامپ بیشتر با هدف نشان دادن چره یک رهبر مصمم و نیرومند به طرفدارانش صورت گرفت.
وی گفت: اولین ادعای دولت و رسانه های آمریکایی در مورد این حمله این بود که در آن از گاز سارین استفاده شده اما اطلاعات جمع آوری شده از محل حمله نشان می دهد که از گاز دیگری استفاده شده است.
هاموند افزود: از طرفی دولت آمریکا مدعی شده است که هیچ دلیل و مدرکی دال بر این که این حمله از سوی گروه های شورشی سوریه صورت گرفته وجود ندارد در حالی که گزارش اخیر سیمور هرش محقق سیاسی ثابت می کند که آمریکا از پیش اطلاع داشته که گروه های شورشی و بخصوص داعش به چنین سلاح هایی دسترسی داشته اند و مدارک زیادی وجود دارد که ثابت می کند این گروه قبلا هم از این مواد که شبیه به گاز سارین هستند اما بوی بدی از آن ها ساتع می شود، استفاده کرده اند.
وی اضافه کرد که علاوه بر این ها کارشناسان تسلیحاتی گفته اند که قطعات بدست آمده از محل این حمله نشان می دهد که این سلاح ها از طریق هوا و بوسیله هواپیما پرتاب نشده اند و این حمله یک حمله زمین به زمین بوده است.
از این روزنامه نگار آمریکایی پرسیدم به این ترتیب ترامپ با چه انگیزه ای به فاصله کوتاهی پس از حمله مذکور و بدون آن که منتظر تحقیقات دقیق تری در مورد آن بشود دست به این حمله زد و با این اقدام چه هدفی را دنبال می کردند،هاموند پاسخ داد:برای پی بردن به اهداف و انگیزه های این اقدام ابتدا باید شخصیت و ساختار روانی ترامپ را بعنوان رییس جمهوری که از کوچکترین تجربه سیاسی برخوردار نیست، را مورد توجه قرار داد.
وی ترامپ را فردی دم دمی مزاج، هیجانی و عاری از خرد و دور اندیشی توصیف کرد که سعی می کند تجربیات مربوط به کسب و کار های گذشته خود را در کاخ سفید پیاده کند .
بنیانگذار نشریه فارین پالیسس جورنال در ادامه به موضع گیری های ترامپ در طول کمپین های انتخاباتی اش اشاره کرد و گفت که او در این کمپین ها بیشتر تلاش خود را صرف تحریک عواطف ملی مردم آمریکا با دادن وعده هایی کرد که نه قادر به اجرای آن ها است و نه تمایلی به آن دارد اما مواضع او علیه تشکیلات سیاسی کهنه آمریکا، مردمی را که از این تشکیلات دلزده و خسته شده بودند به سوی او جلب کرد و موجب پیروزی او در این انتخابات شد.
جرمی هاموند در ادامه به موضع گیری های ترامپ نسبت به کشور روسیه و پوتین بعنوان یکی از ساز های مخالف در مقابل تشکیلات سیاسی این کشور اشاره کرد و گفت که این موضع گیری عملا با هدف در هم شکستن هنجار های متداول در دستگاه سیاسی آمریکا و بدون آگاهی از این که آیا چنین مواضعی در آینده به او کمک خواهد کرد و یا مخاطراتی را برای او ببار خواهد آورد، صورت می گیرد.
وی افزود: اما از طرفی حملات و اتهامات بی اساس و بدون مدرک مخالفان و کهنه کار های سیاسی آمریکا و از جمله اتهام تبانی ترامپ با رییس جمهور روسیه با هدف پیروزی در انتخابات در نهایت او را به سمت این مخاطراتی سوق داده است تا با اقدام به چنین حمله ای به مخالفان خود ثابت کند که او عروسک دست پوتین نیست و از ناخرسند کردن او با چنین اقدامی ابایی ندارد.
این روزنامه نگار و تحلیلگر سیاسی معتقد است که گرچه این اقدام ترامپ بیشتر به نظر می رسد با هدف انحراف اذهان عمومی در داخل کشور و نشان دادن چهره مصممی از خود در رابطه با مشکلات بین المللی صورت گرفته می تواند او را با خطر شدت گرفتن تنش های بین المللی روبرو کند و در نتیجه رییس جمهوری آمریکا دور اه بیشتر پیش رو نخواهد داشت و یا باید به همین مسیر ادامه بدهد و خطرات ناشی از آن را بپذیرد و یا در موضع خود تجدید نظر کند که در آن صورت اعتبار خود در میان حامیان را از دست خواهد داد.
هاموند در ادامه می گوید ،در چنین شرایطی با وجود نفاق و دودستگی موجود میان دولت ترامپ و سیاستمداران جمهوریخواه تمایلات جنگ طلبانه آن ها می تواند عامل ترغیب بیشتر او به جنگ افروزی و تنش آفرینی بشود و او را که هیچ استراتژی مشخص و مستحکمی ندارد بیشتر در سراشیب سقوط به این ورطه قرار دهد.
این روزنامه نگار در نهایت می گوید با توجه به برخورد هیجان زده و کوته بینانه ترامپ با بحران هایی نظیر سوریه و کره شمالی که با اقدامات اخیر خود تقریبا همزمان به بالا گرفتن هر دو بحران دامن زده ، این احتمال دور از ذهن نیست که ترامپ در چند ماه آینده خود را با بحران های سنگین و جدی در داخل کشور روبرو کند.
شبک**اروپام-4-541**1917**انتشار دهنده: سید محمد باقر نوربخش

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده: *  
پست الکترونیک:
نظر:
ارسال یادداشت:
 
کد امنیتی
ارسال