کد خبر: 82432900 (5839217) | تاریخ خبر: 28/11/1395 | ساعت: 14:11|
نسخه چاپی | ارسال به دوستان

طرح سلامت پاسخی به موقع به ضرورتی بی مهلت / ارتقای شاخص های بهداشت و درمان بدره

ایلام - ایرنا - دولت یازدهم که روی کار آمد، با امید شروع شد و تدبیری برای رفع مشکلات کوچک و بزرگی که جامعه را درگیر کرده بود مشکلاتی که مثل خوره روح و روان و جسم مردم را می خورد و غم نان و وضعیت اقتصادی و بهداشتی و گرانی درمان یک به یک روز به روز به گرده مردم فشار می آورد.

به گزارش ایرنا، عموم مردم اذعان دارند که اجرای طرح تحول سلامت یکی از مهمترین عملکردهای های دولت یازدهم در زمینه تحقق عدالت اجتماعی است به خصوص اینکه فراگیری کامل این طرح در حدی است که شاید همه افراد جامعه در این چند سال به نحوی از مزیت این طرح برخوردار شده یا دستکم شنیده اند.
طرح تحول سلامت که از 15 اردیبهشت 1393 با مصوبه هیات دولت کلید خورد با هدف کاهش هزینه های درمانی، افزایش آرامش روانی ناشی از گسترش پوشش بیمه های سلامت، توسعه عدالت در حوزه سلامت، بازنگری در سیاست های پرداخت یارانه ها در جهت تامین عدالت در سلامت، فراهم نمودن دسترسی عادلانه مالی برای فقرا، مناطق محروم، حاشیه شهرها، بیماران خاص، افراد تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره)، بهزیستی و زنان سرپرست خانوار و گسترش شاخص های جهانی بهداشت و سلامت در کشورمان اجرایی شد و توانست به خوبی به این نیاز حیاتی و گسترده مردم پاسخ دهد.
این طرح در همه شهرها و روستاهای مختلف اجرا شد اما حلاوت و تاثیر آن در مناطق کمتر توسعه یافته از جنس دیگری است که شاید مصداق کامل آن رضایت اهالی شهرستان 20 هزار نفری بدره در 87 کیلومتری جنوب ایلام است.
فرماندار این شهرستان با مثبت ارزیابی کردن طرح تحول سلامت می گوید: آغاز اجرای این طرح همزمان با ارتقای اداری بدره از بخش به شهرستان بود که باعث شد حوزه درمان از برجسته ترین حوزه های بهبود یافته در مدت شهرستان شدن بدره باشد.
سیروس مراد حاصلی به خبرنگار ایرنا گفت: اعتبار مناسبی با اجرای این طرح برای تغییر وضعیت بهداشتی و تجهیز درمانی شهرستان بدره هزینه شده است.
وی یادآور شد: در راستای ارتقای شاخص های بهداشتی این شهرستان در دهه فجر افتتاح و کلنگ زنی ساختمان شبکه بهداشت با 15 میلیارد ریال اعتبار به همراه ساخت خانه های بهداشت در روستاهای آب چشمه، گله دارو آبهر با سه میلیارد ریال اعتبار انجام شد.
مراد حاصلی گفت: نوسازی و تجهیز 100 درصدی سه مرکز بهداشتی درمانی تحت پوشش در شهرستان از جمله نتیجه های مهم اجرای این طرح در بدره است.
وی افزود: با تجهیز و راه اندازی این مراکز درمانی علاوه بر کاهش بسیاری از هزینه های پزشکی شهروندان از حجم مراجعه آنان به مرکز استان یا استان های همجوار کاسته می شود.
امام جمعه بدره هم با اشاره به نقش سلامت در پویایی جامعه گفت: طرح تحول سلامت از جمله اقدامات مهم و شایسته نظام اسلامی بود که توانسته به خوبی خلاء سال های قبل در این حوزه را پوشش دهد.
حجت الاسلام سید روح اله زمانی موسوی افزود: تحقق معیارهای سلامت در جامعه می تواند به بهبود وضعیت رفاه عمومی در جامعه و همچنین استحکام پایه های اقتصاد مقاومتی منجر شود.
وی اظهار کرد: طرح تحول سلامت با بهبود وضعیت نیروی انسانی در کشور بخصوص مناطق کم برخوردار راهگشای پویایی جامعه و تحقق اقتصاد مقاومتی است.
امام جمعه بدره با اشاره به اینکه مردم با مراجعه به بیمارستان ها و مراکز بهداشتی درمانی تفاوت محسوسی را در سطح عملکرد و هزینه ها در می یابند ابراز امیدواری کرد ارائه این خدمات در مناطق محروم ادامه یافته و پوشش بیشتر و بهتری را برای مردم ساکن شهرها و روستاهای کوچک و محروم فراهم کند.
رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان بدره در مورد طرح تحول سلامت گفت: طرح تحول سلامت در محورهای گوناگون عملیاتی شده تا بتوان به شاخص های بهداشتی مطلوب دست یافت.
دکتر عادل مقصودی نژاد اظهار کرد: تمامی خانه های بهداشت در روستاها ساخت، تعمیر و نوسازی شده اند و تنها 2 مورد باقی مانده که عملیات اجرایی آنها نیز شروع شده است.
وی افزود: اکنون هفت پزشک عمومی، یک دندانپزشک و یک بهداشت کار دهان و دندان در ساختمان های جدید مرکز بهداشتی درمانی خدمات رسانی می کنند که با راه اندازی آزمایشگاه بخش چشمه شیرین و نمونه گیری در مرکز شهرک ولی عصر این خدمات افزایش یافته است.
دکتر مقصودی نژاد تاکید کرد: با ورود یک دستگاه آمبولانس مجهز به تخت آی سی یو، مرکز فوریت های پزشکی شهرستان بدره با سه آمبولانس به همشهریان خدمات رسانی می کند.
وی تجهیز آزمایشگاه آب و نان با اعتبار 70 میلیون ریال، خرید سه یونیت دندانپزشکی، پرداختن به بهداشت مناطق محروم و کمتر برخوردار در قالب اعزام اکیپ های بهداشتی و ده گردشی، استقرار و توسعه طرح پزشک خانواده، الکترونیکی کردن شبکه و استقرار سامانه یکپارچه بهداشت و راه اندازی و تجهیز آزمایشگاه سل را از جمله مزایای اجرای این طرح در بدره اعلام کرد.
وی با اشاره به حضور موقت پزشک متخصص اطفال در شهرستان بدره گفت: زیر ساخت ها برای حضور سه متخصص اطفال، زنان و زایمان و داخلی در مرکز بهداشتی درمانی فراهم شده و پیگیری لازم برای حضور دائمی این پزشکان در حال انجام است.
خبرنگار: ناهید ابراهیمی ** انتشار دهنده: شهریار حیدری فر
7177/6034

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده: *  
پست الکترونیک:
نظر:
ارسال یادداشت:
 
کد امنیتی
ارسال