کد خبر: 82499781 (5933411) | تاریخ خبر: 31/01/1396 | ساعت: 11:50|
نسخه چاپی | ارسال به دوستان

نتیجه انتخابات فرمانداری جاکارتا، تهدیدی علیه دولت اندونزی؟

کوالالامپور - ایرنا - پیروزی 'انیس باسودان' وزیر سابق آموزش اندونزی در انتخابات فرمانداری شهر جاکارتا، پایتخت پرجمعیت ترین کشور مسلمان جهان که در رقابت نزدیک با 'باسوکی تجاهاجا پورناما' فرماندار مسیحی اتفاق افتاد، نوعی تهدید برای 'جوکو ویدودو' رئیس جمهور اندونزی محسوب می شود.

به گزارش ایرنا، نتایج شمارش غیررسمی آرای دور دوم انتخابات فرمانداری جاکارتا نشان می دهد در این انتخابات که از صبح چهارشنبه با حضور بیش از هفت میلیون رای دهنده آغاز شد، 'باسودان' نماینده اسلام گراها در انتخابات با کسب 58 درصد آراء در مقابل 'پورناما' معروف به 'آهوک' مسیحی با 42 درصد پیروز شده است.
کش و قوس انتخابات اندونزی از هشت ماه پیش و ماه سپتامبر سال گذشته کلید خورد و در نهایت روز گذشته به نتایجی منتهی شد که ظرفیت تغییرات گسترده ای را در عرصه سیاست اندونزی دارد.
'باسودان' پس از آراء شمارش اولیه آراء که نشان دهنده پیروزی وی بود، گفت: هدف ما عدالت اجتماعی، پایان دادن به نابرابری ها است و متعهد به صیانت از تنوع و اتحاد هستیم.
وی که از این انتخابات به عنوان جنگ بدر نام برد، پیروزی خود در آن را مداخله الهی دانست.
جنگ بدر نخستین جنگ به فرماندهی پیامبر اکرم (ص)، میان مسلمانان و مشرکان قریش بود که پس از هجرت پیامبر (ص) به مدینه، در هفدهم رمضان سال دوم هجری در منطقه بدر روی داد. در این جنگ، مسلمانان به ‌رغم کم‌ شمار بودن در مقایسه با مشرکان، به پیروزی رسیدند و چند تن از بزرگان مشرکان کشته یا اسیر شدند. این پیروزی جایگاه مسلمانان در مدینه را تثبیت کرد.
'پورناما' یا آهوک' یک مسیحی چینی تبار در پرجمعیت ترین کشور اسلامی جهان است که پیش از این با اشاره به آیه ای از قرآن کریم که توسط مخالفان وی استفاده می شد، گفته بود که مسلمانان براساس این آیه نمی توانند به یک فردی که دینی غیر از اسلام دارد، رای دهند.
این اظهارنظر سرآغاز اعتراضات گسترده ای در اندونزی بود که وی را به دادگاه کشاند و اکنون به رغم اینکه سرنوشت این پرونده همچنان نهایی نشده، اما آهوک را در یکی از مهم ترین انتخابات اندونزی مقابل رقیب خود مغلوب کرد.
برخی گزارش ها که رسانه های انگلیسی زبان اندونزی طی ماه های گذشته به آن پرداختند ، از سازماندهی این اعتراضات با حمایت مالی گسترده ای حکایت داشت که مخالفان 'جوکو ویدودو' رئیس جمهوری آن را تدارک دیده بود.
این گزارش ها نشان می داد گروه های اسلامی افراطی و سلفی ها که تحت تاثیر عربستان سعودی قرار دارند، در این تجمعات علیه 'آهوک' که زمانی معاون 'جوکو ویدودو' در فرمانداری بود، نقش مهمی ایفا کرده اند.
'کوسما سونداری' یکی از مقامات ارشد حزب حاکم تلاش دموکراتیک اندونزی بر این باور است که رهبران افراطی گرا پیام های ضد 'آهوک' را از طریق مساجد مختلف گسترش داده اند.
وی که نتیجه این انتخابات را شکست بزرگی برای حزب حاکم می داند، معتقد است شرایط به گونه ای در حال تغییر است که به نفع دولت نیست.
وی تاکید کرد که باید به یک فهمی از این نوع مذهب سیاسی بدون روی گرداندن از قانون اساسی و رویکرد ملی گرایی خود دست یابیم.
'تیم لیدنسی' یک تحلیلگر اندونزیایی از دانشگاه ملبورن نیز با این عنوان که گروه های اسلامی ظاهر شده از حاشیه، اکنون به یک نیرو تبدیل شده اند، گفت: در واقع این تمرینی است که نشان می دهد اگر شما با کارت اسلام بازی کنید، پیروز خواهید شد.
'سلامت معاریف' سخنگوی جبهه مدافعان اسلامی، یکی از اصلی ترین نیروهایی که تلاش کرد فرماندار مسیحی و چینی تبار جاکارتا بار دیگر به این سمت دست نیابد، گفت: این گروه از هم اکنون به انتخابات سال 2019 چشم دارد. ما اتحاد موجود بین مسلمانان را برای انتخابات سال 2019 حفظ می کنیم.
این موضع گیری می تواند در تغییر سرنوشت سیاسی 'ویدودو' که از حلقه نخبگان سیاسی اندونزی بیرون بود و در نهایت توانست خود را به فرمانداری شهر جاکارتا و پس از آن به کرسی ریاست جمهوری برساند، اهمیت دارد.
'ویدودو' مقابل برخی از سیاست های اقتصادی خود به ویژه جذب سرمایه گذاری خارجی با مخالفت هایی از سوی چهره های برجسته اندونزی روبرو شد.
مخالفان سیاست های 'ویدودو'، علاوه بر 'باسودان' و 'پرابائو'، 'ابوریزال باکریه'، 'هاشم دوجوهادکوسومو' و 'هاری تانوئسودیبجو' از جمله تجار برجسته ای بودند که پیش از سقوط 'سوهارتو' در سال 1998 ارتباطات سه دهه ای با دولت وی داشتند.
'هاری تانوئسودیبجو' که از شرکای تجاری 'دونالد ترامپ' رئیس جمهوری آمریکا در توسعه دو هتل در اندونزی است، پیش از این با 'بامبانگ تریهاتموجو' پسر 'سوهارتو' همکاری کرده است.
'باکریه' نیز رئیس پیشین حزب گلکار است که توسط 'سوهارتو' ایجاد شده بود و وی نقش مهمی در صنعت معدن، نفت و گاز و توسعه املاک اندونزی دارد.
'پرابائو' نیز ژنرال سابق و داماد 'سوهارتو' است. 'هاشم دوجوهادکوسومو' برادر کوچک تر اوست و پدر آنها از معماران اقتصادی 'سوهارتو' بوده است.
'پرابائو' به عنوان نیرویی که در انتخابات سال 2014 شکست خورد، اکنون سکویی دارد که می تواند در انتخابات سال 2019 بار دیگر تلاش خود را برای رسیدن به عنوان ریاست جمهوری بیازماید.
از این رو می توان گفت که پیروزی 'باسودان' در انتخابات روز چهارشنبه فرمانداری جاکارتا که از یک سو مخالفان 'جوکو ویدودو' را تقویت کرده، به همان میزان آنها را در تحقق اهداف سیاسی خود در انتخابات آینده اندونزی مصمم می کند، سناریویی که می تواند در سرنوشت دولت فعلی تاثیرات شگرفی بگذارد.
آساق**241**1611**انتشاردهنده: رضاپیمان یغمایی

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده: *  
پست الکترونیک:
نظر:
ارسال یادداشت:
 
کد امنیتی
ارسال